Սփյուռքահայ երիտասարդ առաջնորդները հանդիպեցին Սևան Կաբակյանի հետ
Հուլիսի 21-ին ՀՀ սփյուռքի նախարարության «Սփյուռք ամառային դպրոց-2015» ծրագրի Սփյուռքահայ երիտասարդ առաջնորդների դասընթացների մասնակիցները հանդիպեցին «Դեպի Հայք» հիմնադրամի գործադիր տնօրեն Սևան Կաբակյանի և ծրագրի մասնակից Դիանա Խառատյանի հետ:
Սևան Կաբակյանը երիտասարդ առաջնորդներին ներկայացրեց 2004 թվականին հիմնադրված «Դեպի Հայք» հիմնադրամի գործունեությունը: Խոսելով ծրագրի նպատակների մասին՝ նա նշեց, որ իրենք ունեն մեկ ընդհանուր նպատակ՝ սփյուռքահայ երիտասարդներին կապել հայրենիքին, որպեսզի նրանք Հայաստանը ճանաչեն ո´չ թե զբոսաշրջիկի աչքերով, այլ ավելի խորքից:
Խոսելով հիմնադրամի առաքելության մասին՝ Սևան Կաբակյանը նշեց, որ հիմնադրամը փորձում է զարգացնել ու ամրապնդել Հայրենիքում ու Սփյուռքում ապրող երիտասարդների միջև կապերը՝ հնարավորության տալով սփյուռքահայ երիտասարդներին կամավորական աշխատանքներով մասնակից դառնալ Հայաստանի առօրյա կյանքին և նպաստել հայրենիքի զարգացմանը:
«Դեպի Հայքը» բաց ծրագիր է, որին կարող են մասնակցել 20-32 տարեկան սփյուռքահայ երիտասարդներ. տևողությունը 9 շաբաթից մինչև մեկ տարի է: Անցնող տարիների վիճակագրության համաձայն ՝մասնակիցների 50 տոկոսը ԱՄՆ-ից է, մյուսները Ռուսաստանից են, Ուկրաինայից, Մերձավոր Արևելքից և եվրոպական երկրներից:
Ներկայացնելով ծրագրի շրջանակներում իրականացվող կամավորական աշխատանքները՝ Սևան Կաբակյանը շեշտեց, որ կազմակերպությունն անում է հնարավոր ամեն ինչ, որպեսզի կամավորի փորձառությունը լինի նպատակային:
Սևան Կաբակյանը խոսեց նաև մասնակիցների ճանապարհածախսի փոխհատուցման մասին, ներկայացրեց «Հյուրընկալ ընտանիք» ծրագիրը:
Բացի կամավորական աշխատանքներից, որոնց տևողությունը շաբաթական 30 ժամ է, մասնակիցների համար կազմակերպվում են հայերենի ուսուցման դասընթացներ, շրջագայություններ, սփյուռքահայ երիտասարդները ծրագրված հանդիպումների շնորհիվ հնարավորություն են ունենում շփվելու տարբեր ոլորտի մարդկանց հետ:
«Դեպի Հայքի» կամավորական աշխատանքներում ընդգրկված Դիանա Խառատյանը ապրում է Մոսկվայում, աշխատում է քաղաքի բանկերից մեկում: Արձակուրդը որոշել է անցկացնել Հայաստանում, կամավորական աշխատանքի միջոցով փորձել ոչ միայն ճանաչել, այլև բացահայտել Հայաստանը: Խոսելով «Օրրան» բարեգործական կազմակերպությունում իր կատարած աշխատանքի, մեկամսյա փորձառության մասին՝ Դիանան սփյուռքահայ երիտասարդներին խորհուրդ տվեց մասնակցել ծրագրին ու սեփական փորձով բացահայտել Հայաստանը. «Տխրում եմ, որ ստիպված եմ վերադառնալ: Կցանկանայի ավելի երկար մնալ: Այստեղ ես ո´չ միայն հնարավորություն ունեցա աշխատել, այլև կարողացա շփվել աշխարհի տարբեր երկրներից եկած երիտասարդների հետ, որոնք խոսում են արևելահայերեն, արևմտահայերեն կամ ընդհանրապես հայերեն չեն խոսում: Սա մի ուրիշ կյանք էր ինձ համար, որը մեկ այլ տեղ չէի կարող գտնել»:
Հանդիպման վերջում Սփյուռքահայ երիտասարդ առաջնորդների դասընթացների մասնակիցներն իրենց հարցերն ուղղեցին Սևան Կաբակյանին:

Молодые лидеры Диаспоры встретились с Севаном Кабакяном
Участники курсов молодых лидеров армянской Диаспоры программы «Летняя школа «Спюрк» Министерства Диаспоры РА 21 июля встретились с исполнительным директором фонда «Депи Айк» Севаном Кабакяном и участницей программы Дианой Харатян.
Севан Кабакян представил молодым лидерам деятельность фонда «Депи Айк», учрежденного в 2004 году, отметив, что у них есть одна общая цель – привязать молодежь армянской Диаспоры к Родине, дабы они познали Армению не глазами туриста, а более глубинно.
Говоря о миссии фонда, Севан Кабакян отметил, что фонд пытается развить и укрепить связи между молодежью, живущей на Родине и в Диаспоре, дав возможность армянской молодежи Диаспоры на добровольной основе участвовать в повседневной жизни Армении и содействовать развитию Родины.
«Депи Айк» – открытая программа, в которой могут участвовать молодые армяне Диаспоры в возрасте 20-32 года. Продолжительность – от 9 недель до одного года. Согласно статистике минувших лет, 50% участников из США, остальные из России, Украины, Ближнего Востока и европейских стран.
Представляя добровольческий труд, осуществленный в рамках программы, Севан Кабакян отметил, что организация делает все, чтобы работы добровольцев была целенаправленной. Он рассказал также о компенсации дорожных расходов участников, представил программы «Гостеприимная семья».
Помимо добровольческого труда, продолжительность которого 30 часов в неделю, для участников организуются курсы обучения армянскому языку, экскурсии, встречи с людьми разных сфер.
Участница программы добровольческого труда «Депи Айк» Диана Харатян живет в Москве, работает в одном из местных банков. Отпуск решила провести в Армении, посредством добровольческого труда не только познать, но и раскрыть для себя Армению. Говоря о своей работе в течение месяца в благотворительной организации «Орран», Диана посоветовала молодым армянам Диаспоры участвовать в программе и на собственном опыте раскрыть Армению: «Мне грустно думать о неизбежном возвращении. Хотела бы остаться дольше. Здесь у меня была возможность не только работать, но и смогла пообщаться с молодыми людьми, приехавшими из разных стран, которые говорят на восточноармянском, западноармянском, или вовсе не говорят по-армянски. Для меня это была совершенно другая жизнь, которую ни в одном ином месте не могла бы найти».
В завершение встречи участники курсов молодых армянских лидеров Диаспоры задали Севану Кабакяну интересующие их вопросы.