Սրտաբանների եվրակովկասյան 5-րդ համաժողովն ամփոփեց իր աշխատանքները
Սեպտեմբերի 12-ին իր աշխատանքներն ամփոփեց Սրտաբանների եվրակովկասյան 5-րդ համաժողովը, որը կայացավ ՀՀ սփյուռքի նախարարության, ՀՀ առողջապահության նախարարության և «Ակցիա Առողջություն Հայաստան-Ֆրանսիա» կազմակերպության նախաձեռնությամբ:
Ինչպես արդեն տեղեկացրել էինք, համաժողովին մասնակցում էին 50-ից ավել օտարազգի և սփյուռքահայ անվանի սրտաբաններ Ֆրանսիայից, Մոնակոյից, Մեծ Բրիտանիայից, Լիբանանից, Ռուսաստանից, Սիրիայից, Իրանից, Վրաստանից և շուրջ 200 մասնագետ Հայաստանից ու Արցախից:
Գիտական զեկույցներով հանդես եկան Բագրատ Ալեքյանը՝ (Ռուսաստան) «Ենթամաշկային սրտային միջամտությունները-վիրահատական մեծ ռիսկի ենթակա հիվանդների մոտ», Իվե Լուվարը՝ (Ֆրանսիա) «Սրտի զարկերակի ստենդավորման արդյունավետությունը բազմաանոթ և բազմասեգմենտ սրտային հիվանդություն ունեցող հիվանդների մոտ», Վահան Մխիթարյանը՝ (Հայաստան) «Կլինիկական դրություն» զեկույցով, Ավետիս Մատիկյանը՝ (Ֆրանսիա) «Հայ-ֆրանսիական հիվանդանոց. վերջին նորություններ» թեմաներով: Ընդհանուր առմամբ ներկայացվեցին արդի սրտաբանական մարտահրավերներին առնչվող 21 զեկուցումներ:
Նշված զեկույցների ներկայացումից հետո տեղի ունեցավ ակտիվ կառուցողական քննարկում և մտքերի փոխանակում, որի ընթացքում ծնված դիտարկումներն ու դրանց արդյունքում կայացած եզրահանգումները, ինչպես նշվեց համաժողովի ամփոփման ընթացքում, իրենց հերթին կարող են նպաստել սրտաբանների գիտական գործունեության հետագա ուղղորդմանը:
Սրտաբանների եվրակովկասյան 5-րդ համաժողովը կարևոր խթան էր Հայրենիք-Սփյուռք կապերի ամրապնդման, ինչպես նաև սրտաբանության ոլորտի նորարարական և արդյունավետ մեթոդները, փորձը միմյանց փոխանցելու և տվյալ բնագավառը բարելավելու ու կատարելագործելու համար:

5-й Еврокавказский форум кардиологов завершил свою работу
Двенадцатого сентября завершил свою работу 5-й Еврокавказский форум кардиологов, состоявшийся по инициативе Министерства Диаспоры РА, Министерства здравоохранения РА и организации «Акция здоровья Армения Франция».
Как уже сообщалось, в форуме участвовали более 50 известных кардиологов – армян Диаспоры и иностранцев из Франции, Монако, Великобритании, Ливана, России, Сирии, �?рана, Грузии, а также около 200 специалистов из Армении и Арцаха.
С научными докладами выступили Баграт Алекян (Россия) – «Подкожные сердечные вмешательства у больных с высокой рисковостью операбельности», �?ве Лувар (Франция) – «Эффективность  стендирования сердечного пульса у больных, страдающих многокапиллярными и многосегментными сердечными заболеваниями», Ваан Мхитарян (Армения) –  «Клиническая ситуация», Аветис Матикян (Франция) – Армяно-французская клиника: последние новости». В общей сложности был представлен 21 доклад, касающийся современных  кардиологических вызовов.
После представления докладов состоялись активные конструктивные обсуждения и обмен мнениями, родившиеся в ходе которых наблюдения и сделанные на их основе заключения, как было отмечено при подведении итогов форума, в свою очередь могут способствовать дальнейшей корректировке научной деятельности кардиологов.
5-й Еврокавказский форум кардиологов послужил важным стимулом к укреплению связей Родина-Диаспора, а также передачи друг другу новаторских и эффективных методов в кардиологии, опыта, а также для улучшения и совершенствования данной сферы.