«Միություն 2015-հաղթանակի ժառանգներ». մեկնարկը տրված է (լուսանկարներ)
Միություն-2015. Հաղթանակի ժառանգներ-Հայաստան» միջազգային երիտասարդական ռազմամարզական կրթական մրցույթ-հավաքի շուրջ հինգ հարյուր մասնակիցների համար օգոստոսի 17-ը տոնական էր՝ ազդարարվել է հավաքի մեկնարկը, հայտնում է Panorama.am-ը:
«Միություն-2015. Հաղթանակի ժառանգներ-Հայաստան» միջազգային երիտասարդական ռազմամարզական կրթական մրցույթ-հավաքը իրականացվում է ՀՀ պաշտպանության նախարարության հովանու ներքո` ռուսական «Доблесть отечества» հայրենիքի պաշտպանների աջակցման հասարակական շարժման և «Русь» ռազմական բազկամարտի ֆեդերացիայի աջակցությամբ: Այս մասին հայտնում են ՊՆ մամուլի ծառայությունից:
Բացման հանդիսավոր արարողությանը մասնակցել են ՀՀ պաշտպանության նախարարության և ԶՈՒ ԳՇ ղեկավար կազմը՝ Սեյրան Օհանյանի գլխավորությամբ, Հայաստանի Հանրապետությունում հավատարմագրված օտարերկրյա ռազմական կցորդներ, Հայրենական մեծ պատերազմի վետերաններ, բարձրաստիճան այլ հյուրեր:
Ողջույնի խոսքում Սեյրան Օհանյանը նշել է՝ հավաքը նվիրված է Հայրենական մեծ պատերազմում տարած հաղթանակի 70-ամյակին, որ պատմական նշանակություն ունի և միավորում է մեր ժողովուրդները հոգևոր առումով, ինչպես նաև բարոյական ուղղորդիչ է հետպատերազմյան սերունդների համար՝ դաստիարակելու նրանց ընկերության և եղբայրության ոգով. «ՀՀ պաշտպանության նախարարությունը մեծ կարևորություն է տալիս «Միություն 2015-Հաղթանակի ժառանգներ» հավաքին, քանի որ այն իրապես գործող հայրենասիրական ուղղվածությամբ միջազգային ծրագիր է, որ հզոր գաղափար ու լիցք է պարունակում և միավորում է անցյալն ու ներկան: Հենց այդ պատճառով է, որ կարող ենք վստահ ասել՝ 2007 թ.-ին մեկնարկած ծրագիրը խոստումնալից ապագա ունի»:
Սեյրան Օհանյանի խոսքով՝ հավաքի յուրահատկությունն այն է, որ դասակները ձևավորված են խառը սկզբունքով. յուրաքանչյուր դասակում ըդգրկված է հավաքին մասնակցող պետություններից մեկ ներկայացուցիչ. «Սա խորհրդանշում է բոլոր ազգությունների ամբողջականությունը, ինչպես 70 տարի առաջ, երբ մեր պապերն ու նախապապերը իրենց միասնության շնորհիվ կարողացան կասեցնել ընդհանուր վտանգը, հաստատել ապագայի իրենց իրավունքը: Բոլոր մասնակիցներին մաղթում եմ հաջողություն, բարդ խնդիրների հմուտ կատարում: Վստահ եմ, որ հավաքի ժամանակ ձեռք բերված կարողությունները կսովորեցնեն ձեզ ինքնուրույնության, կդաստիարակեն թիմային որակներ, առաջնորդի բնավորություն եւ կաջակցեն ձեր կայացմանը որպես անհատի՝ պատրաստ դժվար պահերին օգնելու միմյանց»:
Մասնակիցներին ողջունել է նաև ԱՊՀ անդամ պետությունների պաշտպանության նախարարների խորհրդի քարտուղար Ալեքսանդր Սինայսկին: Նա նշել է, որ ԱՊՀ երկրների ռազմական համագործակցությունը խորհրդի ուշադրության կենտրոնում է, և տարվա ընթացքում կազմակերպվում են թե զորավարժություններ, թե հավաքներ, թե մրցումներ՝ ուղղված կառույցի անդամ պետությունների անվտանգության ապահովմանը և կապերի ամրապնդմանը. «Սիրելի մասնակիցներ, հավանաբար ձեզանից շատերին առաջին անգամ է պատիվ վերապահվում ներկայացնել ձեր պետության շահերը: Հավաքի ընթացքում դուք հնարավորություն կունենաք դրսեւորելու ձեր ֆիզպատրաստությունը, ինտելեկտուալ կարողությունները, ստեղծագործական վարպետությունը, իսկ որ ամենակարեւորն է՝ մարդկային որակները»:
Ռուսական «Доблесть отечества» հայրենիքի պաշտպանների աջակցման հասարակական շարժման ղեկավար Օլեգ Բականաչն էլ իր ելույթում նշել է, որ պաշտպանական գերատեսչությունը նախաձեռնել է իր ծավալներով աննախադեպ միջոցառում. «Ձեզանից շատերը բազում դժվարություններ են հաղթահարել մինչ Հայաստան գալը: Ոմանք դժվարությամբ սահմանն են անցել, ոմանք էլ դժվարին պայքարում երկիր ներկայացնելու իրավունք վաստակել: Հիշեք, որ ընկերականությունից սուրբ ոչինչ չկա, հատկապես որ գտնվում եք ընկերությունը գնահատող հնամենի հողի վրա»,-մասնակիցներին ասել է Օ. Բականաչը:
Ավանդույթի համաձայն՝ միջոցառմանը ներկա Հայրենական մեծ պատերազմի վետերանները Գեորգևյան ժապավեններ հանձնեցին դասակների հրամանատարներին՝ հայկական բանակի ապագա սպաներին:
Միջոցառումն ուղեկցվել է «Զորական», «Սարդարապատ» համույթների, էստրադային երգիչ-երգչուհիների երաժշտական կատարումներով: Ցուցադրական ելույթներով հանդես եկան ավիացիոն և հատուկ ստորաբաժանումների զինծառայողները:

«Союз-2015: наследники победы» – старт дан
Для почти пятисот участников международного молодежного военно-спортивного образовательного конкурса-слета «Союз-2015: наследники победы – Армения» 17 августа стало праздником – был дан старт слета, сообщает Panorama.am.
Международный молодежный военно-спортивный образовательный конкурс-слет «Союз-2015: наследники победы – Армения» осуществляется под эгидой Министерства обороны РА при содействии Российского общественного движения защитников Родины «Доблесть отечества» и Федерации военного многоборья «Русь». Об этом сообщает пресс-служба МО РА.
В торжественной церемонии открытия участвовали руководящий состав Министерства обороны и ГШ ВС РА во главе с Сейраном Оганяном, аккредитованные в Армении иностранные военные атташе, ветераны Великой Отечественной войны, другие высокопоставленные гости.
В приветственной речи Сейран Оганян отметил, что слет посвящен 70-летию Победы в Великой Отечественной войне, которая имеет историческое значение и объединяет наши народы в духовном плане, а также является нравственным вектором для послевоенных поколений, воспитывая их в духе дружбы и братства: «Министерство обороны РА придает большую важность слету «Союз-2015: наследники победы», поскольку это реально функционирующая международная патриотическая программа, содержащая мощную идеологию и стимул и объединяющая прошлое и настоящее. �?менно поэтому можно с уверенностью говорить: стартовавшая в 2007 году программа имеет многообещающее будущее».
По словам Сейрана Оганяна, особенность слета в том, что взводы сформированы по смешанному принципу: в каждый из них включено по одному представителю стран, участвующих в слете: «Это символизирует целостность всех национальностей, как 70 лет назад, когда наши деды и прадеды, благодаря своей сплоченности, сумели предотвратить общую угрозу, утвердить свое право на будущее. Всем участникам желаю успехов, умелого решения сложных задач. Уверен, что приобретенные в ходе слета навыки научат вас самостоятельности, воспитают командные качества, характер лидера и поспособствуют вашему становлению как личностей, готовых в трудные мгновения придти на помощь друг другу».
Участников приветствовал также секретарь Совета министров обороны стран СНГ Александр Синайский. Он отметил, что военное сотрудничество стран СНГ находится в центре внимания Совета и в течение года организуются как учения, так и слеты и соревнования, направленные на обеспечение безопасности стран членов структуры и укрепление связей. «Дорогие участники, наверное, многим из вас впервые выпадает честь представлять интересы ваших государств. В ходе слета у вас будет возможность проявить свою физическую подготовку, интеллектуальные возможности, творческое мастерство, а что самое главное – человеческие качества», – сказал он.
Руководитель Российского общественного движения защитников Родины «Доблесть отечества» Олег Баканач в своем выступлении отметил, что оборонное ведомство инициировало беспрецедентное по своим масштабам мероприятие. «Многие из вас до приезда в Армению преодолели многочисленные трудности. Некоторые с трудом преодолели границу, другие в тяжелейшей борьбе завоевали право представлять свою страну. Помните, что священнее дружбы нет ничего, особенно с учетом, что находитесь на ценящей дружбу древней земле», – сказал участникам О.Баканач.
Присутствующие на слете ветераны ВОВ по традиции вручили Георгиевские ленточки командирам взводов – будущим офицерам армянской армии.
Мероприятие сопровождалось музыкальными выступлениями ансамблей «Зоракан», «Сардарапат», эстрадных певцов и певиц. Показательные выступления продемонстрировали военнослужащие авиационных и специальных воинских подразделений.