Դիարբեքիրի հայկական եկեղեցին արժանացել է «ԵՄ մշակութային ժառանգության» մրցանակին
Նախօրեին Նորվեգիայի մայրաքաղաք Օսլոում կայացել է «Եվրամիության մշակութային ժառանգություն և Europa Nostra» մրցանակաբաշխության հանդիսավոր արարողությունը, հայտնում է Ermenihaber-ը:
Թուրքական «turkiyeturizm.com» կայքի հաղորդմամբ` մրցանակաբաշխության շրջանակներում Դիարբեքիրի Սուրբ Կիրակոս հայկական եկեղեցուն շնորհվել է «Մեծ մրցանակ»:
Աղբյուրը նշում է, որ ժյուրիի անդամների այդ որոշման համար հիմնական դրդապատճառ է հանդիսացել կիսաավեր եկեղեցու վերականգնման գործում հայ համայնքի և տեղի բնակչության ու պաշտոնյաների համագործակցությունը, ինչը դիտվել է համերախության օրինակ:
Մրցանակաբաշխությանը ներկայացված են եղել բազմաթիվ մշակութային նախագծեր, որոնց ուսումնասիրություններին մասնակցել են աշխարհի տարբեր երկրներից ժամանած մշակութային ժառանգության 600 մասնագետ և բազմաթիվ կամավորներ: Միջոցառմանն իրենց մասնակցությունն են բերել նաև Օսլոյի քաղաքապետն ու Նորվեգիայի բնապահպանության նախարարը:
Միջոցառմանն ընդհանուր առմամբ շնորհվել է 7 «Մեծ մրցանակ», որոնցից մեկը բաժին է հասել Դիարբեքիրի Սուրբ Կիրակոս հայկական եկեղեցուն:

The grand EU Cultural Heritage an Europa Nostra Awards were held yesterday in Oslo, Norway, reports Ermenihaber.
According to turkiyeturizm.com, the Surp Kirakos Armenian Church of Diyarbekir was granted the Grand Prize during the award ceremony.
The source reports that the main reason for the jury’s decision was the collaboration between the Armenian community and locals and officials in the restoration of the dilapidated church, which was viewed as an example of solidarity.
Among the items presented for the awards were several cultural projects, the studies of which had been conducted by 600 experts in cultural heritage and several volunteers from different countries around the world. The mayor of Oslo and Norway’s Minister of Nature Protection also participated in the award ceremony.
Overall, there were 7 Grand Prizes, one of which was granted to the Surp Kirakos Armenian Church of Diyarbakir.