Կայացավ ՀՀ սփյուռքի նախարար Հրանուշ Հակոբյանի մամուլի ասուլիսը
Մայիսի 22-ին կայացավ ՀՀ սփյուռքի նախարար Հրանուշ Հակոբյանի մամուլի ասուլիսը՝ նվիրված նախարարության կողմից 2014թ. մայիսից մինչև 2015թ. մայիսը իրականացված աշխատանքներին:
Նախարար Հրանուշ Հակոբյանը ներկայացրեց 2014-2015թթ.-ի  ՀՀ սփյուռքի նախարարության գերակա խնդիրները՝ ՀՀ սփյուռքի նախարարության և համահայկական կառույցների համատեղ ծրագրերի ընդլայնում և զարգացում, Հայաստանում սփյուռքահայերի ինտեգրման ծրագրերի իրականացում, Սփյուռքում Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցին նվիրված միջոցառումները համակարգող տարածաշրջանային հանձնախմբերի աշխատանքների համակարգման իրականացում, Հայոց լեզվի տարածում և հայ երիտասարդության շրջանում հայերենի իմացության մակարդակի բարձրացում, այդ թվում՝ նորարարական մեխանիզմների կիրառմամբ:
Գերակա խնդիրների լուծման ուղղությամբ համագործակցության ընդլայնման և զարգացման հուշագրեր են կնքվել Համազգային հայ կրթական և մշակութային միության, Ռուսաստանի հայերի միության և Համաշխարհային հայկական կոնգրեսի, Հայ մարմնակրթական ընդհանուր միության ( ՀՄԸՄ) և Գալուստ Կյուլպենկյան հիմնարկության հետ: Նախատեսվում է համագործակցության հուշագրերի կնքում Հայ բարեգործական ընդհանուր միության, Հայ օգնության միության և «Հովարդ Կարագյոզյան» հիշատակի հիմնադրամի հետ:
Նախարարը նշեց, որ Սփյուռքում Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցի միջոցառումների շրջանակներում տեղի են ունեցել հիշատակի հարյուրավոր միջոցառումներ, նախարարությունը մասնակցել և համակարգել է Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցին նվիրված միջոցառումները համակարգող պետական հանձնաժողովի սփյուռքյան մասնակիցների հետ տարվող աշխատանքները, կազմակերպել «Ցեղասպանության հանցագործության կանխարգելման և պատասխանատվության միջազգային իրավական հիմնախնդիրները» գիտաժողովը, «Իսլամացած հայերի խնդիրների շուրջ» խորագրով կլոր սեղան-քննարկումը, Հայ կանանց համահայկական համաժողովը, Հայ Կաթողիկե եկեղեցու հաղորդակցության միջոցների 2-րդ համագումարը:
Խոսելով Հայաստանում գտնվող սիրիահայերի ինտեգրման ծրագրերի իրականացման մասին՝ ՀՀ սփյուռքի նախարար Հրանուշ Հակոբյանը նշեց, որ այս ընթանցքում տարբեր խնդիրներով նախարարություն են դիմել շուրջ 2200 սիրիահայ: Կացարանով ապահովելու հարցով աջակցություն է հատկացվել շուրջ 1200 ընտանիքի, առողջապահական հարցերով՝ աջակցվել է 580 մարդու, իսկ ավելի քան 350 սիրիահայ ապահովվել է աշխատանքով: Գումարվել է սիրիահայերի հիմնախնդիրները համակարգող միջգերատեսչական հանձնաժողովի 6 նիստ, քննարկվել է ավելի քան 30 հարց:
Լուծվել են Սիրիական համալսարանների դիպլոմների փոխճանաչմանը և «Ընտանեկան գրքույկի» ընդունում` որպես հայությունն ապացուցող փաստաթուղթ՝ մկրտության վկայականի փոխարեն փաստաթղթային խնդիրները:
Փոփոխություններ են կատարվել մի շարք իրավական ակտերում, որոնք վերաբերել են ՀՀ մուտքի արտոնագրի ստացմանը, կացության կարգավիճակի ձեռքբերմանը, պետական տուրքերի վճարմանը և այլն:
Հաշվետու ժամանակահատվածում ՀՀ քաղաքացիություն է ստացել 2381 սիրիահայ: Ներդրվել է վարկավորման ծրագիր. գումարը մինչև 12.000$, ժամկետը՝ մինչև 5 տարի, տոկոսադրույքը՝ 4%: Հաստատվել և ֆինանսավորվել է 74 սիրիահայի գործարար ծրագիր:
Այնուհետև նախարարն անդրադարձավ «Սփյուռք» ամառային դպրոց» ծրագրին, որը 2014թ. իրականացվել է հուլիսի 7-ից օգոստոսի 2-ը՝ Երևանում՝ ընդգծելով. «2014թ. նախատեսված 100-ի փոխարեն ծրագրին մասնակցել են 222 պատանիներ ու երիտասարդներ՝ աշխարհի 22 երկրից»:
Գերատեսչության ղեկավարը կարևորելով 2014թ. կայացած «Իմ Հայաստան» համահայկական փառատոնը, նշեց, որ փառատոնին մասնակցել է 1500 սփյուռքահայ աշխարհի 16 երկրից: Փառատոնի շրջանակներում կազմակերպվել են՝ Պարարվեստի օրեր, Խմբերգային արվեստի օրեր, Ասմունքի երեկո, Դուդուկի փառատոն, Հայ երգի օր:
Նախապատրաստական աշխատանքներ են իրականացվում 2015թ. սեպտեմբերի 25-27 կայանալիք «Երգում ենք Կոմիտաս» համահայկական փառատոնի ուղղությամբ: Ներկայումս ստացվել է 12 հայտ՝  120 մասնակցի համար:
ՀՀ սփյուռքի նախարարը «Արի  տուն» երիտասարդների  հայրենաճանաչության ծրագրի մասին խոսելով նշեց, որ իրականացվում է 2009թ.-ից: 2015թ. նախատեսվում  է  1100 մասնակցի այցելություն Հայրենիք, որը զգալիորեն ավելին է, քան 2014-ին», – ընդգծեց նախարարը: Անդրադառնալով «Մեր մեծերը» ծրագրին, որը նպատակ ունի սփյուռքահայությանը, մասնավորապես երիտասարդ սերնդին ծանոթացնել հայ ժողովրդի ականավոր զավակների կյանքին ու գործունեությանը, ամրապնդել ազգային հպարտության և արժանապատվության զգացումներ:2014թ. մեր մեծերն են ընտրվել Կոմիտասը, Հովհաննես Թումանյանը, Սիամանթոն, Արշիլ Գորկին, Գալուստ Կյուլպենկյանը, իսկ 2015թ.՝ Դանիել Վարուժանը, Համաստեղը, Անդրանիկ Օզանյանը, Փանոս Թերլեմեզյանը, միսիոներներ:
Սփյուռքում ազգային ոգին բարձր պահելու և հայապահպանությունը խթանելու լավագույն ծրագրերից է «Հայապահպանության  գործում  նշանակալի  ավանդի  համար» համահայկական մրցանակաբաշխության կազմակերպումը, – նշեց ՀՀ սփյուռքի նախարարը՝ հավելելով, – մրցանակաբաշխությունը 2014թ. անցկացվել է «Մայրենիի պաշտպան», «Լավագույն ամենօրյա կրթօջախ», «Լավագույն լրատվամիջոց» անվանակարգերով և «Մենք եղել ենք, մենք կանք, մենք կլինենք» խորագրով շարադրությունների մրցույթով՝ Ցեղասպանության 100-րդ տարելիցին նվիրված: 2015թ. մրցանակաբաշխության անվանակարգերն են «Լավագույն հայ համայնք», «Մայրենիի պաշտպան», «Լավագույն գեղարվեստական խումբ» (պարային համույթ, երգչախումբ, նվագախումբ), «Լավագույն հայկական ընտանիք»:
«2014թ. սեպտեմբերին մենք կազմակերպեցինք «Հայաստան-Սփյուռք» 5-րդ համաժողովը, որին մասնակցեց ավելի քան 1100 ներկայացուցիչ Սփյուռքից և Հայաստանից», – նշեց Նախարարը:
Նախարարը կարևորեց գերատեսչության ջանքերով կազմակերպվող մշակութային միջոցառումները՝ նշելով, որ հաշվետու ժամանակահատվածում կազմակերպվել է ավելի քան 60 մշակութային միջոցառում՝ համերգներ, ցուցահանդեսներ, մեծարման երեկոներ և այլն:
Նախարար Հրանուշ Հակոբյանն առանձնացրեց «Մերձավոր Սփյուռքի կրթամշակութային աջակցության», «ԱՊՀ տարածաշրջանային հայկական համայնքների կրթամշակութային խնդիրների լուծմանն օժանդակության», «Ավստրալիայի հայ համայնքների կրթամշակութային խնդիրների լուծմանն աջակցության» ծրագրերը, որոնց շրջանակներում կազմակերպվում են հայկական կրթօջախների ուսուցիչների վերապատրաստում, երիտասարդական, հայագիտական կենտրոնների գործունեությանը աջակցություն, հայկական կրթօջախներին դասագրքերի, ուսումնամեթոդական և օժանդակ նյութերի տրամադրում և այլ միջոցառումներ:
«Նախարարության նախաձեռնությամբ և ՀԲԸՄ-ի աջակցությամբ 2014թ. հոկտեմբերի 7-ից Հանրային հեռուստաընկերության արբանյակային հեռուստաալիքով հեռարձակվում է Հայոց լեզվի հեռուստադպրոցի  «Հեռավար քոլեջ» ծրագիրը, առայժմ  արևելահայերեն տարբերակով: 2014թ. հեռարձակվել է  36 հեռուստադաս, – նշեց ՀՀ սփյուռքի նախարարը՝ հավելելով, –  հեռարձակվել են ավելի քան 150 հեռուստահաղորդումներ և կազմակերպվել են 160-ից ավելի հեռուստատեսային տաղավարային հաղորդումներ՝ հիմնականում սփյուռքահայ գործիչների և մտավորականների մասնակցությամբ, նախարարության պատվերով նկարահանվել են շուրջ 10 ֆիլմ, նույնքան սոցիալական գովազդներ, իրականացվել են սփյուռքի հայ համայնքների հետ շուրջ 20 հեռակոնֆերանսներ»:
Սփյուռք է առաքվել է 40.000 կտոր դասագիրք և ուսումնաօժանդակ նյութ, շուրջ 12.000 կտոր գիտահանրամատչելի գրականություն, ձայնասկավառակ ու խտասալիկ, ՀՀ պետական խորհրդանիշերի փաթեթներ: Նախարարության պատվերով և հովանավորությամբ իրականացվել է 12 գրքի հրատարակություն:
Նախարարն առանձնացրեց «Հայկական Սփյուռք» տարեգիրքը, որը ներկայացնում է Հայաստան-Սփյուռք գործակցության ոլորտում ՀՀ գերատեսչությունների, հոգևոր կառույցների, համահայկական կազմակերպությունների և հայ համայնքներում իրականացված գործունեությունը:

Состоялась пресс-конференция министра Диаспоры РА Грануш Акопян
22 мая состоялась пресс-конференция министра Диаспоры РА Грануш Акопян, посвященная работе, проделанной Министерством с мая 2014г. по май 2015г.
Министр Грануш Акопян представила приоритетные задачи Министерства Диаспоры РА в 2014-2015гг. – расширение и развитие совместных программ Министерства Диаспоры РА и общеармянских организаций; осуществление программ интеграции армян Диаспоры в Армении; осуществление программы координации региональных комиссий по координации мероприятий, посвященных 100-летию Геноцида армян; распространение армянского языка и повышение уровня знания армянского языка среди армянской молодежи, в том числе с применением новаторских механизмов.
С целью решения приоритетных задач были подписаны меморандумы расширения и развития сотрудничества с Общенациональным армянским образовательным и культурным союзом, Союзом армян России и Всемирным армянским конгрессом, Всеобщим армянским спортивным союзом и учреждением «Галуст Кюльпенкян». Предусмотрено заключение меморандумов о сотрудничестве со Всеобщим армянским благотворительным союзом, Союзом армянской помощи и фондом памяти «Говард Карагезян»,
Министр Диаспоры РА отметила, что в рамках мероприятий 100-летия Геноцида армян в Диаспоре имели место сотни поминальных мероприятий, Министерство приняло участие и координировало работу, проводимую с представителями Диаспоры Государственной комиссией по координации мероприятий, посвященных 100-летию Геноцида армян, организовало симпозиум «Международные правовые проблемы предотвращения и ответственности за преступление геноцид», «круглый стол»-обсуждение на тему «О проблемах исламизированных армян», Общеармянский форум женщин армянок, II съезд Армянской Католической церкви по средствам коммуникации.
Говоря о реализации программ интеграции находящихся в Армении сирийских и иракских армян, министр Грануш Акопян отметила, что за отчетный период по различным вопросам в Министерство обратились 2200 сирийских армянина. По вопросу обеспечения жильем была оказана помощь 1200 семьям, по вопросам здравоохранения – около 580 человек, около 350 сирийских армян были обеспечены работой. Состоялось 6 заседания межведомственной комиссии по координации проблем сирийских армян, обсуждено более 30 вопросов.
Решены вопросы взаимного признания дипломов сирийских университетов и вопрос признания «Семейной книжки» в качестве документа, подтверждающего армянственность – взамен свидетельства о крещении, другие связанные с документами вопросы.
Внесены изменения в ряд правовых актов, касающихся получения въездной визы РА, приобретения статуса пребывания, выплаты государственных пошлин и др.
За отчетный период гражданство РА получили 2381 сирийский армянин. Внедрена программа кредитования: сумма до 12.000$, срок – до 5 лет, процентная ставка 4%. Утверждены и профинансированы 74 бизнес-плана сирийских армян.
Затем министр коснулась программы Летняя школа «Спюрк», которая была осуществлена с 7 июля по 2 августа 2014 года в Ереване. Она отметила: «Взамен запланированных 100 в 2014 году в программе приняли участие 222 юноши и молодых человека из 22 стран мира».
Глава ведомства, отметив важность состоявшегося в 2014 году общеармянского фестиваля «Моя Армения», отметила, что в нем приняли участие 1500 армян Диаспоры из 16 стран. В рамках фестиваля были организованы Дни танцевального искусства, хорового искусства, Вечер декламации, Фестиваль дудука, День армянской песни.
Ведутся подготовительные работы по проведению 25-27 сентября 2015 года общеармянского фестиваля «Поем Комитас». Уже поступило 12 заявок на участие 120 человек.
Говоря о программе познания родины молодежью «Ари тун», министр отметила, что она осуществляется с 2009 года. В 2015 году планируется посещение родины 1100 участниками, что значительно больше, чем в 2014 году. Министр коснулась также программы «Наши великие».
Министр отметила необходимость ознакомления армянства Диаспоры, особенно молодого поколения, с жизнью и деятельностью выдающихся сынов армянского народа, закрепить чувство национальной гордости и достоинства. В 2014 году нашими великими были избраны Комитас, Ованес Туманян, Сиаманто, Аршил Горки, Галуст Кюльпенкян, а в 2015-м – Даниел Варужан, Амастех, Андраник Озанян, Панос Терлемезян, миссионеры.
«Лучшими программами для поддержания на высоте национального духа и сохранения армянства в Диаспоре является организация общеармянского конкурса «За значительный вклад в дело сохранения армянства, – отметила министр Диаспоры, добавив: – В 2014 году конкурс проводился в номинациях «Защитник родного языка», «Лучший ежедневный очаг образования», «Лучшее средство информации» и конкурс сочинений под девизом «Мы были, мы есть, мы будем», посвященный 100-летию Геноцида армян. Номинациями конкурса в 2015 году являются «Лучшая армянская община», «Защитник родного языка», «Лучшая художественная группа» (танцевальный ансамбль, хор, оркестр), «Лучшая армянская семья».
«В сентябре 2014 года мы организовали V форум Армения-Диаспора, в котором приняли участие 1100 представителей из Диаспоры и Армении», – отметила министр.
За отчетный период были также организованы и проведены общеармянские форумы женщин армянок, армянских писателей Диаспоры, VII общеармянский форум журналистов, общеармянские симпозиумы «Наш язык – наша Родина», «Международные правовые проблемы предотвращения и ответственности за преступление геноцид», 4-е заседание генеральной ассамблеи Всеобщих армянских торгово-промышленных палат Армянской торговой сети, «круглый стол»-обсуждение под девизом «О проблемах исламизированных армян».
Министр отметила важность культурных мероприятий, организуемых усилиями ведомства, подчеркнув, что за отчетный период было организовано более 60 культурных мероприятий – концерты, выставки, вечера чествования и т. д.
Министр Грануш Акопян особо выделила программы «Образовательно-культурное содействие ближней Диаспоре», «Содействие решению культурно-образовательных проблем армянских общин СНГ», «Содействие решению культурно-образовательных проблем армянских общин Австралии», в рамках которых организуются переподготовка педагогов армянских очагов образования, содействие деятельности молодежных, арменоведческих центров, предоставление армянским очагам образования учебников, учебно-методических и вспомогательных материалов и другие мероприятия.
«По инициативе Министерства и при содействии ВАБС с 7 октября 2014 года по спутниковому каналу Общественного телевидения транслируется программа телешколы армянского языка «Дистанционный колледж», пока что она транслируется на восточноармянском, в 2014-м было транслировано 36 телеурока, – отметила министр Диаспоры РА, добавив: – Транслировано более 150 телепередач, организовано более 160 телевизионных павильонных передач, в основном при участии деятелей и представителей интеллигенции Диаспоры, по заказу Министерства снято около 10 фильмов, столько же социальных реклам, с армянскими общинами Диаспоры проведено около 20 телеконференций».
В Диаспору отправлено 40 тысяч томов учебников и учебно-вспомогательных материалов, около 12 тысяч томов научно-популярной литературы, диски и пластинки, пакеты государственной символики РА. По заказу и под патронатом Министерства осуществлено издание 12 книг.
Министр особо выделила ежегодник «Армянская Диаспора», который представляет деятельность ведомств РА, духовных структур, общеармянских организаций в сфере взаимодействия Армения-Диаспора и в армянских общинах.
«В 2013 году ежегодник издан тиражом 2500 экземпляров, двумя новыми вариантами: на восточноармянском–русском и западноармянском-английском языках», отметила она.