«Հայաստան» հիմնադրամի Մեծ Բրիտանիայի տեղական մարմինը հովանավորել է Սասունիկ գյուղի մանկապարտեզի կառուցումը
“Հայաստան” համահայկական հիմնադրամի կառուցած մանկապարտեզը Սասունիկ գյուղում (Արագածոտնի մարզ) կյանքի է կոչվել Հիմնադրամի` Մեծ Բրիտանիայի տեղական մարմնի հովանավորությամբ (գյուղապետարանի համաֆինանսավորմամբ):
Օրեր անց երկհարկանի մանկապարտեզը` կահավորված եւ բարեկարգ բակով, իր հարկի տակ կընդունի գյուղի շուրջ 100 մանկահասակ երեխաներին:
Մանկապարտեզը սպասված նվեր է համայնքի համար: Գյուղապետ Արման Մարգարյանի խոսքով` 4000 բնակիչ ունեցող համայնքը 1998 թվականից այս կողմ մանկապարտեզի շենք չի ունեցել: Նախադպրոցական տարիքի երեխաների համար գյուղի դպրոցում հարմարեցված դասասենյակը ծառայում էր որպես նախակրթարան, իսկ ավելի փոքրերն ընդհանրապես զրկված էին մանկապարտեզ հաճախելու հնարավորությունից: Քչերը կարող են իրենց թույլ տալ երեխային մարզկենտրոնի մանկապարտեզ տանել:
“Էլ ստիպված չենք լինի երեխաներին տանել Աշտարակի մանկապարտեզ, ինչը դժվար է` թե նյութական, թե ժամանակի առումով”,- մեր այցի ժամանակ իր ուրախությունը կիսեց գյուղի երիտասարդ մայրերից մեկը:
Բրիտանահայ համայնքը ծրագրեր է ստանձնում մասնավորապես կրթության եւ առողջապահության ոլորտներում: “Մեր մանուկների առողջ միտքն ու առողջ մարմինն է, որ պիտի ապահովի մեր երկրի առաջընթացը”,- հավատում է Մեծ Բրիտանիայի տեղական մարմնի ատենապետ տիկին Արմինե Կարապետին, ով երկար տարիներ իր նվիրումն է բերում հայրենիքին:

The construction of the kindergarten in Sasunik village of Armenia’s Aragatsotn Province was made possible under the sponsorship of the Hayastan All-Armenian Fund’s UK local chapter and was co-funded by the village council of Sasunik village.
In just a couple of days, the furbished kindergarten will open its doors for nearly 100 children.
The kindergarten is a gift that the villagers had been waiting for. According to head of the village Arman Margaryan, the village, which has a population of 4,000, hadn’t had a kindergarten since 1998. The classroom fit in the village school for pre-school children served as a pre-school, but smaller children were entirely deprived of the opportunity to go to kindergarten. Few people could afford to take their children to kindergarten.
“We won’t have to take our children to the kindergarten in Ashtarak anymore. It was hard in terms of time and money,” one of the young mothers of the village said as she shared her joy during our visit.
The British-Armenian community mainly carries out projects in the education and healthcare sectors. “It is the healthy mind and healthy body of our children that will ensure our country’s advancement,” says chairwoman of the UK local chapter, Mrs. Armine Karapeti, who has been making contributions to the homeland for many years.