Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցը և արաբական հեռուստաալիքները
– Մեծ լսարան ունեցող արաբական  լրատվամիջոցներից երկու ամենահռչակավոր լրատվական ալիքները` «ԱլԱրաբիա»-ն և «Ալ Ջազիրա»-ն անտեսեցին Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցի ոգեկոչման ձեռնարկները: Ցեղասպանությունորը կատարվեց Օսմանյան պետության կողմից 1915-1918 թվականներին, որին զոհ գնացին 1,5 միլիոն հայեր ու հազարավոր այլ քրիստոնյաներ` արամեացիներասորիներինչպես նաև հույներ և քրդեր:
Ամենամասսայական արաբական կայքէջերը լրատվական տեղեկագրերով, հարցազրույցներով և հոդվածներով ուշադրություն դարձրին այս հիշատակին և նրա փոխազդեցության վրաՆրանք ունեցան տարբեր մեկնաբանություններով կարծիքներ, անգամ հակասական. մեկը հայերի կողմից իսկ մյուսը՝ թուրքերիև կամ չեզոք դիրքորոշում:
«ԱլԱրաբիա»-ն ու «ԱլՋազիրա»- ն երբեք չանդրադարձան այս պատմական դաժան իրադարձությանը:
Այս անտեսման քաղաքականության հետ զուգընթաց՝ Սիրիայի և Լիբանանի հեռուստաալիքները և լրատվամիջոցներըորոնք Թուրքիայի կառավարության դեմ ենքանի որ նա օժանդակում է ընդդիմադիր խմբավորումներինորոնք ջանում են տապալել Ասադի վարչակարգըառիթը օգտակործեցին քննադատելու Թուրքիային ոչ թե ի սեր հայերի, այլ Թուրքիայի կառավարության և նրա նախագահի՝ Էրդողանի հանդեպ ունեցած ատելության համար:
BBC-ի արաբերեն լեզվով հեռուստաալիքը անդրադարձավ Հայաստանում կազմակերպված Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցի ոգեկոչման ձեռնարկներինմիևնույն ժամանակ Գալիպոլիի ճակատամարտի 100-ամյակինորին ներկա էր արքայազն Չարլզը և իր որդին, ինչպես նաև այլ երկրների ղեկավարներորոնց թվում էին ՔաթարիԻսրայելիՆոր Զելանդիայի և Ավստրալիայի ներկայացուցիչները: Այդ պատճառով Ցեղասպանության առիթը լայն տեղ չգրավեց  BBC-ի լրատվական հաղորդումների մեջ: Չմոռանանքոր Անգլիան միչև այսօր չի ճանչել Հայոց ցեղասպանությունը:
France-24-ի արաբերենով հեռարձակվող հեռուստաալիքը BBCի նման համեստ և չեզոք ձև որդեգրեց, չնայած  Ֆրանսիայի նախագահ Ֆրանսուա Օլանդը ներկա էր Հայաստանում կազմակերպված ոգեկոչման ձեռնարկներին և ելույթ ունեցավ:
Արաբական արբանյակային հեռուստաալիքներից կարելի է նշել մեկը միայն՝  Sky Newsը, որ հեռարձակեց հավասարակշռված և անկողմնակալ վերլուծականով լուրեր և  հատկապես  «Մոդեն» ծրագրում Դարին ԱլՀիլվայի պատրաստած տեղեկագիրը և «ԱլԱհրամ» ռազմավարական ուսումնասիրության կենտրոնի մասնագետ Մուհամմադ Աբդուլ Քադիրի հետ արժեքավոր հարցազրույցը:
Այնուամենայնիվ, հասկանալի է «ԱլՋազիրա»-ի անտարբերությունը թուրքքաթարական ռազմավարական հարաբերությունների առումով և Քաթարի Ամիրի ներկայությունը Գալիպոլիի ձեռնարկին: Սակայն անհասկնալի է «ԱլԱրաբիա«-ի անտարբերությունը, անգամ եթե նա զբաղված է Եմենի կռիվների հաղորդագրությամբ:

Столетие Геноцида армян и арабские телеканалы
– Две самые известные телекомпании, имеющие большую аудиторию – «Ал-Арабия» и «Ал Джазира» пренебрегли мероприятиями 100-летия Геноцида армян. Геноцида, совершенного Османским государством в 1915-1918 годах, жертвами которого пали полтора миллиона армян и тысячи других христиан – арамейцы, ассирийцы, а также греки и курды.
Самые массовые арабские сайты информациями, беседами и статьями уделили внимание этой дате и ее воздействию. У них были мнения с разными, порой противоречивыми, комментариями: одни выступали на стороне армян, другие – турок, либо же сохранили нейтралитет.
«Ал-Арабия» и «Ал-Джазира» ни разу не коснулись этой жестокой исторической реалии.
Наряду с этой политикой пренебрежения телекомпании и СМ�? Сирии и Ливана, выступающие против правительства Турции, поддерживающего оппозиционные группировки, которые пытаются свергнуть режим Саада, воспользовались случаем раскритиковать Турцию не из любви к армянам, а из ненависти к правительству Турции и президенту Эрдогану.
Арабоязычный канал BBC коснулся организованных в Армении мероприятий поминовения 100-летия Геноцида армян, и в то же время – 100-летия галлиполийской битвы, на которой присутствовал принц Чарльз с сыном, а также главы других государств, среди которых были представители Катара, �?зраиля, Новой Зеландии и Австралии. По этой причине 100-летие Геноцида армян не нашло широкого освещения в информационных передачах BBC. Не будем забывать, что Англия по сей день не признала Геноцида армян.
Транслируемый на арабском телеканал France-24, подобно BBC, занял скромную и нейтральную позицию, хотя президент Франции Франсуа Олланд присутствовал на организованных в Армении мероприятиях и выступил.
Среди арабских спутниковых телеканалов можно отметить только Sky News, который транслировал взвешенные и беспристрастные информации, особенно материал, подготовленный Дарином Ал-Хилва в программе «Моден» и ценное интервью со специалистом центра стратегических исследований «Ал-Ахрам» Мухаммадом Абдулом Кадири.
При всем этом, понятно безразличие «Ал-Джазиры» в аспекте стратегических турецко-катарских отношений и присутствие эмира Катара на мероприятиях Галлиполи. Однако непонятно безразличие «Ал-Арабии», если даже она была занята сообщениями об Йеменской войне.