Մենք համակողմանի ենք քննարկել Սիսի կաթողիկոսարանի վերադարձի հարցը. Արամ Ա
Հունաստան այցելության ժամանակ Մեծի Տանն Կիլիկիո կաթողիկոս Արամ Առաջինն անդրադարձել է Սիսի կաթողիկոսարանի եւ հարակից կալվածքի վերադարձի պահանջով Թուրքիայի դատարան հայցի մասին: Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»­-ը` հունական pontosnews.gr-­ին տված հարցազրույցում կաթողիկոսն ասել է, որ որոշումը չի կայացվել հապշտապ:
«Այս հարցը մենք քննարկել ենք անգամ թուրք իրավաբանների, միջազգային իրավունքի, մարդու իրավունքի մասնագետների հետ: Ուսումնասիրել ենք Լոզանի պայմանագիրը: Այսինքն` մենք խնդիրն ուսումնասիրել ենք համակողմանի»,-­ նշել է կաթողիկոսը` հավելելով, որ, անկախ նրանից, Թուրքիան կընդունի, թե ոչ, իրագործած ցեղասպանությունը փաստ է:
«Դա ոչ ոք չի հորինել, իսկ Ցեղասպանության հետեւանքը շատ լուրջ է: Մեր ժողովրդի ողջ ունեցվածքը, համայնքային շենքերը, եկեղեցիները կամ ավերված են հիմնովին կամ մասնակի, եւ դրանց մեծ մասը Թուրքիայի ղեկավարությունը սեփականացրել է: 100 տարի անց, իբրեւ Կաթողիկոս, հայտարարում եմ, որ այդ կառույցները պատկանում են հայկական եկեղեցուն, հայ ժողովրդին»,­- ընդգծել է կաթողիկոսը` հավելելով, որ իրենք սկսում են Սիսի կաթողիկոսարանի վերադարձից, քանի որ հարցն ունի քաղաքական, բարոյական, հոգեւոր նշանակություն:
Արամ Առաջինը շեշտել է, որ առաջին անգամ է, երբ հայ ժողովուրդը, որը պայքարում է Հայոց ցեղասպանության միջազգային ճանաչման համար, նոր ռազմավարություն է ընտրել. այն է` հարցը նաեւ դատական ատյանում բարձրացնելը:

Мы всесторонне обсудили вопрос возвращения католикосата Сиса
В ходе визита в Грецию Католикос Великого Дома Киликийского Арам Первый коснулся иска в турецкий суд с требованием возвращения католикосата Сиса и соседних имений. Как сообщает Арменпресс, в интервью сайту pontosnews.gr Арам Первый сказал, что решение не было принято в спешке.
«Этот вопрос мы обсуждали даже с турецкими юристами, специалистами по международному праву и правам человека. �?сследовали также Лозаннский договор. Т.е., мы всесторонне рассматривали эту проблему», отметил Католикос, добавив, что независимо от того, примет Турция или нет, совершенный над армянами Геноцид является фактом.
«Это никто не придумывал, а последствия Геноцида очень серьезны. Все имущество нашего народа, общинные здания, церкви или полностью, или частично разрушены. Часть этого имущества приватизировало руководство Турции. Спустя 100 лет, как Католикос, я заявляю, что эти структуры принадлежат армянской церкви, армянскому народу»,- подчеркнул Арам Первый, добавив, что они начинают с возвращения католикосата Сиса, так как этот вопрос имеет политическое, моральное и духовное значение.
Католикос Великого Дома Киликийского подчеркнул, что это первый случай, когда армянский народ, который борется за международное признание Геноцида армян, принял новую стратегию: поднимать вопрос в судебных инстанциях.