Հայաստանի մշակույթի օրեր Չինաստանում
Չինաստանում ՀՀ դեսպանության աջակցությամբ կազմակերպված միջոցառման շրջանակներում հուլիսի 22-ին Պեկինի թանգարանի («The Chinese Museum of Women and Children») հայկական մոտիվներով ձևավորված ցուցասրահում բացվեց ազգագրագետ Լուսիկ Ագուլեցու հայկական տարազների հավաքածուի ցուցահանդեսը, ինչպես նաև տեղի ունեցավ հայ վարպետների արվեստի գործերի ցուցադրություն:
Նույն օրը Պեկինի «Tianqiao Theatre»-ում կայացավ Հայաստանի մշակութային օրերի բացման պաշտոնական արարողությունը: Բացման խոսքով հանդես եկան Հայաստանի և Չինաստանի մշակույթի նախարարներ Հասմիկ Պողոսյանը և Լուո Շուկանը: Արարողությանը մասնակցեց Չինաստանում ՀՀ դեսպան Արմեն Սարգսյանը:
Երաժշտական հատվածում հանդես եկան «Բերդ» պարային համույթն ու «Միքայել Ոսկանյան և ընկերներ» էթնո–ջազ խումբը՝ կատարելով հայկական ազգային երաժշտություն: Համերգին ներկա գտնվեցին մի շարք բարձրաստիճան հյուրեր, դեսպաններ, դիվանագիտական կորպուսի անդամներ, լրագրողներ, ինչպես նաև հասարակության լայն շրջանակների ներկայացուցիչներ:
Պեկին կատարած այցի շրջանակներում կայացավ ՀՀ և ՉԺՀ մշակույթի նախարարների հանդիպումը: Քննարկվեցին երկկողմ մշակութային համագործակցությանն առնչվող տարաբնույթ հարցեր, նախանշվեցին առաջիկայում իրականացվելիք համատեղ ծրագրերը: Նախարար Պողոսյանն իր գործընկերոջը հրավիրեց Հայաստան՝ մասնակցելու Հայաստանում կայանալիք Չինաստանի մշակույթի օրերի բացման արարողությանը. հրավերն ընդունվեց ՉԺՀ մշակույթի նախարարի կողմից:

Дни культуры Армении в Китае
В рамках мероприятия, организованного при содействии посольства РА в Китае, 22 июля в оформленном армянскими мотивами демонстрационном зале Пекинского музея («The Chinese Museum of Women and Children») открылась выставка коллекции армянских национальных нарядов Лусик Агулеци, а также состоялась демонстрация произведений искусства армянских мастеров.
В тот же день в «Tianqiao Theatre» Пекина состоялась официальная церемония открытия Дней культуры Армении. Со вступительной речью выступили министры культуры Армении и Китая Асмик Погосян и Луо Шукан. На церемонии присутствовал также посол РА в Китае Армен Саркисян.
В музыкальном отделении выступили танцевальный ансамбль «Берд» и этно-джаз группа «Микаел Восканян и товарищи», исполнившая армянские народные мелодии. На концерте присутствовал ряд высокопоставленных гостей, послы, члены дипломатического корпуса, журналисты, а также представители широких слоев общественности.
В рамках визита в Пекин состоялась встреча министров культуры РА и КНР. Были обсуждены различные вопросы, касающиеся двустороннего культурного сотрудничества, намечены предстоящие к осуществлению совместные программы. Министр Погосян пригласила своего коллегу посетить Армению для участия в церемонии открытия предстоящих Дней культуры Китая в Армении, которое с благодарностью было принято министром культуры КНР.