Իսրայելի դեսպան. Խորհրդարանում մեծ մասը կողմ է Հայոց ցեղասպանության ճանաչմանը
Իսրայելում իրոք Հայոց ցեղասպանության հարցում վերաբերմունքի փոփոխություն է նկատվում։ Այս մասին NEWS.am-ի թղթակցի  հետ զրույցում ասաց Հայաստանում Իսրայելի դեսպան Շմուել Մեյրոմը։
Հարցին, թե կարելի՞ է կարծել, որ Իսրայելի դիրքորոշման մեջ որոշակի փոփոխություններ կան, հատկապես Կնեսետի խոսնակ Յուլի Էդելշտեյնի հայտարարությունից հետո, դեսպանը պատասխանեց, որ խորհրդարանում մեծամասնությունը կողմ է ճանաչմանը։
«Սակայն դա պետք է որոշի կառավարությունը, ոչ թե խորհրդարանը։ Այնպես որ հնարավոր է ապագայում ինչ-որ բան փոխվի»,- հայտարարեց դեսպանը։
Հիշեցնենք, որ Իսրայելի խորհրդարանի նախագահ Յուլի Էդելշտեյնը կոչ էր արել վերանայել Իսրայելի դիրքորոշումը Հայոց ցեղասպանության հարցում՝ հայերի սպանությունները «մարդկության վրա բարոյական բիծ» անվանելով։
Կնեսետում ելույթի ընթացքում Էդելշտեյնը հայտարարել էր, թե պատմությունը չի կարող փոփոխվել եւ Իսրայելի դիրքորոշումը «չափազանց անվճռական եւ չափազանց զուսպ» էր որակել։

Посол �?зраиля о Геноциде армян: Большинство в парламенте за признание
В �?зраиле действительно чувствуются изменения в отношении вопроса признания Геноцида армян. Об этом в беседе с корреспондентом Новости Армении-NEWS.am заявил посол �?зраиля в Армении Шмуель Мейром.
Отвечая на вопрос можно ли считать, что есть некоторые изменения в позиции �?зраиля, особенно после заявления спикера Кнессета Юлия Эдельштейна, посол заметил, что большинство в парламенте за признание.
«Однако, это решение правительства, не парламента. Так что возможно в будущем что-то и изменится»,- заявил посол.
Напомним, что спикер израильского парламента Юлий Эдельштейн призвал пересмотреть позицию �?зраиля по вопросу Геноцида армян, назвав убийства армян «моральным пятном на человечестве». При этом, спикер Кнессета назвал позицию �?зраиля «слишком нерешительной и слишком сдержанной».