«Հայերի որսը». թուրք հեղինակի անդրադարձը հակահայկական հայտարարություններին
Թուրքական «Bugun» թերթի սյունակագիր Օրհան Ջենգիզն իր հոդվածում անդրադարձել է վերջին օրերին Թուրքիայում հայերի նկատմամբ հնչող ռաիստական հայտարարություններին: Հեղինակն օրինակներով ցույց է տալիս, թե ինչ հետևանքներ կունենային նման հայտարարություններն այլ երկրներում` ավելացնելով, որ թուրքական դատական մարմինները կարծես բնավ ականջալուր չեն բոլոր այդ հայտարարություններին:
Հոդվածի հայերեն տարբերակը ներկայացնում է ermenihaber.am-ը.
«Որպեսզի որոշ մարդիկ կարողանան տեսնել որոշ խոսքերի տգեղությունն ու դրանցում առկա ծանր սպառնալիքները, գուցե այդ խոսքերը պետք է լսեն մեկ ա՞ յլ երկրում:
Օրինակ` եթե գերմանական ինչ որ ձախ ծայրահեղական կազմակերպություն հարցներ. «Ի՞նչ անենք, փողոցներում մուսուլմանների որս անեն՞ք», ապա իսկույն կհասկանայիք, որ դա հարցադրում չէ: Այնպե՞ս չէ:
Կամ էլ եթե բուլղարական որևէ ձախ ծայրահեղական կազմակերպություն ասի. «Թուրքերի որս անե՞նք», կզայրանաք նույնիսկ ավելի շատ, քան կարելի է զայրանալ այդ խոսքերի իմաստից: Կհարցնեիք, թե արդյո՞ք Բուլղարիայում իրավունք ու օրենք չկա: Այդպես չէ՞:
Քանի որ հասարակ դատողությամբ կարելի է հասկանալ, որ այնպիսի մի վայրում, որտեղ փոքրամասնությունը թիրախավորվում է և աջուձախ նման խոսքեր են հնչեցվում, որոշ ժամանակ հետո այդ խոսքերի հասցեատերերը կարող են հարձակումների ենթարկվել:
Ահա այդ պատճառով էլ աշխարհի բոլոր քաղաքակիրթ երկրներում որոշակի մարդկային խմբերին թիրախավորող, ատելություն պարունակող խոսքերը համարվում են լուրջ հանցանք:
Մեզ մոտ նման դեպքերի համար գոյություն ունի Թուրքիայի քրեական օրենսգրքի 216-րդ հոդվածը` «Ժողովրդին դրդել ատելության և թշնամանքի»:
Կարսի «Ուլքյու օջաքլարը»-ի (ազգայնական կազմակերպություն) «Ի՞նչ անենք, փողոցներում հայերի որսի դուրս գա՞նք» հայտարարությանն ավելի լավ բնութագրում կա՞, քան «Ժողովրդին ատելության և թշնամանքի դրդել»-ու նախադասությունը:
Հապա ինչպե՞ս է, որ մեր արդարադատության համակարգի աչքերը կույր են ու ականջները` խուլ այդ տեսակ ատելություն պարունակող հայտարարությունների համար:
Ահա ձեզ մեկ այլ տիպիկ ատելություն պարունակող խոսք Ադանայից: Ադանայի ԱՇԿ-ական (Ազգայնական շարժում կուսակցություն) քաղաքապետը, մեջլիս անցած հայ պատգամավորներին ակնարկելով, թվիթերում գրել էր. «Մանուկյանի՝ Ադանայում բնակվող զարմիկը երջանիկ է: Մորաքրոջ 3 որդիները մեջլիս են անցել»:
Հանրային, սոցիալական հարթակում նման բացահայտ կերպով այդքան ատելություն ու ռասիզմ պարունակող գրառումից հետո այդ քաղաքական գործչի հրաժարականը չպահանջելը, նրան հրապարակային լուրջ քննադատության չենթարկելը արդյո՞ք չի վկայում այն մասին, որ մենք, որպես հասարակություն, ինչքան վատթար վիճակում ենք:
Այս մտքերն էին պտտվում գլխումս, երբ տեսա «Անկարայի մտքի ազատության նախաձեռնության» հայտարարությունը` ի պաշտպանություն հայ պատգամավորների: Դա ինձ համար աննշան, բայց այնուամենայնիվ մխիթարություն էր:
Նախաձեռնության հայտարարությունն առաջին հերթին դատախազության ուշադրությունն է հրավիրում ատելություն պարունակող նմանօրինակ խոսքերի վրա: Ինչպես նաև կոչ է անում այն կուսակցություններին, որոնց անդամն են հայ պատգամավորները, «տեր կանգնել իրենց պատգամավորներին» և համապատասխան օրենք ընդունելու համար գործի անցնել:
Հուսով եմ, որ այս խելամիտ կոչերն իրենց արձագանքը կգտնեն, և ատելության խոսքերի հեղինակները և ատելություն սերմանողները կգտնեն իրենց պատիժը…

«Охота на армян»: комментарий турецкого автора по поводу антиармянских высказываний
Журналист турецкой газеты «Bugun» Орхан Джингиз в своей статье коснулся звучащих в Турции в последние дни расистских заявлений в адрес армян. Он на конкретных примерах показывает, каковы были бы последствия подобных заявлений в других странах, добавляя, что турецкие судебные органы как будто вовсе не слышат эти заявления.
Перевод статьи на армянский представлен ermenihaber.am.
«Чтобы некоторые люди могли увидеть гнусность некоторых слов и содержащиеся в них тяжкие угрозы, возможно, нужно услышать эти слова в какой-то иной стране.
К примеру, если бы какая-либо лево-экстремистская организация спросила: «Что делать, устроить на улицах охоту на мусульман?», то моментально стало бы ясно, что это не вопрос. Не так ли?
�?ли если бы какая-либо болгарская экстремистская организация заявила: «Поохотимся на турков?» – возмутились бы больше, чем можно возмутиться от смысла этих слов. Спросили бы: неужели в Болгарии нет права и закона. Не так ли?
Поскольку простой логикой можно понять, что в таком месте, где меньшинство становится мишенью и налево-направо звучат подобные высказывания, спустя какое-то время адресаты этих высказываний могут подвергнуться нападениям.
�?менно поэтому во всех цивилизованных странах мира слова, делающие мишенью определенные группы людей, содержащие ненависть считаются серьезным преступлением.
У нас для подобных случаев существует статья 216 Уголовного кодекса Турции «Подстрекание народа к ненависти и враждебности».
Есть ли лучшая характеристика заявлению Карсской организации «Улькю оджаклар» (националистическая организация) «Что делать, выйти на улицы охотиться на армян?», чем  «Подстрекание народа к ненависти и враждебности».
Тогда как же получается, что наше правосудие слепо и глухо в отношении подобных   заявлений, содержащих ненависть?
Вот вам другое типичное, содержащее ненависть высказывание из Аданы. Мэр Аданы, член партии «Националистическое движение», намекая на избранных в меджлис депутатов-армян, написал в Твиттере: «Племянник Манукян, проживающий в Адане, счастлив. Трое сыновей тетушки прошли в меджлис».
Не потребовать от данного политического деятеля отставки после помещения на общественной, социальной площадке заявления, содержащего столько расизма и ненависти,  не подвергнуть его серьезной публичной критике – не свидетельствует ли это о том, что мы, как общество, находимся в очень плохом состоянии.
Эти мысли крутились в голове, когда увидел заявление «�?нициативы свободы мысли Анкары» в защиту депутатов-армян. Для меня это было незначительным, но тем не менее утешением.
Заявление это прежде всего привлекает внимание прокуратуры к подобным высказываниям, содержащим ненависть. А также призывает партии, членами которых являются депутаты-армяне, «встать на защиту своих депутатов» и взяться за дело для принятия соответствующего закона.
Надеюсь, эти трезвые призывы найдут отклик, и авторы ненавистных высказываний, сеющие ненависть, получат по заслугам…»