Լեհ քննադատ․ «Շշուկների գիրքը» ապշեցնում է ճշմարտությամբ ու գեղեցկությամբ
Հայկական ծագումով ռումինացի գրող Վարուժան Ոսկանյանի «Շշուկների գիրքը» ապշեցնում է ճշմարտությամբ ու գեղեցկությամբ։ Այս մասին ըստ News.am-ի՝ գրաքննադատ Մալգոժատա Մատուշեւսկան գրում է Gazeta Wroclawska հրատարակությունում, գրքի ՝ 2015թ․ լույս տեսած լեհերեն թարգմանությանը նվիրված հոդվածում։
«Մենք դեռ պետք է սովորենք հիշողության դասերը։ Դրանք հեշտ դասեր չեն։ Իսկ նոր ժամանակների ցեղասպանությունը դեռ մնում է պատմության քիչ նշանակություն ունեցող մասը, որը մեր ժամանակակիցներին պետք չէ։ Այն ժամանակ Ուինսթոն Չերչիլը հայտարարում էր, որ Մոսուլի նավթը հայերի արյունից թանկ է, եւ Եվրոպան լուռ լսում էր դա։ Իսկ Թուրքիայի կառավարությունն առայսօր հայտարարում է, որ ցեղասպանություն չի եղել։
Վաղուց չէի հանդիպել Վարուժան Ոսկանյանի «Շշուկների գրքի» նման հագեցած ու վառ շարադրանք, որը ոչ այնքան կարդալու համար է, որքան իմաստներ ծնելու։ Շշուկների գիրքը ռեպորտաժ չէ եւ ոչ էլ պատմական փաստաթուղթ։ Այն պատմում է ցավի ու սարսափի պատմությունը, նրանից նույնիսկ մեկ րոպեով կտրվելը դժվար է։ Այն ապշեցնում է ոչ միայն ճշմարտությամբ, այլեւ բանաստեղծական գեղեցկությամբ, որը գրեթե անհամատեղելի է այն ժամանակների իրադարձությունների հետ։
Ոսկանյանի մանկության քաղաքում, ֆոքշանում, ապրում էին նաեւ հայեր, որոնք փրկվել էին սիրիական անապատում բնաջնջվելուց։ «Մեր թաղամասում մարդիկ շատ աղքատ էին։ Մենք նույնպես պարծենալու բան չունեինք։ Գուցե միայն այն, որ իմ հարազատները կիրթ մարդիկ էին, ինժեներներ» (սա շատ կարեւոր է, քանի որ հայերի սպանությունները սկսվել էին հայ մտավորականների ձերբակալություններից )։ Գրքի առաջին իսկ էջերից ընթերցողի առջեւ բացվում է երջանիկ աշխարհ։ Այդ երջանկությունը խնամքով պահպանվում է։
Ոսկանյանը մեծ տեղ է հատկացնում իր մանկության հոտերին․ «Բոլոր հիշողություններից ամենախոր հետքը հոտն է թողնում։ Հոտերի միջոցով կարելի է նկարագրել ամբողջ կյանքը։ Այդպես կարելի էր նկարագրել նաեւ իմ մանկությունը»,-գրում է նա։
Հենց այդպես էլ եղել է նրա մանկությունը՝ լի փախլավայի, բաստուրմայի մսի, ընկույզների, նարնջի, դարչինի եւ վերջապես՝ սուրճի հոտով, որը պատրաստվում էր անսովոր ձեւով։
Սա պատմություն է Կարապետի մասին, ով «գիտեր բոլոր այբուբենները՝ լատինական, կիրիլիցան, հունականը, արաբականը»։ Հենց նա էլ դառնում է ամբողջ Շշուկների գրքի յուրօրինակ ուղեկցորդը։
Որտեղի՞ց է նա վերցրել գրքի անունը։ Անկասկած հայերի կյանքից, որը լցված է շշուկով։ Նրանց պետք էր լռությունը, նրանք չափից շատ ապրումներ էին ունեցել եւ չէին կարող աղմկոտ ու լսելի լինել։
«Մանուկ հասակում ես ապրում էի շշուկների աշխարհում։ Միայն հետո հասկացա, որ շշուկը կարող է նաեւ այլ բան նշանակել՝ օրինակ քնքշանք եւ աղոթք»,- գրում է Ոսկանյանը։
Հեղինակի կյանքը լի է նաեւ ծերության եւ ծերերի ապրումների մասին տպավորություններով ու մտքերով։ «Իմ հորեղբայրները ՝ Կարապետ Ոսկանյանը եւ Սեդրակ Մելիքյանը, այդ ամբողջ հարյուրամյակից միայն այն էին հասկացել, թե ինչ դժվար է մահանալ այն երկրում, որտեղ ծնվել ես»։
Սա վախի գիրք է, որը նույնպես չափից շատ է Շշուկների գրքում։ Վախի ու արյան, առանց որի չկա ոչ մի հայի հիշողություն։ Սա պատմություն է մշակույթի մասին, որը ոչնչացվել է մարդկանց հետ միասին։
Այսպես գրել սովորելն անհնար է, ինչպես անհնար է սովորել լսելու արվեստը, որով լուսավորված է այս գրքի յուրաքանչյուր բառը։ Ոսկանյանը պետք է որ այս արվեստը ժառանգած լինի իր ընտանիքից ՝ իր նախնիների ու իր ժողովրդի պատմության նկատմամբ հարգանքի հետ միասին։ Այդ արվեստը արժե սովորել հայերից»։

Польский критик: «Книга шёпотов» поражает правдой и красотой
«Книга шёпотов» румынского писателя армянского происхождения Варужана Восканяна поражает правдой и красотой. Об этом пишет рецензент Малгожата Матушевска в издании Gazeta Wroclawska, в статье о польском переводе книги, вышедшем в 2015 г.
«Нам ещё нужно учить уроки памяти. Уроки непростые. А геноцид нового времени всё ещё остаётся малозначащей частью истории, не важной для наших современников. В то время Уинстон Черчилль заявил, что нефть Мосула дороже крови армян, и Европа молчала. А правительство Турции до сих пор утверждает, что геноцида не было.
Давно не встречала такого насыщенного и яркого текста, как «Книга шёпотов» Варужана Восканяна, которая не столько читается, сколько порождает смыслы. Книга шёпотов – не репортаж и не исторический документ. Она рассказывает историю боли и ужаса, от неё трудно оторваться даже на минуту. Она поражает не только правдой, но и поэтической красотой, почти  несовместимой с тогдашними событиями.
В городе детства Восканяна, Фокшанах, жили и армяне, спасшиеся от истребления в сирийской пустыне. «Люди в нашей округе были бедные. Нам тоже нечем было похвастаться. Разве только тем, что родные у меня были образованные, инженеры» (это очень важно, ведь убийства армян начались с арестов армянской интеллигенции). С первых же страниц книги читателю является счастливый мир. Счастье заботливо охраняется.
Много места Восканян уделяет запахам своего детства: «�?з всех впечатлений запах глубже всего западает в память. Целую жизнь можно было бы описать запахами. Так можно было бы описать моё детство», – пишет он.
Таки оно и было: полным запаха теста пахлавы, мяса для бастурмы, орехов, апельсинов, корицы. �?, наконец, кофе, приготовленного необычайным помолом и способом.
Это рассказ о дяде Карапете, который «знал все алфавиты, латинский, кириллицу, греческий, арабский». Он и становится своеобразным проводником всей «Книги шёпотов».
Откуда он вял название книги? Без сомнения, из жизни армян, наполненной шёпотом. �?м нужна была тишина, они слишком многое пережили, чтобы быть громкими и слышными.
«В детстве я жил в мире шёпотов. Только потом я понял, что у шёпота есть и другие значения, как нежность и молитва», – пишет Восканян.
Жизнь автора пронизывают впечатления и мысли о старости, к пережитому старшими. «Мои дяди, Карапет Восканян и Седрак Меликян, поняли из целого столетия только то, как трудно умереть в той земле, где родился».
Это книга страха, которого тоже много в «Книге шёпотов». Страха и крови, без которой нет воспоминаний армян. Это рассказ о культуре, уничтоженной вместе с людьми.
Так писать научиться невозможно, как и научиться искусству слушать, которым светится каждое лов книги. Восканян, должно быть, вынес это искусство из дома, вместе с уважением к истории своих предков, своего народа. Стоит поучиться этому у армян».