«Սփյուռք» ամառային դպրոցի մասնակիցները հանդիպեցին Սուրեն և Էդգար Գյանջումյաններին
Հուլիսի 23-ին «Սփյուռք» ամառային դպրոցի մասնակիցները հանդիպում ունեցան ՀՀ ժողովրդական արտիստ, Երևանի պատվավոր քաղաքացի, «Գարուն» մանկապատանեկան պարի համույթի գեղարվեստական ղեկավար Սուրեն Գյանջումյանի և ՀՀ մշակույթի վաստակավոր գործիչ, կոմպոզիտոր Էդգար Գյանջումյանի հետ: Սուրեն Գյանջումյանը ներկաներին պատմեց «Գարուն» մանկապատանեկան պարի համույթի մասին, ներկայացրեց խմբի ձեռքբերումները, շրջագայությունները աշխարհի ավելի քան 40 երկրում:
Սուրեն Գյանջումյանը շնորհակալություն հայտնեց Հայաստան եկած մեր հայրենակիցներին՝ օտար ափերում ազգային արժեքները պահպանելու և սերունդներին փոխանցելու դժվարին գործը ստանձնելու համար: «Ազգային պարերին տիրապետելու շնորհիվ հնարավոր է Սփյուռքում հայ մնալ: Մեր պարերից յուրաքանչյուրը ազգային ավանդույթի պահպանության յուրահատուկ միջոց է: Սովորեցնելով երեխաներին ազգային պարերը, դուք նրանց եք փոխանցում հայկականություն»: Սուրեն Գյանջումյանը նշեց, որ իր տեսակի շարունակությունը տեսնում է թոռան՝ Էդգար Գյանջումյանի մեջ և հպարտ է, որ իր թոռը նման երաժշտական ստեղծագործություններ է պարգևել հայ ժողովրդին: Այնուհետև դպրոցի մասնակիցներին իր ստեղծագործությունները ներկայացրեց կոմպոզիտոր Էդգար Գյանջումյանը:
Է.Գյանջումյանի՝ «Իմ Երևան» երգի առաջին իսկ հնչյուններից մասնակիցները սկսեցին ձայնակցել և կրկներգի ժամանակ ծափողջույններով իրենց ջերմությունն ու սերը փոխանցել երգահանին: Էդգար Գյանջումյանը պատմեց «Հայրենիք» երգի և «Կարոտի ծառեր» մյուզիքլի ստեղծման պատմությունը, որից հետո մեծ էկրանով մասնակիցները դիտեցին ստեղծագործությունների տեսահոլովակները: Կոմպոզիտորը խոսեց իր կյանքում հանդիպած դժվարությունների մասին և ներկաներին կոչ արեց չերկնչել, չվախենալ խոչընդոտներից, ապրած ամեն մի օրը ընդունել` որպես Աստծո կողմից տրված պարգև: «Մի անգամ որդուս ասացի, վաղը մենք նվեր ունենք ստանալու: Հաջորդ օրը նա հարցրեց` ինչ նվեր է, ու ես պատասխանեցի՝ այս օրն է մեր նվերը, ու մենք պարտավոր ենք ընդունել ու պաշտպանել այն»: Հանդիպման ավարտին մասնակիցներն իրենց հարցերն ուղղեցին արվեստագետներին և լուսանկարվեցին նրանց հետ:

“Diaspora” Summer School Program participants met with Suren and Edgar Gyanjumyan
On July 23, the participants of the “Diaspora” Summer School Program had a meeting with People’s Artist of the Republic of Armenia, Honorary Citizen of Yerevan and artistic director of Garun Children’s Dance Ensemble Suren Gyanjumyan and Merited Cultural Figure of the Republic of Armenia and composer Edgar Gyanjumyan.
Suren Gyanjumyan told the participants about Garun Children’s Dance Ensemble and talked about the Ensemble’s successes and its concert tours in 40 countries around the world.
Suren Gyanjumyan expressed gratitude to the participants visiting Armenia for preserving Armenian national values in foreign countries and assuming the difficult task of transmitting those values to the generations. “Armenians of the Diaspora can preserve their national identity by knowing Armenian dances. Every Armenian dance serves as a unique way of preserving our national traditions. By teaching Armenian children national dances, you convey “Armenianness” to them,” Gyanjumyan said. Suren Gyanjumyan also mentioned that he sees the continuation of his type in his grandson, Edgar Gyanjumyan and takes pride in the fact that his grandson has granted such musical compositions to the Armenian people.
Afterwards, composer Edgar Gyanjumyan performed his songs for the participants of the summer school program.
The participants started singing along right when they heard the first notes of Edgar Gyanjumyan’s song “My Yerevan” (Im Yerevan) and conveyed their love and warmth to the composer with their rounds of applause during the chorus.
Edgar Gyanjumyan talked about how he had created the song “Homeland” (Hairenik) and “Trees of Longing” (Karoti Tsarer). Later, the participants watched the music videos for the songs.
The composer talked about the difficulties that he has faced in his life and urged the attendees to never fear obstacles and accept each day in life as a gift from God. “I once told my son that we were going to receive a gift tomorrow. The next day, he asked me what the gift was, and I told him the day was our gift and it is our duty to accept and defend it.”