Հայ-հունական գեղարվեստական երեկո Աթենքում
Հունիսի 7-ին Հայ-Հունական ուսումնասիրությունների կենտրոնը Աթենքում  Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցի առիթով Հունաստանի իշխող «Սիրիզա» կուսակցության մաս կազմող «Ձախ ուղղի» շարժման կենտրոնի սրահում կազմակերպել էր գեղարվեստական երեկո: Այս մասին «Հայերն այսօր»-ի փոխանցմամբ՝ հայտնում է Աթենքի «Հայաստան» լրատվացանցը:
Երեկոյին հատուկ ոգևորություն հաղորդեցին հայկական և հունական (պոնտական, փոքր ասիական և կիպրական) հեքիաթներն ու երգերը:
«Մենք այսօր մեր զոհերի լռած շուրթերի և համրացած լեզուների ձայնն ենք, երբ շարունակում ենք նրանց կիսատ մնացած երգերը և չամբողջացրած հեքիաթները»,- ընդգծեց երեկոյի բանախոս պրն. Յորղոս Վենեցանոսը:
«Դլե Յաման» և «Մախմուր աղջիկ» հայկական և «Լալիոթակիա» հունական, զմյուռնիական ու «Էխե յա, փանայա» պոլսական երգերը, մաս էին կազմում մոտ մեկ տասնյակ երգերի ցուցակին:
Գեղարվեստական երեկոյի ծրագրին իրենց մասնակցությունը ուեցան Էլենի Քասեսյանը, Միմա Քասեսյանը, Սուսաննա Տեր-Սահակյանը, Մկրտիչ Պողոսյանը և Հայկ Գասարճյանը:

Армяно-греческий художественный вечер в Афинах
Центр армяно-греческих исследований Афин 7 июня организовал в зале центра движения «Левый путь», являющемся частью правящей в Греции партии «Сириза»  художественный вечер, посвященный 100-летию Геноцида армян. Об этом, как информирует «Армяне сегодня», сообщила информационная сеть «Армения» Афин.
Особое воодушевление вечеру придали армянские и греческие (понтийские, малоазиатские и кипрские) сказки и песни.
«Мы сегодня – голос умолкших уст и онемевших языков наших жертв, продолжатели их недопетых песен и незавершенных сказок», – подчеркнул докладчик вечера господин Йордос Венецанос.
Среди десятка исполненных песен были армянские «Дле Яман» и «Махмур ахчик», греческая «Лалиотакиа», змюрнинские, константинопольская   «Эхе я, паная».
В программе художественного вечера приняли участие Элени Касесян, Мима Касесян, Сусанна Тер-Саакян, Мкртич Погосян и Айк Гасарджян.