Հունիսի 26-ին ՀՀ սփյուռքի նախարարությունում կայացավ նախարարին կից ատյանի
Օրակարգում ընդգրկված էր երեք հարց: Տեղեկատվության և հեռահաղորդակցության վարչության պետ Վ. Վարդանյանը ներկայացրեց ՀՀ կառավարության 2011 թվականի մարտի 10-ի N 211-Ն որոշմամբ հաստատված «Տեղեկատվական և ուսուցողական կայքերի մշակման և սպասարկման ծառայություններ» ծրագրի կատարման ընթացքը: Խոսելով վարչության գործառույթների մասին՝ զեկուցողը նշեց. «Սփյուռքում հայոց լեզվի պահպանման և տարածման խնդիրն օրակարգային է։ Սփյուռքահայության ստվար հատվածը չի տիրապետում կամ մասնակիորեն է տիրապետում մայրենի լեզվին։   «Տեղեկատվական և ուսուցողական կայքերի մշակման և սպասարկման ծառայություններ» ծրագրի շրջանակներում մշակվել և գործարկվում են ՀՀ սփյուռքի նախարարության էլեկտրոնային գրադարանը՝ www.libmindiaspora.am, Սփյուռքի պատմության վիրտուալ թանգարանը՝ www.armdiasporamuseum.com, Արևելահայերենից՝ արևմտահայերեն և հակառակը փոխարկիչ ծրագիրը (այժմ ISMA ինտերնետային լեզվային կենտրոն) www.translator.am, և ՀՀ սփյուռքի նախարարության «Հայերն այսօր» ամենօրյա էլեկտրոնային թերթը՝ www.hayernaysor.am: Գրադարանում յուրաքանչյուր ամիս թվայնացվում և տեղադրվում է 3.000 – 3.500 էջ ծավալով նյութ: Նորություն է կայքի «Համաշխարհային գրականություն» բաժինը, որտեղ սկսել ենք տեղադրել համաշխարհային գրականության ընտրանին՝ հայերեն թարգմանությամբ։
Սփյուռքի պատմության վիրտուալ թանգարանի կայքը ստեղծվել և թողարկվել է 2012 թվականին Հայաստանի անկախության 20-ամյա հոբելյանի առիթով, նպատակ ունենալով ներկայացնելու հայ ժողովրդի պատմությունը, ներկան և ապագայի տեսլականը, աշխարհասփյուռ հայության և Հայաստանի Հանրապետության կապի խնդիրները՝ առաջնորդվելով «Հայերը մեկ ազգ են՝ անկախ բնակության վայրից», և «Բոլոր հայերի Հայրենիքը Հայաստանն է» կարգախոսներով:
Զեկուցողն անդրադարձավ նաև Հայկական սփյուռքի տարբեր հատվածներում լեզվապահպանության խնդրի լուծման առաջնային միջոց համարվող առցանց բազմալեզու բառարանների նոր ձևաչափի ստեղծմանը, որոնք մեկտեղված են www.translator.am հասցեում գործող ինտերնետային փոխարկիչ ծրագրի գործառույթներին զուգահեռ: Այսօր www.translator.am  կայքի այցելությունների միջին ամսական թիվը կազմում է 25000-30000:
Վ. Վարդանյանը ներկայացրեց նաև նախարարության «Հայերն այսօր» էլեկտրոնային պարբերականի իրականացրած աշխատանքները, ըստ որի՝ հրապարակվել է շուրջ 4200 լրատվական նյութ, 240 հոդված, ակնարկ, վերլուծական նյութեր, 144 հարցազրույց:
ՀՀ սփյուռքի նախարարության «Սփյուռք» ամառային դպրոց» 2015-ի նախապատրաստական աշխատանքների մասին զեկուցեց համահայկական ծրագրերի վարչության պետ Գ. Գյանջումյանը: Նա մասնավորապես նշեց. «2015 թվականը ծրագրի իրականացման 4-րդ տարին է՝ ՀՀ սփյուռքի նախարարությունը Երևանի պետական համալսարանի հետ համագործակցությամբ 2012 թվականից իրականացնում է «Սփյուռք» ամառային դպրոց» ծրագիրը: Յուրաքանչյուր տարի մեծանում է ծրագրին մասնակցել ցանկացողների թիվը, դպրոցը դառնում է Սփյուռքի կողմից, թերևս, ամենապահանջված   ծրագրերից մեկը և արդեն կայացած կառույց է:
Եթե 2012 թվականին նախատեսված 70 մասնակցի փոխարեն  Ամառային դպրոցն ընդունել է 131 մասնակից՝ 15 երկրից, ապա 2013 թվականին նախատեսված 100-ի դիմաց մասնակցել է 201 սփյուռքահայ՝ 20 երկրից, 2014թ. նախատեսված 100-ի դիմաց՝ 222 սփյուռքահայ, աշխարհի 22 երկրից: 2015թ. նախատեսված է 250 սփյուռքահայի մասնակցություն»:
Ամփոփելով իր խոսքը՝ Գ. Գյանջումյանը նշեց, որ ուսումնական, տեսական  և գործնական պարապմունքներին զուգահեռ՝ կիրականացվի նաև միջոցառումների, թանգարաններ այցելությունների, շրջագայությունների, հանդիպումների ծրագիր:  «Սփյուռք» ամառային դպրոցի բացումը կկազմակերպվի հայոց լեզվի դասընթացի հանդիսավոր մեկնարկով, իսկ փակումը՝ օգոստոսի 1-ին հավաստագրերի հանձնման արարողությամբ»:
Հայրենադարձության և հետազոտությունների վարչության 2014-2015թթ. իրականացրած աշխատանքների վերաբերյալ զեկուցեց վարչության պետ Գ. Արշակյանը:
Զեկուցողն անդրադարձավ հաշվետու ժամանակաշրջանում իրականացրած քննարկումներին, գիտաժողովներին ու համաժողովներին: 2014թ. իրականացվել է «Իսլամացած հայերի խնդիրների շուրջ» խորագրով կլոր սեղան-քննարկում, Բրյուսելի «Հայ տուն» մշակութային կենտրոնում՝ «Հայոց ցեղասպանության 100–րդ տարե­լի­ցին նվիրված միջոցառումները համակարգող Եվրոպայում գործող տարածա­շրջա­նա­յին հանձ­նախմբերի ղեկավարների և ներկայացուցիչների» հավաք-հանդիպում, Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցին նվիրված միջո­ցառումները համակարգող տարածաշրջանային հանձնախմբերի ներ­կայացուցիչների հավաք-հանդիպում:
Գ. Արշակյանն անդրադարձավ Հայաստան-Սփյուռք հինգերորդ համաժողովին:
Ներկայացվեցին նաև 2015թ. Հայոց ցեղասպանութ­յան 100-րդ տարելիցին նվիրված միջոցառումները համակարգող պետական հանձ­նաժողովի 5-րդ ընդլայնված նիստի, «Ընդդեմ Ցեղասպանության հանցագործության» գլոբալ ֆորումի, «Ցեղասպանության հանցագործության կան­խարգել­ման և պա­տա­ս­խանա­տ­վութ­­յան միջազգային իրավական հիմնախնդիր­նե­րը» միջազգային գիտա­ժո­ղո­վի աշխատանքները:
Զեկուցողն անդրադարձավ նաև վարչության կողմից իրականացվող պար­բե­րա­կան հետազոտություններին:Նա նշեց, որ ամենշաբաթյա ուսումնասիրության շրջանակներում մշակվում և պարբերաբար ներ­կա­յաց­վում են արագ արձագանքման տեղեկանքներ հայկական և օտար­եր­կրյա մամուլում Սփյուռքի համայնքների, հայության և համահայկական նշանա­կութ­յուն ունեցող հիմ­նա­խնդիր­ների վերաբերյալ: Պարբերական ուսումնասիրություններ և հետազոտություններ են կատարվում տար­բեր եր­կրներում Հայոց ցեղասպանության ճանաչման և դրա շուրջ ընթացող գործըն­թացների վերա­բերյալ:
Ամփոփելով նիստը՝ սփյուռքի նախարար Հրանուշ Հակոբյանը անդրադարձավ նախորդ մեկ ամսվա ընթացքում կատարված աշխատանքներին, ձեռքբերոմներին ու բացթողումներին,  և կարևորեց սերտ կապն ու համագործակցությունը Սփյուռքի բոլոր հայ համայնքների հետ, նախարարության ծրագրերին նրանց ակտիվ մասնակցության ապահովելուն ուղղված՝ վարչությունների կազմակերպված ու համակարգված աշխատանքը:

Advisory board adjunct to the RA Minister of Diaspora holds session
The agenda included three items. Head of the Department of Information and Telecommunication of the RA Ministry of Diaspora V. Vardanyan talked about the implementation of the “Development of Informative and Instructive Websites” approved by Decision N 211-N of the Government of the Republic of Armenia of 10 March 2011. Talking about the functions of the Department, the speaker mentioned: “The issue of preservation and dissemination of the Armenian language is an issue on the agenda. Most Diaspora Armenians aren’t fluent or are partially fluent in the native language. The e-library of the RA Ministry of Diaspora (www.libmindiaspora.am), the Virtual Museum of the Armenian Diaspora (www.armdiasporamuseum.com), the Eastern Armenian-Western Armenian Converter (now ISMA Internet Language Center), www.translator.am and the Hayern Aysor daily electronic newspaper of the RA Ministry of Diaspora (www.hayernaysor.am) have been developed and operate through the “Development and Services of News and Instructive Websites”. Every month, 3,000-500 pages of materials are updated and posted in the e-library. The “World Literature” section of the website is new, and we have started posting the Armenian versions of various works.
The website of the Virtual Museum of the Armenian Diaspora was created and launched on the occasion of the 20th anniversary of the Independence of Armenia in 2012. The goal of the website is to present the history of the Armenian people, the present and the vision for the future, the issues facing the Republic of Armenia and all Armenians around the world, guided by the slogans “Armenians are one nation, regardless of residence” and “Armenia is the Homeland of all Armenians”.
The speaker also touched upon the creation of a new format for online multilingual dictionaries, which are considered the key to solving the issue related to preservation of the Armenian language in different sectors of the Armenian Diaspora and are posted next to the functions of the Internet converter at www.translator.am. Today, on the average, 25,000-30,000 people visit the website every month.
Vardanyan also talked about the Hayern Aysor electronic newspaper of the RA Ministry of Diaspora, which has published nearly 4,200 pieces of news, 240 articles and analyses, as well as 144 interviews.
Head of the Department of All-Armenian Programs Gagik Gyanjumyan delivered a report on the preparations for the 2015 “Diaspora” Summer School Program of the RA Ministry of Diaspora and particularly mentioned the following: “The year 2015 marks the fourth year that the RA Ministry of Diaspora is carrying out the program with Yerevan State University. More and more people apply to participate in the program every year. The summer school program is becoming one of the programs in demand in the Armenian Diaspora.
Whereas there were 131 participants instead of the 70 participants in 2012, in 2013, there were 201 Diaspora Armenians instead of 100, in 2014, there were 222 Diaspora Armenian participants instead of 100, and in 2015, there will be 250 Diaspora Armenians participating in the program.”
Summing up, Gagik Gyanjumyan mentioned that alongside the trainings and practical lessons, the participants will also take part in events, visit museums, have meetings and go sightseeing. The “Diaspora” Summer School Program will begin with the launch of an Armenian language course and will end with the handing of certificates during a ceremony to be held on August 1.”
Head of the Department of Repatriation and Research Grigor Arshakyan delivered a report on the activities carried out over the past two years.
The speaker touched upon the forums, conferences and discussions held in the reporting period.IN 2014, the Department held a roundtable discussion entitled “Issues of Islamized Armenians”, a meeting with the leaders and representatives of Armenian Genocide Centennial Regional Committees in Europe and a meeting with members of the Armenian Genocide Centennial Regional Committees.
Arshakyan also touched upon the 5th Armenia-Diaspora Conference.
Arshakyan talked about the fifth wide-format session of the State Commission on Coordination of the events for the commemoration of the 100th anniversary of the Armenian Genocide, the global forum “Against the Crime of Genocide” and the international conference on the “International Legal Issues on the Prevention of the Crime of Genocide and Liability”.
The speaker also touched upon the studies that are conducted on a regular basis. He mentioned that references to the key issues of Armenian communities, Armenians and issues of pan-Armenian significance are drafted and presented during weekly studies. The Department also studies and examines recognition of the Armenian Genocide in different countries and the processes taking place.
Summing up the session, Minister of Diaspora Hranush Hakobyan touched upon the activities carried out over the past month, the flaws and achievements and attached importance to the close ties and collaboration between the Armenian communities of the Diaspora, as well as the organized and coordinated efforts of the departments in order to ensure the communities’ active participation in the programs of the RA Ministry of Diaspora.