«Արարատ». ֆիլմ Եգիպտոսում ապրող հայերի կյանքի մասին
– Ալ-Կահիրե համալսարանի տեղեկատվական բաժնի մի խումբ երիտասարդներ Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցի ոգեկոչմանը նվիրված վավերագրական ֆիլմ են նկարահանել, որը նաև նրանց ավարտական աշխատանքն է:
Խմբի անդամներից Իսրաա Իսամը, խոսելով ֆիլմի մասին, ասել է, որ ֆիլմը լույս է սփռելու Եգիպտոսում ապրող հայերի կյանքի վրա: Ֆիլմը պատմական համառոտ ակնարկով ներկայացնելու է, թե ինչ պատճառներով են հայերը Եգիպտոս հասել, ինչպես նաև պարունակելու է Օսմանյան կայսրության կողմից հայերի բնաջնջման մասին տեսարաններ:
Ֆիլմը կոչվում է «Արարատ», քանի որ այդ լեռը հանդիսանում է հայ ժողովրդի հոգևոր տունը, ապաստանը, պատսպարանը և ազգային խորհրդանիշը:

«Арарат»: фильм об армянах, живущих в Египте
– Группа молодых людей из информационного отдела университета Ал-Каире сняла документальный фильм, посвященный поминовению 100-летия Геноцида армян, являющийся также их дипломной работой.
Один из членов группы, �?сраа Асим, говоря о филдьме, сказал, что он прольет свет на жизнь армян, проживающих в Египте. Кратким историческим очерком фильм представит, по каким причинам армяне добрались до Египта, а также будет содержать картины истребления армян в Османский турции.
Фильм называется «Арарат», поскольку эта гора является духовным домом, убежищем и национальным символом армян.