Հանրապետության տոնի առթիվ ՀՀ Նախագահի պարգևներ են ստացել 12 սփյուռքահայ գործիչներ
Նախագահի հրամանագրերով՝ Հանրապետության տոնի առթիվ պետական պարգևներ և կոչումներ են շնորհվել գիտության, կրթության, տնտեսության, առողջապահության, մշակույթի ոլորտների, արվեստի ու սպորտի բնագավառների, սփյուռքի մի շարք ներկայացուցիչների, ինչպես նաև Հայոց բանակի մի խումբ զինծառայողների:
Պարգևատրվածների ցանկում են նաև 13 սփյուռքահայ գործիչներ.
Ռոզի ՀՈՎՀԱՆՆԻՍՅԱՆ (Ռոզի ԱՐՄԵՆ) երգչուհի (ՖՐԱՆՍԻԱ)-Պատվո շքանշան
Վահե ՋԱԶՄԱԴԱՐՅԱՆ «Հայաստան» համահայկական հիմնադրամի վերստուգիչ հանձնաժողովի նախագահ (ՖՐԱՆՍԻԱ)-«Հայրենիքին մատուցած ծառայությունների համար» 1-ին աստիճանի մեդալ
Արաքս ՄԱՆՍՈՒՐՅԱՆ երգչուհի (ԱՎՍՏՐԱԼԻԱ)-«Հայրենիքին մատուցած ծառայությունների համար» 1-ին աստիճանի մեդալ
Վարուժան ԻՍԿԵՆԴԵՐՅԱՆ Ավստրալիայում Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության մշտական ներկայացուցիչ (ԱՎՍՏՐԱԼԻԱ) –Մխիթար Գոշի մեդալ
Ռոբերտ ԵՆԳԻԲԱՐՅԱՆ Մոսկվայի կառավարման միջազգային ինստիտուտի տնօրեն, իրավաբանական գիտությունների դոկտոր, պրոֆեսոր (ՌԴ) – Մխիթար Գոշի մեդալ
Ավետիս ՄԱՏԻԿՅԱՆ «Ակցիա առողջություն Հայաստան-Ֆրանսիա» կազմակերպության նախագահ (ՖՐԱՆՍԻԱ)- Մխիթար Հերացու մեդալ
Սարգիս ԿԻՐԱԿՈՍՅԱՆ բանաստեղծ (ԼԻԲԱՆԱՆ) Մովսես Խորենացու մեդալ
Դանիել ՀԵՋԻՆՅԱՆ նկարիչ (ԱՄՆ)- Մովսես Խորենացու մեդալ
Սեդա ԳԱԼՈՅԱՆ Մոսկվայի Լազարյան եղբայրների անվան թիվ 2042 հանրակրթական դպրոցի տնօրեն (ՌԴ) –Մովսես Խորենացու մեդալ
Նաբիլ ԹՈՒՄԵ հասարակական-մշակութային գործիչ, գրող (ՍԻՐԻԱ)-Երախտագիտության մեդալ
Ժիրայր ՆԻՇԱՆՅԱՆ «Ժիրայր Նիշանյան» հիմնադրամի նախագահ (ԱՄՆ)- Երախտագիտության մեդալ
Վաղարշակ ՍԱՐԳՍՅԱՆ «Պերմի հայկական մշակութային կենտրոն» հասարակական կազմակերպության նախագահ (ՌԴ)- Երախտագիտության մեդալ

По случаю Праздника Республики 12 армянских деятелей Диаспоры получили награды Президента РА
Указами главы государства, по случаю Праздника Республики государственные награды и звания присуждены представителям науки, образования, экономики, здравоохранения, культуры, искусства и спорта, ряду деятелей Диаспоры, а также группе военнослужащих Армянской армии.
Среди награжденных – 12 деятелей армянской Диаспоры:
Рози ОВАНН�?СЯН (Рози Армен) – певица (Франция) – орден «Знак Почета»;
Ваге ДЖАЗМАДАРЯН, председатель ревизионной комиссии Общеармянского фонда «Айастан» (Франция) – медаль «За заслуги перед Отечеством» 1 степени;
Аракс МАНСУРЯН, певица (Австралия) – медаль «За заслуги перед Родиной» 1 степени;
Варужан �?СКЕНДЕРЯН, постоянный представитель Нагорно-Карабахской  Республики в Австралии (Австралия) –  медаль Мхитар Гош;
Роберт ЕНГ�?БАРЯН, директор Московского института международного управления, доктор юридических наук, профессор (РФ) –  медаль Мхитар Гош;
Аветис МАТ�?КЯН, председатель организации «Акция здоровье Армения-Франция» (Франция) – медаль Мхитар Гераци;
Саркис К�?РАКОСЯН, поэт (Ливан) – медаль Мовсес Хоренаци;
Даниел ЭЧ�?НЯН, художник (США) – медаль Мовсес Хоренаци;
Седа ГАЛОЯН, директор Московской общеобразовательной школы №2042 им. братьев Лазарянов (РФ) медаль Мовсес Хоренаци;
Набиль ТУМЕ, общественно-культурный деятель, писатель (Сирия) – Медаль  признательности;
Жирайр Н�?ШАНЯН, президент фонда «Жирайр Нишанян» (США) – Медаль  признательности;
Вагаршак САРК�?СЯН, председатель общественной организации «Армянский культурный центр Перми», (РФ) – Медаль  признательности.