Հաստատվել է Արցախում «Թթի փառատոն»-ի կազմակերպման օրը
Ընթացիկ տարվա հունիսի 27-ին, ԼՂՀ ԿԱ Զբոսաշրջության և պատմական միջավայրի պահպանության վարչության և «Արենի փառատոն» հիմնադրամի նախաձեռնությամբ՝ Ամարաս վանքի հարակից տարածքում առաջին անգամ կկազմակերպվի Թթի փառատոն:
Արցախի 7 շրջաններից ու Հայաստանից կազմված տաղավարներում կներկայացվեն թթից ստացված բարիքները` թթի օղին, դոշաբը, չամիչը, մուրաբան: ԼՂՀ ԿԱ զբոսաշրջության և պատմական միջավայրի պահպանության վարչության մամլո ծառայության փոխանցմամբ՝ փառատոնին կցուցադրվեն արցախյան թթի օղու և դոշաբի պատրաստման ավանդական եղանակները, թթի օղու թորման մշակույթը և այլն:
Մշակութային ծրագիրը ևս խոստանում է առատ ու հետաքրքիր լինել: Փառատոնի ընթացքում կհնչի հայկական ավանդական և ժամանակակից երգ ու երաժշտություն:
Արվեստի անկյունում այցելուները կծանոթանան արցախցի տաղանդավոր նկարիչների, վարպետների, կավագործների աշխատանքների հետ: Փառատոնում կներկայացվի նաև մետաքսագործությունը և մետաքսի մշակման արվեստը: Փառատոնի կազմակերպման առաջնահերթ նպատակներից են` տարածաշրջանոմ զբոսաշրջության զարգացման խթանումը, տեղական արտադրության զարգացումը, արցախյան խոհանոցի հանրահռչակումը, ինչպես նաև համայնքների մշակութային կյանքի աշխուժացումը: Թութը և դրանից ստացված բարիքները մեծ նշանակություն ունեն արցախցիների համար. դրա վկայությունը հենց թթենիների բազմաթիվ այգիների առկայությունն է ամբողջ Արցախում:
Փառատոնի կազմակերպիչները կփորձեն հնարավորինս օգտագործել արցախցիների համար կարևոր այդ բնության բարիքի խորհուրդը ամբողջ փառատոնի ընթացքում: Կազմակերպվելու են ավանդական խաղեր, թթենիների թափ տալու մրցույթներ, հյուրասիրություն և բազմաթիվ այլ ժամանցային միջոցառումներ:

Утвержден день проведения в Арцахе «Фестиваля туты»
По инициативе Управления туризма и сохранения исторической среды при правительстве НКР и фонда «Фестиваль Арени» 27 июня с. г. на территории, прилегающей к монастырю Амарас впервые будет организован «Фестиваль туты».
В павильонах, организованных 7 районами Арцаха и Арменией, будут представлены блага, полученные из туты – тутовая водка, дошаб, изюм, варенье. Как передает пресс-служба указанного управления, на фестивале будут продемонстрированы традиционные способы изготовления Арцахской тутовой водки и дошаба.
Культурная программа также обещает быть интересной. В ходе фестиваля прозвучит армянская традиционная и современная песня и музыка.
В уголке искусства посетители ознакомятся с работами талантливых арцахских художников, мастеров, гончаров. На фестивале будет представлено также шелкопрядение. Среди приоритетных целей организации фестиваля – стимулирование развития в регионе туризма, развитие местного производства, пропаганда Арцахской кухни, а также активизация культурной жизни общин. Тута и полученные из нее блага имеют большое значение для арцахцев: свидетельством тому наличие многочисленных тутовых садов по всему Арцаху.
Организаторы фестиваля попытаются по возможности использовать символику этого важного для арцахцев дара природы на всем протяжении фестиваля. Будут организованы традиционные игры, конкурс сбора туты посредством «стряхивания» тутовых деревьев, угощение и многие другие развлекательные мероприятия.