«France 2»-ն Արարատի մասին ռեպորտաժ է ներկայացրել
Ֆրանսիական հանրային «France 2» հեռուստաալիքը բիբլիական Արարատ լեռան մասին ռեպորտաժ է պատրաստել, գրում է Արցախպրեսը:
Հեռուստաալիքի կայքի փոխանցմամբ՝ «Հայաստանի խորհրդանիշ Արարատ լեռը» ռեպորտաժում նշվում է, որ հայերը երկրպագում են հինավուրց հրաբուխին, որն աշխարհում հետաքրքրություն է վայելում: «France 2»-ի թիմն այցելել է այն տարածքը, որտեղ, ըստ լեգենդի, հանգրվանել է Նոյյան տապանը: Հարյուրավոր արշավորդներ, այդ թվում հայեր, ամեն ամառ փորձում են բարձրանալ այս լեռը:
«Արարատ լեռը մեր կյանքի մի մասն է: Այն մեզ համար ոչ միայն լեռ է, այլ՝ ավելին»,- ասել է հայ արշավորդ Վարդան Կյուրումյանը:
Հեռուստաալիքն ընդգծում է լեռան նկատմամբ հայերի պաշտամունքը և նշում, որ Հայաստանում Արարատ անունն ամեն տեղ է. գործարանի տանիքին, հյուրանոցների վերնաճակատներին և նույնիսկ ծխախոտի տուփին: «France 2»-ը հավելում է, որ լեռան և այն երկրպագողների միջև երկկողմանի փակ սահման կա: Հայաստանը և Թուրքիան դիվանագիտական հարաբերություններ չունեն, և Արարատին հասնելու համար հայերն ստիպված են անցնել Վրաստանի տարածքով: Ռեպորտաժում հնչում է նաև հայկական երաժշտություն:

«France 2» подготовил репортаж об Арарате
Французский общественный телеканал «France 2» подготовил репортаж о библейской горе Арарат, пишет «Арцахпресс».
Как сообщает сайт телеканала, в репортаже под названием «Символ Армении гора Арарат» отмечается, что армяне боготворят древний вулкан, пользующийся большим интересом в мире. Команда «France 2» посетила территорию, где, согласно легенде, причалил «Ноев Ковчег». Сотни участников экспедиций, в том числе и армяне, каждое лето пытаются покорить эту гору.
«Гора Арарат – часть нашей жизни. Она для нас не просто гора, а нечто большее», – говорит армянский альпинист Вардан Кюрумян.
Телеканал подчеркивает почитание армянами горы и отмечает, что название «Арарат» в Армении встречается всюду: на крыше предприятия, на фасадах гостиниц, и даже на пачках сигарет. «France 2» добавляет, что между горой и ее почитателями существует закрытая с обеих сторон граница. Между Арменией и Турцией нет дипломатических отношений, и чтобы добраться до Арарата армяне вынуждены проезжать по территории Грузии. В репортаже звучит также армянская музыка.