Ամենայն Հայոց Կաթողիկոսն ընդունեց Արգենտինայի նորանշանակ դեսպանին
Հունիսի 24-ին Ն.Ս.Օ.Տ.Տ. Գարեգին Բ Ծայրագույն Պատրիարք և Ամենայն Հայոց Կաթողիկոսը Մայր Աթոռ Սուրբ Էջմիածնում ընդունեց Հայաստանի Հանրապետությունում Արգենտինայի Հանրապետության արտակարգ և լիազոր դեսպան Գոնզալո Ուրրիոլաբեիտիային:
Նշանակման առիթով շնորհավորելով դեսպանին՝ Վեհափառ Հայրապետը գոհունակությամբ խոսեց երկու երկրների միջև առկա բարեկամական ջերմ հարաբերությունների, ինչպես նաև Արգենտինա կատարած իր հովվապետական այցերի մասին:
Զրույցի ընթացքում Նորին Սրբությունը գնահատանքով նշեց, որ Հայոց Ցեղասպանությունից մազապուրծ եղած բազում հայորդիներ կայք են հաստատել Արգենտինայի հյուրընկալ երկրում և այսօր էլ շարունակում են վայելել Արգենտինայի իշխանությունների հոգատար վերաբերմունքը:
Արգենտինայի արտակարգ և լիազոր դեսպանն իր հերթին Ամենայն Հայոց Կաթողիկոսին հավաստիացրեց, որ ջանալու է ըստ ամենայնի զորացնել երկու երկրների միջև առկա բարեկամությունն ու համագործակցությունը: Անդրադառնալով Արգենտինայի հայ համայնքին` նորանշանակ դեսպանն ընդգծեց, որ այն ընդունված, սիրված ու գնահատված է շնորհիվ իր ազնվության ու աշխատասիրության, երկրի զարգացմանն ու ամրապնդմանը բերած կարևոր նպաստի:
Հանդիպման վերջում Նորին Սրբությունն իր բարեմաղթանքներն ուղղեց դեսպանին՝ ցանկանալով նրան արդյունավոր առաքելություն Հայաստանում:
Հանդիպմանը ներկա էր Մայր Աթոռի Արտաքին հարաբերությունների և արարողակարգի բաժնի տնօրեն Տ. Նաթան արքեպիսկոպոս Հովհաննիսյանը:

Католикос Всех армян принял новоназначенного посла Аргентины
Его Святейшество Верховный Патриарх и Католикос Всех армян Гарегин II 24 июня принял новоназначенного Чрезвычайного и Полномочного посла Республики Аргентины в Республике Армения Гонзало Урриолабеитиа.
Поздравив посла по случаю назначения, Верховный Патриарх с удовлетворением говорил о теплых дружественных отношениях между двумя странами, а также о своих пастырских визитах в Аргентину.
В ходе беседы Его Святейшество особо отметил, что многочисленные армяне, едва спасшись от Геноцида армян, обосновались на гостеприимной земле Аргентины и сегодня продолжают пользоваться заботливым отношением властей Аргентины.
Чрезвычайный и Полномочный посол Аргентины, в свою очередь, заверил Католикоса Всех армян, что постарается всемерно укрепить существующие между двумя странами дружбу и сотрудничество. Коснувшись армянской общины Аргентины, новоназначенный посол подчеркнул, что она признана, любима и ценима за ее трудолюбие, честность, важный вклад в развитие и укрепление страны.
В завершение встречи Его Святейшество выразил послу свои добрые пожелания эффективного выполнения им своей миссии в Армении.
На встрече присутствовал директор отдела внешних отношений и церемониала Первопрестола архиепископ Натан Ованнисян.