«France 2»-ն Արարատի մասին ռեպորտաժ է ներկայացրել
Ֆրանսիական հանրային «France 2» հեռուստաալիքը բիբլիական Արարատ լեռան մասին ռեպորտաժ է պատրաստել, գրում է Արցախպրեսը:
Հեռուստաալիքի կայքի փոխանցմամբ՝ «Հայաստանի խորհրդանիշ Արարատ լեռը» ռեպորտաժում նշվում է, որ հայերը երկրպագում են հինավուրց հրաբուխին, որն աշխարհում հետաքրքրություն է վայելում: «France 2»-ի թիմն այցելել է այն տարածքը, որտեղ, ըստ լեգենդի, հանգրվանել է Նոյյան տապանը: Հարյուրավոր արշավորդներ, այդ թվում հայեր, ամեն ամառ փորձում են բարձրանալ այս լեռը:
«Արարատ լեռը մեր կյանքի մի մասն է: Այն մեզ համար ոչ միայն լեռ է, այլ՝ ավելին»,- ասել է հայ արշավորդ Վարդան Կյուրումյանը:
Հեռուստաալիքն ընդգծում է լեռան նկատմամբ հայերի պաշտամունքը և նշում, որ Հայաստանում Արարատ անունն ամեն տեղ է. գործարանի տանիքին, հյուրանոցների վերնաճակատներին և նույնիսկ ծխախոտի տուփին: «France 2»-ը հավելում է, որ լեռան և այն երկրպագողների միջև երկկողմանի փակ սահման կա: Հայաստանը և Թուրքիան դիվանագիտական հարաբերություններ չունեն, և Արարատին հասնելու համար հայերն ստիպված են անցնել Վրաստանի տարածքով: Ռեպորտաժում հնչում է նաև հայկական երաժշտություն:

France’s France 2 television station has prepared a report on the biblical Mount Ararat, writes Artsakhpress.
As posted on the television station’s website, in the program called “Armenia’s Symbol: Mount Ararat”, it is mentioned that the Armenians worship an ancient volcanic mountain that interests everyone. The television station’s crew traveled to the territory where, according to legend, Noah’s Ark landed. Every summer, hundreds of hikers, including Armenians try to climb to the top of this mountain.
“Mount Ararat is a part of our lives. It’s more than just a mountain for us,” said Armenian hiker Vardan Kyurumyan.
The representatives of the television station emphasize the fact that the Armenians worship the mountain and mention that the name “Ararat” can be seen everywhere in Armenia, including on the roof of a factory, on the top of hotels and even on cigarette packs. France 2 adds that there is a closed border between the mountain and those who worship it. Turkey and Armenia don’t have diplomatic relations, and to reach Mount Ararat, Armenians need to pass through Georgia’s territory. Armenian music is played during the program.