Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցին նվիրված «Արմենիադա» բեմադրության երևանյան առաջնախաղը՝ սեպտեմբերի 22-ին
![](https://old.hayernaysor.am/wp-content/uploads/2015/09/Armeniada-300x225.jpg)
Beeline-ի եւ Մոսկվայի Փարաջանովի անվան գեղարվեստական թատրոնի համագործակցության շրջանակում կցուցադրվի «Արմենիադա» բեմադրությունը` նվիրված Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցին: Բեմադրությունը Հայաստանը եւ հայոց պատմությունը ներկայացնում ու մեկնաբանում է նորովի` յուրահատուկ գեղարվեստական լուծումների, դերասանական խաղի, պոեզիայի եւ կենդանի երաժշտության միջոցով:
«Beeline-ը շարունակում է աջակցել Հայոց ցեղասպանության հարյուրամյա տարելիցին նվիրված միջոցառումներին: Մենք հատկապես կարեւորում ենք այնպիսի մշակութային միջոցառումների անցկացումը, որոնք հաջողություն ունեն թե´ Հայաստանում, եւ թե´ այլ երկրներում, քանի որ մշակույթն այն հզոր գործիքն է, որի միջոցով պատմական իրադարձությունները հնարավոր է առավելագույնս հասանելի ձեւով ներկայացնել լայն հանրությանը: Վստահ եմ, որ նման մշակութային միջոցառումները նպաստում են Հայոց ցեղասպանության վերաբերյալ իրազեկման մակարդակի բարձրացմանը ողջ աշխարհում», – նշեց Հայաստանում Beeline-ի Գլխավոր տնօրեն Անդրեյ Պյատախինը:
«Ոչ ոք չի կարող գուշակել, թե վաղվա օրն ինչ է մեզ խոստանում, սակայն պարզ է մի ճշմարտություն. այն ազգը, որն ուզում է ապրել ու հարատեւել, պետք է պայքարի եւ դասեր քաղի անցյալից, ապրի արժանավայել ու հայազգի հերոսների օրինակով ապացուցի աշխարհին, որ պայքարն է հաղթանակի գրավականը: «Արմենիադա» ներկայացումն այս ամենի վառ օրիանակն է, հավատացած եմ, որ այս ներկայացումը մեծ հաջողությունն է ունենալու համաշխարհային տարբեր բեմերում եւ մեր ձայնը հասանելի է դարձնելու հազարավոր մարդկանց», -նշեց նախագծի հեղինակ եւ բեմադրող ռեժիսոր Վլադիմիր Գաբբեն։
«Արմենիադա» բեմադրության ցուցադրությանն աջակցում են նաեւ Հայաստանում Ռուսաստանի Դաշնության դեսպանատունը, ՀՀ Մշակույթի նախարարությունը եւ ՀՀ սփյուռքի նախարարությունը։
Նշենք, որ «Արմենիադա» բեմադրության ցուցադրությունը տեղի կունենա սեպտեմբերի 22-ին ժ. 19:00-ին Կ. Ստանիսլավսկու անվան ռուսական դրամատիկական թատրոնում: Բեմադրության պրեմիերան կայացել է 2015 թ. ապրիլի 13-ին Մոսկվայի երաժշտության միջազգային տան մեծ դահլիճում:

В Ереване будет поставлена «Армениада» Московского театра имени Параджанова, приуроченная ко 100-летию Геноцида
![](https://old.hayernaysor.am/wp-content/uploads/2015/09/Armeniada-300x225.jpg)
В рамках сотрудничестваBeeline и Московского художественного театра имени Параджанова в Ереване будет поставлена «Армениада». Театральная постановка приурочена ко 100-летию Геноцида. Она, по-новому, с использованием специальных театральных приемов, игры актеров, поэзии и живой музыки представляет и описывает Армению и ее историю. Об этом Новости Армении-NEWS.am сообщили в пресс-службе компании.
«Beeline продолжает содействовать мероприятиям, посвященным 100-летию Геноцида армян. Мы уделяем особое внимание проектам, которые получили признание в Армении и за рубежом, поскольку культура является тем мощным инструментом, посредством которого исторические события можно максимально доступным образом представить широкой общественности. Уверен, что подобные культурные мероприятия поспособствуют повышению уровня осведомленности о Геноциде армян во всем мире», – отметил генеральный директор Beeline в Армении Андрей Пятахин.
«Никто не может предугадать, что обещает нам завтрашний день, но ясна одна истина; та нация, которая хочет существовать вовек, должна бороться, усваивать уроки прошлого, жить достойно и, следуя примеру наших героев, доказывать всему миру, что борьба и есть залог победы. Постановка «Армениада» яркий пример всего этого и я уверен, что она удостоится большого успеха на разных мировых сценах, а наш голос услышат тысячи людей», – отметил автор проекта и режиссер-постановщик Владимир Габбе.
Показу театральной постановки «Армениада» содействуют Посольство РФ в Республике Армения, а также министерства Культуры и Диспоры РА. Показ театральной постановки «Армениада» пройдет на сцене Ереванского Государственного русского театра им. К.Станиславского.
Отметим, что премьера постановки «Армениада» прошла с большим успехом 13 апреля текущего года в Большом зале Московского Международного дома музыки.