Հայաստանում է Արցախի անկախությունը ճանաչած Նոր Հարավային Ուելսի խորհրդարանական պատվիրակությունը
Հայաստանում է Ավստրալիայի Նոր Հարավային Ուելս նահանգի խորհրդարանական յոթ հոգանոց պատվիրակությունը` Ավստրալիայի Հայ դատի հանձնախմբի նախաձեռնությամբ: Պատվիրակության կազմում են Հայոց ցեղասպանության ճանաչումը վերահաստատող ակտի հեղինակ
Ֆրեդերիկ Նայլը, Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետությունը ճանաչող նախագծի հեղինակ Մարի Ֆիքարան և իրենց հայանպաստ գործունեությամբ հայտնի այլ խորհրդարանականներ: «Այցի հիմնական նպատակն է, որ հայկական հարցի լուծման գործում մեծ ավանդ ունեցող այս պատգամավորներն իրենց աչքով տեսնեն Հայաստանը, ծանոթանան հայկական բազմադարյա մշակույթին և պատմությանը և հետ վերադառնալով` ավելի մեծ ոգևորությամբ շարունակեն իրենց հայանպաստ գործունեությունն
Ավստրալիայում»,- «Արմենպրես»-ի հետ զրույցում նշեց Ավստրալիայի Հայ դատի հանձնախմբի գործադիր տնօրեն Վաչե Ղահրամանյանը:
Հուլիսի 12-ին ժամանած ավստրալացի խորհրդարանականների պատվիրակությունը Հայաստանում կմնա յոթ օր: Ծրագրված են բարձր մակարդակի հանդիպումներ ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանի, ԱԺ նախագահ Հովիկ Աբրահամյանի, վարչապետ Տիգրան Սարգսյանի, ինչպես նաև Ամենայն Հայոց Գարեգին Բ կաթողիկոսի հետ: Կքննարկվեն Հայաստանի և Ավստրալիայի միջև հետագա համագործակցության ամրապնդման հարցեր: Վաչե Ղահրամանյանը հույս հայտնեց, որ հանդիպումները կխթանեն հայ-ավստրալական տնտեսական, քաղաքական և մշակութային կապերի խորացմանը և հետագա համագործակցությանը երկու երկրների միջև:
Այս տարվա մայիսին Ավստրալիայում հեռարձակվող SBS ռադիոկայանին տված հարցազրույցի ժամանակ ՆՀՈՒ խորհրդարանի Օրենսդիր խորհրդի պատգամավոր Ֆրեդ Նայլն` անդրադառնալով Հայաստան կատարելիք այցին` նշել էր, որ «շատ ոգևորված է և հույս ունի ջերմ ընդունելության արժանանալ»:
Ավստրալիայի ամենամեծ` Նոր Հարավային Ուելս նահանգը 1997թ. ապրիլի 17-ին ընդունված բանաձևով դատապարտեց Օսմանյան կայսրության տարածքում կատարված ոտնձգությունները` որակելով դրանք որպես 20-րդ դարի առաջին ցեղասպանություն: Իսկ 2013 թվականի մայիսի 1-ին և հունիս 8-ին խորհրդարանի համապատասխանաբար վերին և ստորին պալատներն ընդունել են Ասորիների և հույների ցեղասպանությունները ճանաչող ու Հայոց ցեղասպանության ճանաչումը վերահաստատող ակտեր:
Իսկ անցած տարի Նոր Հարավային Ուելսի խորհրդարանի Օրենսդիր խորհուրդը ընդունեց բանաձեւ, որով «ճանաչում է Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետությունը եւ 20 տարի առաջ հարստահարիչ Ադրբեջանից անկախություն հռչակած նրա ժողովրդի ինքնորոշման իրավունքը»։

В Армению прибыла, признавшая независимость Нагорно-Карабахской Республики парламентская делегация австралийского штата Новый Южный Уэльс
По инициативе комитета «Ай-Дата» Австралии в Армению прибыла делегация парламента австралийского штата Новый Южный Уэльс из семи человек. В составе делегации находятся автор акта о подтверждении признания Геноцида армян Фредерик Найл, автор проекта по признанию независимости Нагорно-Карабахской
Республики Мари Фикара и другие парламентарии, известные своей проармянской деятельностью.
«Основная цель визита заключается в том, чтобы имеющие большой вклад в деле решения армянского вопроса эти депутаты своими глазами увидели Армению,
познакомились с многовековой армянской культурой и историей и, вернувшись назад, с еще большим воодушевлением продолжили в Австралии свою деятельность в пользу армян», – в беседе с Арменпресс отметил исполнительный директор комитета «Ай-Дата» Австралии Ваче Каграманян.
Прибывшая в Армению 12 июля делегация австралийских парламентариев проведет здесь семь дней. Запланированы встречи на высоком уровне с президентом Армении Сержем Саргсяном, председателем Национального Собрания Армении Овиком Абрамяном, премьер-министром тиграном Саркисяном, Католикосом Всех Армян Гарегином Вторым.
Будут обсуждены вопросы дальнейшего укрепления сотрудничества между Арменией и Австралией.
Ваче Каграманян выразил надежду, что встречи станут стимулом для армяно-австралийских экономических, политических и культурных связей и дальнейшего сотрудничества между двумя странами.
В мае текущего года в интервью австралийской радиостанции SBS депутат Законодательного совета парламента Нового Южного Уэльса Фред Найл, коснувшись предстоящего в Армению визита, отметил, что «очень воодушевлен и надеется на теплый прием».
Самый большой штат Австралии – Новый Южный Уэльс, 17 апреля 1997 года принял резолюцию, осуждающую действия в Османской империи, охарактеризовав их как первый геноцид 20-ого века.
1 мая и 8 июня 2013 года соответственно Верхняя и Нижняя палаты парламента австралийского штата приняли акты, еще раз подтверждающие признание Геноцида армян и признающие Геноциды греков и ассирийцев.
В 2012 году Законодательный совет парламента Нового Южного Уэльса принял резолюцию, которым «признает независимость Нагорно-Карабахской Республики и право ее народа на самоопределение и независимость от Азербайджана».