Սասունում հայկական եկեղեցու ու գերեզմանոցի հրդեհման առիթով դիմում է ներկայացվել դատախազություն
Անհայտ անձանց կողմից հրդեհվել է Թուրքիայի Բաթման նահանգի Սասուն գավառում գտնվող հայկական Սբ. Պետրոս Առաքյալի վանքն ու հարակից հայկական գերեզմանոցը:
Սասունի, Բիթլիսի, Մուշի, Վանի և Ստամբուլի հայերի սոցիալական օգնության, համերաշխության մշակութային միությունը հրդեհի առիթով Սասունի տարածքային դատախազություն հանցագործության մասին հայտարարություն է ներկայացրել:
Ըստ «Demokrathaber.net» կայքի` միության նախագահ Ազիզ Դաղջըն հաղորդել է, որ հրդեհի հետևանքով այրվել են հայ հոգևորականների ոսկորները, որոնք գերեզմանափոսերից դուրս էին թափել գանձ որոնողները:
Հայկական միության նախագահը հայտնել է, որ թուրքական ժանդարմերիայի ստորաբաժանումները չեն եկել դեպքի վայր:
«Նույն օրը տեղեկացրել ենք Բաթմանի ժանդարմերիայի հրամանատարությանը: Ասացին, որ հրշեջներ կուղարկեն: Սակայն հրշեջ մեքենան չի կարող բարձրանալ Մեշելի գյուղ, քանի որ եկեղեցի տանող ճանապարհը դեռ բաց չէ: Պետք է շնորհակալություն հայտնենք հրդեհը մարելուն օգնած Մեշելի գյուղի բնակիչներին»,- ասել է Դաղջըն:
Ավելի վաղ Ermenihaber.am-ը տեղեկացրել էր, որ Թուրքիայի Բաթման նահանգի Սասուն գավառում գտնվող 1500-ամյա հայկական Սբ. Պետրոս վանական համալիրը, որ հարակից գյուղացիների կողմից որպես ախոռ էր օգտագործվում, պետական գրանցում էր ստացել:
Նշենք, Արևմտյան Հայաստանի մի շարք տարածաշրջաններում գտնվող եկեղեցիների, ինչպես նաև Սբ. Պետրոս վանական համալիրի գրանցման ու վերականգնման համար պայքարում է  Սասունի, Բիթլիսի, Մուշի, Վանի և Ստամբուլի հայերի սոցիալական օգնության, համերաշխության մշակութային միությունը` նախագահ Ազիզ Դաղջըի գլխավորությամբ:

В связи с поджогом армянской церкви и кладбища в Сасуне представлено заявление в прокуратуру
Неизвестными лицами подожжены армянский монастырь Св. Апостола Петра и прилегающее к нему армянское кладбище, находящиеся в провинции Сасун уезда Батман Турцииэ.
Культурный союз социальной помощи, солидарности армян Сасуна, Битлиса, Муша, Вана и Стамбула в связи с пожаром представил заявление о преступлении в региональную прокуратуру Сасуна.
Как сообщает сайт «Demokrathaber.net», председатель союза Азиз Дагджн сообщил, что вследствие пожара сгорели мощи представителей армянского духовенства, выброшенные из могил искателями сокровищ.
Председатель армянского союза сообщил, что подразделения турецкой жандармерии на место происшествия не прибыли.
«В тот же день мы проинформировали командование Батманской жандармерии. Сказали, что пришлют пожарников. Однако пожарная машина не может добраться в село Мешели, поскольку дорога к церкви пока не открыта. Нужно выразить благодарность жителям села Мешели, помогавшим в тушении пожара», – сказал Дагджн.
Ранее Ermenihaber.am сообщил, что 1500-летний армянский монастырский комплекс Св. Апостола Петра, который сельчанами используется в качестве хлева, получил государственную регистрацию.
Отметим, что за регистрацию и реставрацию церквей, расположенных в ряде регионов Западной Армении, а также монастырского комплекса Св. Апостола Петра, борется культурный союз социальной помощи, солидарности армян Сасуна, Битлиса, Муша, Вана и Стамбула во главе с председателем Азизом Дагджном.