Տորոնտոյի «Սուրբ Սահակ, Սուրբ Մեսրոպ» վարժարանի սաները՝ Հայաստանում
Տորոնտո քաղաքում գործող «Սուրբ Սահակ, Սուրբ Մեսրոպ» ազգային  շաբաթօրյա վարժարանի շրջանավարտներն ամեն  տարի  Սուրբ Երրորդություն առաքելական եկեղեցու  հովանավորությամբ այցելում  են պատմական հայրենիք: Ծրագիրը  գործում է արդեն 6 տարի և հնարավորություն ընձեռում դպրոցականներին տեսնել  պատմության դասագրքերում  կարդացածն ու  լսածը: Այս տարի  ծրագրի շրջանակներում Հայաստան է այցելել 10 դպրոցական:
Սուրբ Սահակ, Սուրբ Մեսրոպ» շաբաթօրյա ազգային վարժարանը գործում է Կանադայի  Տորոնտո քաղաքում: Կրթօջախ, որի նպատակն է օտար ափերում հայկականությամբ ու հայկական ավանդույթներով դաստիարակել սերունդներ: Թեև մեկ օր են աշակերտները  հաճախում հայկական դպրոց, սակայն հայոց լեզվի և գրականության ուսուչուհի Լուսին   Մանգասարյանը վստահեցնում է, որ  քիչ ժամանակահատվածում կարողանում են երեխաների մեջ արթնացնել հայի ոգին և պահպանել ոսկեղենիկ հայերենը:
Օտար ափերում հայկական ոգին պահպանելու, հայոց  պատմության հաղթական և, ինչու ոչ, նաև արյունոտ էջերը   դպրոցականներին ճշգրիտ ներկայացնելու համար  դպրոցում  միջոցառումներ մշտապես են  կազմակերպվում: Հայոց լեզվի և գրականության ուսուցչուհու խոսքով՝ հայոց ցեղասպանության պատմությանը դպրոցականները  քաջածանոթ են։
Այս տարի  աշխարհի շատ ու շատ երկրներում կազմակերպվեցին Հայոց ցեղասպանության ոգեկոչման արարողություններ: Կանադայի հայկական  այս վարժարանը ևս անմասն չի մնացել:  Ապրիլի 24-ին Ջորջ Թաուն քաղաքում, որտեղ, ի դեպ,  ապաստանել են  հայոց ցեղասպանությունից  մազապուրծ առաջին 109 որբերը , անմեղ զոհերի հիշատակության  արարողություններ են կատարվել:
Դդպրոցի  շրջանավարտները արդեն 9 օր է  իրենց հանգիստն անցկացնում են Հայաստանում: Սուրբ Երրորդություն առաքելական եկեղեցու  հովանավորությամբ դպրոցն ավարտած  սաները ուխտագնացության են գալիս  մայր հայրենիք՝ դասագրքերում  կարդացածն ու  լսածը սեփական աչքերով տեսնելու: 10 շրջանավարտներն առաջին անգամն են  հայրենիքում։
Նախորդ տարիների փորձը հաշվի առնելով՝ ուսուցչուհին վստահ է, որ  հայրենիքում  անցկացրած  օրերը  երբեև չեն  ջնջվի դպրոցականների մտապատկերից և այս այցելությունները կարող են դառնալ հայրենիքում մշտապես բնակություն հաստատելու առհավատչյա:

Воспитанники гимназии «Св. Саак, Св. Месроп» Торонто – в Армении
Выпускники субботней национальной гимназии «Св. Саак, Св. Месроп», функционирующей в городе Торонто, ежегодно под патронатом апостольской церкви Св. Еррордутюн посещают историческую Родину. Программа действует уже 6 лет и предоставляет школьникам возможность видеть то, что прочитали в книгах по истории и слышали. В этом году в рамках программы Армению посетили 10 школьников.
Цель очага образования – воспитывать на чужбине поколения по армянским традициям. Хотя учащиеся один день в неделю посещают армянскую школу, однако преподаватель армянского языка и литературы Лусин Мангасарян заверяет, что за короткий срок в детях удается пробудить армянский дух и сохранить прекрасный армянский язык.
Чтобы сохранить на чужбине армянский дух, представить школьникам героические и, почему бы нет – кровавые страницы армянской истории в школе постоянно организуются мероприятия. По словам учительницы армянского языка и литературы, с историей Геноцида армян школьники хорошо знакомы.
В этом году во многих странах мира были организованы церемонии поминовения жертв Геноцида армян. Эта армянская гимназия Канады также не осталась в стороне. 24 апреля в городе Джордж Таун, где, кстати, и приютились первые 109 армянских сирот, едва спасшихся от Геноцида, состоялись церемонии поминовения невинных жертв.
Выпускники школы уже 9 дней своих каникул проводят в Армении. Учитывая опыт прошлых лет, учительница уверена, что проведенные на Родине дни никогда не изгладятся из памяти школьников и эти визиты могут стать залогом переезда на Родину на постоянное жительство.