Տորոնտոյի «Սուրբ Սահակ, Սուրբ Մեսրոպ» վարժարանի սաները՝ Հայաստանում
Տորոնտո քաղաքում գործող «Սուրբ Սահակ, Սուրբ Մեսրոպ» ազգային  շաբաթօրյա վարժարանի շրջանավարտներն ամեն  տարի  Սուրբ Երրորդություն առաքելական եկեղեցու  հովանավորությամբ այցելում  են պատմական հայրենիք: Ծրագիրը  գործում է արդեն 6 տարի և հնարավորություն ընձեռում դպրոցականներին տեսնել  պատմության դասագրքերում  կարդացածն ու  լսածը: Այս տարի  ծրագրի շրջանակներում Հայաստան է այցելել 10 դպրոցական:
Սուրբ Սահակ, Սուրբ Մեսրոպ» շաբաթօրյա ազգային վարժարանը գործում է Կանադայի  Տորոնտո քաղաքում: Կրթօջախ, որի նպատակն է օտար ափերում հայկականությամբ ու հայկական ավանդույթներով դաստիարակել սերունդներ: Թեև մեկ օր են աշակերտները  հաճախում հայկական դպրոց, սակայն հայոց լեզվի և գրականության ուսուչուհի Լուսին   Մանգասարյանը վստահեցնում է, որ  քիչ ժամանակահատվածում կարողանում են երեխաների մեջ արթնացնել հայի ոգին և պահպանել ոսկեղենիկ հայերենը:
Օտար ափերում հայկական ոգին պահպանելու, հայոց  պատմության հաղթական և, ինչու ոչ, նաև արյունոտ էջերը   դպրոցականներին ճշգրիտ ներկայացնելու համար  դպրոցում  միջոցառումներ մշտապես են  կազմակերպվում: Հայոց լեզվի և գրականության ուսուցչուհու խոսքով՝ հայոց ցեղասպանության պատմությանը դպրոցականները  քաջածանոթ են։
Այս տարի  աշխարհի շատ ու շատ երկրներում կազմակերպվեցին Հայոց ցեղասպանության ոգեկոչման արարողություններ: Կանադայի հայկական  այս վարժարանը ևս անմասն չի մնացել:  Ապրիլի 24-ին Ջորջ Թաուն քաղաքում, որտեղ, ի դեպ,  ապաստանել են  հայոց ցեղասպանությունից  մազապուրծ առաջին 109 որբերը , անմեղ զոհերի հիշատակության  արարողություններ են կատարվել:
Դդպրոցի  շրջանավարտները արդեն 9 օր է  իրենց հանգիստն անցկացնում են Հայաստանում: Սուրբ Երրորդություն առաքելական եկեղեցու  հովանավորությամբ դպրոցն ավարտած  սաները ուխտագնացության են գալիս  մայր հայրենիք՝ դասագրքերում  կարդացածն ու  լսածը սեփական աչքերով տեսնելու: 10 շրջանավարտներն առաջին անգամն են  հայրենիքում։
Նախորդ տարիների փորձը հաշվի առնելով՝ ուսուցչուհին վստահ է, որ  հայրենիքում  անցկացրած  օրերը  երբեև չեն  ջնջվի դպրոցականների մտապատկերից և այս այցելությունները կարող են դառնալ հայրենիքում մշտապես բնակություն հաստատելու առհավատչյա:

Students of Toronto’s St. Sahag St. Mesrop Armenian Saturday School in Armenia
Every year, alumni of the St. Sahag St. Mesrop Armenian Saturday School of Toronto visit their historical homeland under the sponsorship of the Holy Trinity Armenian Apostolic Church. Throughout the past six years, alumni have had the chance to see all that they have read and heard about in their history textbooks. This year, 10 alumni are in Armenia.
Based in Toronto, the St. Sahag St. Mesrop Armenian Saturday School is a school with the mission to educate generations of Armenians by transmitting knowledge about the Armenian identity and national traditions. Although the students attend the school on Saturdays, Armenian language and literature teacher Lusin Mangasarian says the teachers are able to awaken the spirit of Armenians in the children and help them preserve the Armenian language.
The school always organizes events to preserve the Armenian spirit abroad and present the triumphant and bloody pages of the history of the Armenian people correctly. According to Mangasarian, the students know the history of the Armenian Genocide very well.
This year ceremonies commemorating the Armenian Genocide were held in many countries around the world, and this Armenian school of Canada also organized events dedicated to the Centennial of the Armenian Genocide. On April 24, ceremonies were conducted in Georgetown where the first 109 Armenian orphans took refuge after having escaped the Armenian Genocide.
The alumni have been in Armenia for the past nine days. Under the sponsorship of the Holy Trinity Armenian Apostolic Church, the alumni visit the homeland to see all that they have only seen and heard about in textbooks. These ten alumni are visiting the homeland for the first time ever.
Taking into consideration the experience of previous years, the Armenian language and literature teacher is certain that the alumni will always remember their days in Armenia and that these visits can become a guarantee for them to settle in the homeland.