Հայաստանի Հանրապետության 97-ամյակը մեծ շուքով նշվեց Նոր Ջուղայում
Հինգշաբթի` մայիսի 28-ի երեկոյան, Նոր Ջուղայի Հայ մարզա-մշակութային «արարատե միության կենտրոնատեղիում մեծ շուքով նշվեց Հայաստանի առաջին Հանրապետության 97-ամյակը:
Երեկոն սկսվեց հանդիսավարուհի Սոսե Պողոսյանի ողջույնի և շնորհավորանքի խոսքերով, որից հետո Ն. Ջ. Հայ Մ. Մ. «Արարատ» միության սկաուտական միավորի միջոցով կատարվեց դրոշակի արարողությունը, ապա Իրանի իսլ. Հանրապետության և Հայաստանի Հանրապետության դրոշների ներքո հնչեց երկու երկրների պետական հիմները:
Հաջորդիվ Սպահանի հայոց թեմի առաջնորդ Տ. Բաբգեն արքեպիսկոպոս Չարյանի նախագահությամբ եւ հոգևորականաց դասի ու Արմեն Ամիրխանյանի ղեկավարությամբ աշխատող` Ս. Ամենափրկիչ վանքի «Կոմիտաս» երգչախմբի մասնակցությամբ տեղի ունեցավ Հանրապետական մաղթանք: Այնուհետև ՀՀ պետական դրոշի և Հայաստանի առաջին Հանրապետության հիմնադիր` Արամ Մանուկյանի մեծադիր պատկերի առջև կատարվեց հանդիսավոր շքերթ` մասնակցությամբ թեմի ազգային իշխանության և ազգային այլ մարմինների ներկայացուցիչների, շրջանի Հայ Դատի հանձնախմբի, Հայոց ազգային դպրոցների աշակերտության ու ուսուցչական կազմերի և համայնքում գործող միությունների ու ենթամարմինների ներկայացուցիչների, որոնց ընդունեցին Թեմակալ առաջնորդը, թեմի Պատգամավորական ժողովի, Թեմական և Կրոնական խորհուրդների ատենապետները եւ շրջանի Հայ դատի հանձնախմբի ներկայացուցիչը:
ՀՀ հիմնադրման 97-ամյակի նշման Նոր Ջուղայի հանձնախմբի խոսքն ընթերցեց Մարգարիտ Դավթյանը և «Ռուբեն» երիտասարդական միության խոսքը Նինելիա Աբրահամյանը , որից հետո բանախոսությամբ ելույթ ունեցավ, ազգային հասարական վաստակավոր գործիչ Սոնիկ Բաղումյանը:
Պաշտոնական բաժնի ավարտը հանդիսացավ թեմակալ առաջնորդ Տ. Բաբգեն արք. Չարյանի հայրական պատգամը: Գեղարվեստական բաժնում, ազգային-հայրենասիրական երգերի կատարմամբ հանդես եկավ Հայաստանից ժամանած վաստակավոր երգչուհի Լեյլա Սարիբեգյանը: Ընթացքում երգերի և պարային համարներով ելույթ ունեցան Ս. Ամենափրկիչ վանքի «Կոմիտաս» երիտասարդական երգչախմբի մեներգիչները, Նոր Ջուղայի Հայ մարզա-մշակութային «Արարատ» միության Մշակութային միավորի Էստրադային խմբի անդամուհիներն և «Կռունկ» պարախումբը: Տոնախմբությունը եզրափակվեց հրավառությամբ:

New Julfa celebrates 97th anniversary of the First Republic of Armenia with grand ceremony
On the evening of May 28, Ararat Armenian Sport and Cultural Union of New Julfa celebrated the 97th anniversary of the First Republic of Armenia with a grand ceremony.
The event began with a welcome speech and congratulatory remarks by master of ceremonies Soseh Poghosian, followed by performances of the national anthems of the Islamic Republic of Iran and the Republic of Armenia underneath the national flags brought in by the scouts of Ararat Union.
Afterwards, a Patriarchal Wish was made under the direction of leader of the Armenian Diocese of Isfahan, Father, Archbishop Babgen Charian and with the participation of the Komitas Choir of the Holy Savior Monastery led by the clergy and Armen Amirkhanian. Later, a grand parade was held in front of the national flag of the Republic of Armenia and the picture of the founder of the First Republic of Armenia Aram Manukyan with the participation of representatives of the Diocese’s national authorities and other national bodies, members of the Armenian National Committee, students and teachers of Armenian schools and representatives of the community’s unions and sub-bodies, who received the leader of the Diocese, the chairpersons of the Assembly of Delegates, the Diocesan and Religious Councils and the representative of the Armenian National Committee of the region.
Margarit Davtian read the speech of the committee organizing the celebration of the 97th anniversary of the First Republic of Armenia in New Julfa, and Ninelia Abrahamian read the speech of the “Ruben” Youth Union, after which merited public figure Sonik Baghumian gave a lecture.
The official part of the event ended with the patriarchal message of leader of the Diocese, Father, Archbishop Babgen Charian. The event included performances of national and patriotic songs by Armenia’s merited singer Leyla Saribekyan, as well as performances of songs and dances by soloists of the Holy Savior Monastery’s Komitas Choir, the members of the Pop Music Group of the Cultural Department of Ararat Armenian Sport and Cultural Union and the Krunk Dance Ensemble. The event ended with a fireworks display.