ՀՀ արտգործնախարարը Դամասկոսում հանդիպել է Սիրիայի նախագահ Ասադի հետ
ՀՀ արտաքին գործերի նախարար Էդվարդ Նալբանդյանը մայիսի 27-ին Դամասկոսում հանդիպել է Սիրիայի նախագահ Բաշար ալ Ասադի հետ, որից հետո մեկնարկել է Սիրիայի և ՀՀ արտգործնախարարների մամուլի ասուլիսը:
Սիրիական ՍԱՆԱ գործակալության փոխանցմամբ, գրում է Արցախպրեսը, ասուլիսի ընթացքում Սիրիայի արտաքին գործերի նախարար Ուալիդ ալ Մուալլեմը նշել է, որ ՀՀ արտգործնախարարն արդյունավետ և կառուցողական քննարկումներ է ունեցել Սիրիայի նախագահ Բաշար ալ Ասադի հետ: «Բացի այդ քննարկումներ ենք ունեցել Արտաքին գործերի նախարարությունում տարբեր հարցերի և երկու բարեկամ երկրների միջև երկկողմ հարաբերությունների շուրջ»,- նշել է նախարարը:
Մուալլեմը նաև ասել է, որ իրենք նույնանման տեսակետներ են արտահայտել քննարկված հարցերի, երկու երկրների միջև երկկողմ հարաբերությունների և Սիրիայում ահաբեկչության դեմ պայքարի վերաբերյալ: «Եթե միջազգային հանրությունը պատժեր ոճրագործներին, ովքեր նախորդ դարում իրականացրել են հանցագործություններ հայերի հանդեպ, այսօր Թուրքիայի նրանց ժառանգները չէին համարձակվի հանցագործություններ իրականացնել իրենց գործիքների միջոցով Սիրիայում»,- նշել է ալ Մուալլեմը:
Իր հերթին ՀՀ արտգործնախարար Էդվարդ Նալբանդյանը մտահոգություն է հայտնել  Սիրիայում շարունակվող բախումների վերաբերյալ:

Министр иностранных дел РА в Дамаске встретился с президентом Сирии Асадом
Министр иностранных дел РА Эдвард Налбандян 27 мая в Дамаске встретился с президентом Сирии Башаром ал Асадом, после чего состоялась совместная пресс-конференция.
Как сообщает «Арцахпресс» со ссылкой на сирийское агентство САНА, в ходе пресс-конференции министр иностранных дел Сирии Уалид ал Муаллем отметил, что у министра иностранных дел Армении состоялись продуктивные и конструктивные обсуждения с президентом Сирии. Кроме того, состоялись обсуждения и в М�?Д различных вопросов, вокруг двусторонних отношений двух дружественных стран», – отметил министр.
Муаллем также сказал, что они высказали одинаковые точки зрения по обсужденным вопросам – относительно двусторонних отношений между двумя странами и борьбы против терроризма в Сирии. «Если бы мировое сообщество наказало преступников, которые в прошлом веке совершили преступления против армян, сегодня их наследники в Турции не посмели бы совершать преступления в Сирии», – отметил ал Муаллем.
В свою очередь, министр иностранных дел РА Эдвард Налбандян высказал озабоченность по поводу продолжающихся столкновений в Сирии.