Սիրիայում ավազե փոթորկից շնչահեղձ է եղել 3 մարդ
Հարևան Իրաքից Սիրիային պատուհասած ավազե փոթորիկը կաթվածահար է արել Եփրատի հովտի մի շարք շրջանների բնակիչների կյանքը։
1in.am-ի փոխանցմամբ՝ խիտ փոշու ամպերը քամու հետ հասել են Դամասկոս և երկրի կենտրոնական մի քանի այլ քաղաքներ։
Ինչպես հայտնել է Սիրիայի առողջապահության նախարար Նիզար Յազիջին, կապված ավազե փոթորկի հետ՝ բոլոր բուժհաստատություններն աշխատել են արտակարգ ռեժիմով։ Ռիսկային խմբում են հայտնվել սրտանոթային համակարգի խնդիրներ, շնչառական և ալերգիկ հիվանդություններ ունեցող քաղաքացիները։
Տուժել է տարբեր տարիքի մոտ 5000 քաղաքացի, որոնց մոտ ի հայտ են եկել շնչառական խնդիրներ։ Համա քաղաքից հաղորդվել է շնչահեղձությամբ մահվան 3 դեպքի մասին։

От песчаной бури в Сирии задохнулись три человека
Песчаная буря, разразившаяся над Сирией из соседнего �?рака, парализовала жизнь населения ряда районов долины Евфрата.
Как передает 1in.am, густые облака пыли донесены ветром до Дамаска и нескольких других центральных городов страны.
Как сообщил министр здравоохранения Сирии Низар Язичин, все медицинские учреждения в связи с бурей работали в чрезвычайном режиме. В группе риска оказались граждане, имеющие проблемы сердечно-сосудистой системы, страдающие заболеваниями дыхательных путей и аллергическими.
Пострадали около 5000 граждан разного возраста, у которых возникли проблемы  дыхательных путей. �?з города Хама пришло сообщение о трех случаях смерти вследствие удушения.