Հունիսի 26-ին ՀՀ սփյուռքի նախարարությունում կայացավ նախարարին կից ատյանի
Օրակարգում ընդգրկված էր երեք հարց: Տեղեկատվության և հեռահաղորդակցության վարչության պետ Վ. Վարդանյանը ներկայացրեց ՀՀ կառավարության 2011 թվականի մարտի 10-ի N 211-Ն որոշմամբ հաստատված «Տեղեկատվական և ուսուցողական կայքերի մշակման և սպասարկման ծառայություններ» ծրագրի կատարման ընթացքը: Խոսելով վարչության գործառույթների մասին՝ զեկուցողը նշեց. «Սփյուռքում հայոց լեզվի պահպանման և տարածման խնդիրն օրակարգային է։ Սփյուռքահայության ստվար հատվածը չի տիրապետում կամ մասնակիորեն է տիրապետում մայրենի լեզվին։   «Տեղեկատվական և ուսուցողական կայքերի մշակման և սպասարկման ծառայություններ» ծրագրի շրջանակներում մշակվել և գործարկվում են ՀՀ սփյուռքի նախարարության էլեկտրոնային գրադարանը՝ www.libmindiaspora.am, Սփյուռքի պատմության վիրտուալ թանգարանը՝ www.armdiasporamuseum.com, Արևելահայերենից՝ արևմտահայերեն և հակառակը փոխարկիչ ծրագիրը (այժմ ISMA ինտերնետային լեզվային կենտրոն) www.translator.am, և ՀՀ սփյուռքի նախարարության «Հայերն այսօր» ամենօրյա էլեկտրոնային թերթը՝ www.hayernaysor.am: Գրադարանում յուրաքանչյուր ամիս թվայնացվում և տեղադրվում է 3.000 – 3.500 էջ ծավալով նյութ: Նորություն է կայքի «Համաշխարհային գրականություն» բաժինը, որտեղ սկսել ենք տեղադրել համաշխարհային գրականության ընտրանին՝ հայերեն թարգմանությամբ։
Սփյուռքի պատմության վիրտուալ թանգարանի կայքը ստեղծվել և թողարկվել է 2012 թվականին Հայաստանի անկախության 20-ամյա հոբելյանի առիթով, նպատակ ունենալով ներկայացնելու հայ ժողովրդի պատմությունը, ներկան և ապագայի տեսլականը, աշխարհասփյուռ հայության և Հայաստանի Հանրապետության կապի խնդիրները՝ առաջնորդվելով «Հայերը մեկ ազգ են՝ անկախ բնակության վայրից», և «Բոլոր հայերի Հայրենիքը Հայաստանն է» կարգախոսներով:
Զեկուցողն անդրադարձավ նաև Հայկական սփյուռքի տարբեր հատվածներում լեզվապահպանության խնդրի լուծման առաջնային միջոց համարվող առցանց բազմալեզու բառարանների նոր ձևաչափի ստեղծմանը, որոնք մեկտեղված են www.translator.am հասցեում գործող ինտերնետային փոխարկիչ ծրագրի գործառույթներին զուգահեռ: Այսօր www.translator.am  կայքի այցելությունների միջին ամսական թիվը կազմում է 25000-30000:
Վ. Վարդանյանը ներկայացրեց նաև նախարարության «Հայերն այսօր» էլեկտրոնային պարբերականի իրականացրած աշխատանքները, ըստ որի՝ հրապարակվել է շուրջ 4200 լրատվական նյութ, 240 հոդված, ակնարկ, վերլուծական նյութեր, 144 հարցազրույց:
ՀՀ սփյուռքի նախարարության «Սփյուռք» ամառային դպրոց» 2015-ի նախապատրաստական աշխատանքների մասին զեկուցեց համահայկական ծրագրերի վարչության պետ Գ. Գյանջումյանը: Նա մասնավորապես նշեց. «2015 թվականը ծրագրի իրականացման 4-րդ տարին է՝ ՀՀ սփյուռքի նախարարությունը Երևանի պետական համալսարանի հետ համագործակցությամբ 2012 թվականից իրականացնում է «Սփյուռք» ամառային դպրոց» ծրագիրը: Յուրաքանչյուր տարի մեծանում է ծրագրին մասնակցել ցանկացողների թիվը, դպրոցը դառնում է Սփյուռքի կողմից, թերևս, ամենապահանջված   ծրագրերից մեկը և արդեն կայացած կառույց է:
Եթե 2012 թվականին նախատեսված 70 մասնակցի փոխարեն  Ամառային դպրոցն ընդունել է 131 մասնակից՝ 15 երկրից, ապա 2013 թվականին նախատեսված 100-ի դիմաց մասնակցել է 201 սփյուռքահայ՝ 20 երկրից, 2014թ. նախատեսված 100-ի դիմաց՝ 222 սփյուռքահայ, աշխարհի 22 երկրից: 2015թ. նախատեսված է 250 սփյուռքահայի մասնակցություն»:
Ամփոփելով իր խոսքը՝ Գ. Գյանջումյանը նշեց, որ ուսումնական, տեսական  և գործնական պարապմունքներին զուգահեռ՝ կիրականացվի նաև միջոցառումների, թանգարաններ այցելությունների, շրջագայությունների, հանդիպումների ծրագիր:  «Սփյուռք» ամառային դպրոցի բացումը կկազմակերպվի հայոց լեզվի դասընթացի հանդիսավոր մեկնարկով, իսկ փակումը՝ օգոստոսի 1-ին հավաստագրերի հանձնման արարողությամբ»:
Հայրենադարձության և հետազոտությունների վարչության 2014-2015թթ. իրականացրած աշխատանքների վերաբերյալ զեկուցեց վարչության պետ Գ. Արշակյանը:
Զեկուցողն անդրադարձավ հաշվետու ժամանակաշրջանում իրականացրած քննարկումներին, գիտաժողովներին ու համաժողովներին: 2014թ. իրականացվել է «Իսլամացած հայերի խնդիրների շուրջ» խորագրով կլոր սեղան-քննարկում, Բրյուսելի «Հայ տուն» մշակութային կենտրոնում՝ «Հայոց ցեղասպանության 100–րդ տարե­լի­ցին նվիրված միջոցառումները համակարգող Եվրոպայում գործող տարածա­շրջա­նա­յին հանձ­նախմբերի ղեկավարների և ներկայացուցիչների» հավաք-հանդիպում, Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցին նվիրված միջո­ցառումները համակարգող տարածաշրջանային հանձնախմբերի ներ­կայացուցիչների հավաք-հանդիպում:
Գ. Արշակյանն անդրադարձավ Հայաստան-Սփյուռք հինգերորդ համաժողովին:
Ներկայացվեցին նաև 2015թ. Հայոց ցեղասպանութ­յան 100-րդ տարելիցին նվիրված միջոցառումները համակարգող պետական հանձ­նաժողովի 5-րդ ընդլայնված նիստի, «Ընդդեմ Ցեղասպանության հանցագործության» գլոբալ ֆորումի, «Ցեղասպանության հանցագործության կան­խարգել­ման և պա­տա­ս­խանա­տ­վութ­­յան միջազգային իրավական հիմնախնդիր­նե­րը» միջազգային գիտա­ժո­ղո­վի աշխատանքները:
Զեկուցողն անդրադարձավ նաև վարչության կողմից իրականացվող պար­բե­րա­կան հետազոտություններին:Նա նշեց, որ ամենշաբաթյա ուսումնասիրության շրջանակներում մշակվում և պարբերաբար ներ­կա­յաց­վում են արագ արձագանքման տեղեկանքներ հայկական և օտար­եր­կրյա մամուլում Սփյուռքի համայնքների, հայության և համահայկական նշանա­կութ­յուն ունեցող հիմ­նա­խնդիր­ների վերաբերյալ: Պարբերական ուսումնասիրություններ և հետազոտություններ են կատարվում տար­բեր եր­կրներում Հայոց ցեղասպանության ճանաչման և դրա շուրջ ընթացող գործըն­թացների վերա­բերյալ:
Ամփոփելով նիստը՝ սփյուռքի նախարար Հրանուշ Հակոբյանը անդրադարձավ նախորդ մեկ ամսվա ընթացքում կատարված աշխատանքներին, ձեռքբերոմներին ու բացթողումներին,  և կարևորեց սերտ կապն ու համագործակցությունը Սփյուռքի բոլոր հայ համայնքների հետ, նախարարության ծրագրերին նրանց ակտիվ մասնակցության ապահովելուն ուղղված՝ վարչությունների կազմակերպված ու համակարգված աշխատանքը:

В Министерстве Диаспоры РА 26 июня состоялось очередное заседание коллегии при министре.
В повестку были включены три вопроса. Начальник Управления информации и телекоммуникации В.Варданян представил ход выполнения программы «Услуги по разработке и обслуживанию информационных и обучающих сайтов», утвержденной решением правительства РА №211-Ն от 10 марта 2011 года. Говоря о функциях Управления, докладчик  отметил: «Вопрос сохранения и распространения армянского языка в Диаспоре актуален. Значительная часть армян Диаспоры не владеет или частично владеет родным языком. В рамках программы «Услуги по разработке и обслуживанию информационных и обучающих сайтов» разработаны и задействованы Электронная библиотека Министерства Диаспоры РА www.libmindiaspora.am, Виртуальный музей истории Диаспоры www.armdiasporamuseum.com, программа перевода с восточноармянского на западноармянский и наоборот (ныне интернет языковой центр ISMA) www.translator.am, и ежедневная электронная газета «Армяне сегодня» Министерства Диаспоры РА www.hayernaysor.am. В библиотеке ежемесячно оцифровываются и размещаются материалы объемом 3000-3500 страниц. Новинкой является раздел сайта «Мировая литература», где начали размещать избранные произведения мировой литературы в переводе на армянский.
Сайт Виртуальный музей истории Диаспоры создан и задействован в 2012 году, к юбилею 20-летия независимости Армении, преследуя цель представить прошлое, настоящее и видение будущего Армении, вопросы связи мирового армянства и Республики Армения, руководствуясь девизами «Армяне – единая нация, независимо от места проживания» и «Родина всех армян – Армения».
Докладчик коснулся также создания нового формата сетевых многоязычных словарей, считающихся приоритетным средством решения проблемы сохранения языка в различных сегментах армянской Диаспоры. Эти словари сосредоточены параллельно функциям интернет переводческой программы по адресу www.translator.am. Сегодня среднемесячное число посещений сайта www.translator.am  составляет 25000-30000 человек.
В.Варданян представил также работу, проделанную электронным изданием Министерства «Армяне сегодня»: опубликовано порядка 4200 информационных материалов, 240 статей, очерков, аналитических материалов, 144 интервью.
О подготовительных работах программы Министерства Диаспоры РА Летняя школа «Спюрк»-2015 доложил начальник Управления общеармянских программ Г.Гянджумян, который, в частности, отметил: «2015-й год – четвертый год реализации  программы: Министерство Диаспоры РА совместно с Ереванским государственным университетом осуществляют эту программу с 2012 года. Ежегодно растет число желающих участвовать в программе, школа становится, пожалуй,  одной из самых востребованных программ со стороны Диаспоры и уже состоявшейся структурой.
Если в 2012 году взамен предусмотренных 70 участников Летняя школа приняла 131 человека из 15 стран, то в 2013-м взамен предусмотренных 100 школа приняла 201 армянина Диаспоры из 20 стран,  в 2014-м – взамен предусмотренных 100 – 222 человека из 22 стран. В 2015-м предусмотрено участие 250 армян Диаспоры».
Обобщая свой доклад, Г.Гянджумян отметил, что параллельно с учебными, теоретическими и практическими занятиями будет осуществлена также программа мероприятий, посещений музеев, экскурсий, встреч. Открытие Летней школы «Спюрк» будет организовано торжественным стартом курсов армянского языка, а закрытие церемонией вручения сертификатов 1 августа.
С докладом о работе, проделанной в 2014-2015гг. Управлением репатриации и исследований выступил начальник Управления Г.Аршакян. Он коснулся обсуждений, симпозиумов и форумов, организованных за отчетный период.  В 2014 году были осуществлены «круглый стол»-обсуждение под девизом «Вокруг проблем исламизированных армян», сбор-встреча в культурном центре Брюсселя «Армянской дом» с руководителями и представителями региональных комиссий по координации мероприятий, посвященных 100-летию Геноцида армян.
Г.Аршакян коснулся и V форума Армения-Диаспора.
Были представлены также работа 5-го расширенного заседания Государственной комиссии по координации мероприятий, посвященных 100-летию Геноцида армян, глобального форума «Против преступления геноцид», международного форума «Юридические проблемы предотвращения и ответственности за преступление геноцид».
Докладчик коснулся также периодически проводимых Управлением исследований. Он отметил, что в рамках еженедельных исследований разрабатываются и периодически представляются справки оперативного реагирования относительно  публикаций армянской и зарубежной прессы об общинах Диаспоры, вопросах армянства и общеармянского значения. Периодически осуществляются изучения и исследования относительно признания в разных странах Геноцида армян и происходящих вокруг него процессов.
Обобщая работу заседания, министр Диаспоры Грануш Акопян коснулась работы, проделанной за предыдущий месяц, , достижений и упущений, отметив важность тесной связи и сотрудничества со всеми общинами Диаспоры, организованной и систематизированной работы всех управлений, направленной на обеспечение их активного участия в программах Министерства.