Կանադայի Սենատը վերահաստատել է Հայոց ցեղասպանությունը ճանաչելու դիրքորոշումը
Կանադայի Սենատը վերահաստատել է դիրքորոշումը Հայոց ցեղասպանությունը ճանաչելու հարցում` վերահաստատելով 2002 թվականի հունիսին ընդունած բանաձևը: Այս մասին տեղեկացնում է Horizon Weekly պարբերականը:
«Պաշտոնապես ճանաչելով Հայոց ցեղասպանությունը` Կանադան հավատարիմ է մնում այն սկզբունքներին, որոնք մենք տարածել են ողջ աշխարհում: Ցանկացած երկիր, որը ցանկանում է ճնշել իր անցյալը, ցանկացած երկիր, որը չի առերեսվում իր անցյալին, ձախողման լուրջ ռիսկի է ենթարկում սեփական պատմությունից իրենց ազատելու հնարավորությունը», իր հայտարարության մեջ նշել է սենատոր Թանհ Նայի Նգոն: Նա ընդգծել է, որ Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցին «այս ծանրագույն հանցագործությունը մնում է անպատասխան, քանի որ Թուրքիան հրաժարվում է այն ճանաչել»:
«Կանադայի խորհրդարանը անտարբեր չմնաց Հայոց ցեղասպանության ժամանակ տեղի ունեցած կոտորածներին: Մենք պետք է քաջալերենք արդարությունը, մարդու իրավունքները, հանդուրժողականությունը և ժողովուրդների խաղաղ համակեցությունը, քանի որ դա է ճիշտը: Ինձ համար պատիվ է խոսել այս պալատում Հայոց ցեղասպանության տարելիցին, և վերահաստատելու մեր անփոփոխ հանձնառությունը 44 բանաձևին, որն ընդունվել է 2002 թվականի հունիսին», ասել է սենատորը:
Կանադայի Սենատի խոսնակ Լեո Հուսակոսը բացման խոսքում ևս անդրադարձել է Ցեղասպանության փաստին, ինչպես նաև ողջունել Կանադայում ՀՀ դեսպան Արմեն Եգանյանին և դահլիճում ներկա հայ համայնքի մյուս ներկայացուցիչներին:

The Canadian Senate reaffirmed today its recognition of the Armenian Genocide by reiterating support for Motion 44, first approved in June 2002, citing the Horizon Weekly.
“By formally recognizing the Armenian genocide, Canada lives up to the principles that we have promoted throughout the world. Any country that desires to suppress its past, any country that does not confront its past head on, seriously risks a failure to liberate itself from its own history” stated Sen. Thanh Hai Ngo in his declaration. On the heels of the 100th anniversary of the Armenian Genocide he added that “this heinous crime remains unanswered, since Turkey refuses to recognize it. The Senate of Canada has not been indifferent to the atrocities committed during the Armenian genocide. We have to promote justice, human rights, tolerance, and peaceful coexistence between nations because it is the right thing to do. It is my honor to speak before this Chamber on the Centennial Anniversary of the Armenian Genocide, and to reaffirm our strong commitment towards Motion 44, as passed in June 2002.” Speaker of the Senate, Honorable Leo Housakos marked the solemn occasion of the Armenian Genocide and greeted the Ambassador of Armenia Mr. Armen Yeganyan and members of the Armenian Community sitting in the Gallery, at the opening of the session. Other Senators joined their colleagues reaffirming the Upper Chamber’s commitment towards human rights, international justice and peace. The reaffirmation of this historic motion was realized through the collective effort of the Armenian Genocide Centennial Committee of Canada.