Մա՞րդ լինելու, մուսուլմա՞ն լինելու, թե՞ թուրք լինելու համար ամաչեմ. թուրք լրագրողն անիծում է
Պոլսեցի լրագրող Օսման Բալջըգիլը, yerkir.am-ի փոխանցմամբ,  Haber3 կայքում հոդված է հրապարակել՝ անիծելով Թուզլայի հայկական որբանոցը ոչնչացնելու որոշում կայանողներին և դա իրականացնողներին:
Աստված ձեր գլխին փորձանք բերի
Սիրում եմ հայերին,
Այն էլ՝ շատ, Շատ պատճառներ ունեմ` սիրելու:
Չորս տուն թուրք, 50-60 տուն էլ հայ բնակիչ ունեցող Գեդիքփաշա փողոցում եմ մեծացել: Աշխարհի չափ հայ եղբայր՝ ախպարիկ և քույր եմ ունեցել:
Օրինակ՝ մանդոլինայի առաջին դասընթացներս ստացել եմ Ավետիս եղբայրից: Երբ նկատել էր առաջընթաց, ձեռքիցս բռնած՝ ինձ տարել էր Սուրբ Մեսրոպյան եկեղեցի, ինձ տեղավորել իր ղեկավարած նվագախմբում և երգչախմբում: ***     Այդ ժամանակ մեծ հայրս դեռ ողջ էր, ընդ որում` նաև մեծ մայրս, և ընտանիքիս բոլոր մեծահասակներն անգամ մտածել էին՝ արդյոք կմնա՞մ քրիստոնեության ազդեցության տակ:
Հիշում եմ՝ ինչ հաճույքով էի դիտում Ակոբ  (Հակոբ) հորեղբոր՝ իր տան առաջ հիմնած տիկնիկային թատրոնի ներկայացումները: Շատ էի հավանում նրա ձեռքերով պատրաստված փայտե տիկնիկներն ու դրանց համար նրա կնոջ կարած շորերը: Վարպետն իր ապրուստն էր վաստակում` տանիքի ջրատարներ վերանորոգելով:
Մի օր հենց մեր հետևի թաղում աշխատելիս ընկավ տանիքից: Մահացավ: Եթե մտերիմիս կորցնեի` գուցե նույնքան տխրեի:
Երբ մեծ հայրս մահացավ, մեր հայ հարևանները 7 օր ճաշ բերեցին մեր տուն: Չգիտեմ՝ հայկակա՞ն, թե՞ թուրքական սովորույթ էր դա, բայց չեմ էլ ցանկանում իմանալ: Մանկուց «մենք» և «նրանք» հասկացությունը մեր մտքով երբեք չէր անցնում:
Զատկին մեր տունը լցվում էր գունավոր հավկիթերով և զատկական կարկանդակով: Հոտն ու համը դեռ հիշողությանս մեջ է:
Չեմ մոռացել մեր հավկիթախաղը փողոցի անկյուններում, գիպսից չկոտրվող հավկիթներ պատրաստելու մեր փորձերը:շ
Դպրոցական տարիներին հարսանիքներում նվագելու համար խումբ էինք հիմնել: Խմբի միակ թուրքը ես էի: Նվագում էինք թե’ հայկական, թե’ թուրքական հարսանիքներում: Չգիտես` ինչու, հիշողությանս մեջ մնացել է այդ ժամանակվա հայտնի` «Սուտ է, սուտ է» երգը, որը շատ լավ էինք նվագում:
Ա’յ  եղբայր, մարդ գոնե մեկ անգամ չի՞ զգա, որ տարբեր էթնիկական ծագում կամ կրոն ունի: Չզգացի: Սիրում ենք իրար, և դա մեզ բավարար էր:
Օրերն իրար հաջորդեցին… Դարձել եմ երիտասարդ տղա, թռչել եմ բույնից: Ամեն անգամ հայրական տուն այցելելիս տեղեկանում էի, որ մեր հայ հարևաններից ևս մեկը վաճառել է տունն ու տեղափոխվել: Մեր հարևանները հիմնականում տեղափոխվում էին Քուրթուլուշ (Անկախության փողոց՝ Կ.Պոլսում): Այս ընթացքում ամեն մի կորուստը տխրեցնում էր հորս ու մորս:
Երկար չտևեց՝ ընտանիքս իր հայ հարևանների հետևից տեղափոխվեց Քուրթուլուշ: Մորս ու հորս վերականգնված տրամադրությունն ու երջանկությունը տեսա նրանց աչքերում: Առավոտյան սուրճերն ու երեկոյան թեյերը վերադարձել էին: Եվ, իհարկե, հաճելի զրույցներն ու հին օրերի հիշողությունը…
Քիչ առաջ թերթում մի լուր կարդացի: Թուզլայի հայկական որբանոցը քանդելու համար շինարարական մեքենաներ են գործի դրվել:   Ասես` գլխիս կրակեցին:     «Աստված  ձեր գլխին փորձանք բերի»,- բացականչեցի (վերջին շրջանում ինչքան շատ ենք սկսել օգտագործել այս արտահայտությունը…):
Եվ իսկույն մտաբերեցի Հրանտ Դինքի «Ամբաստանում եմ, ով մարդկությո’ւն» վերնագրով հոդվածը:   Դինքն իր հոդվածում ամփոփ ասում էր. «Մի առավոտ մեզ՝ 13 երեխաներիս, վերցրին, Գեդիքփաշայից ոտքով տարան Սիրքեջի, այնտեղից շոգենավով` Հայդարփաշա, Հայդարփաշայից էր գնացքով` Թուզլայի կայարան, որտեղից էլ, մի ժամ  քայլեցնելով, տարան լճի և ծովի եզրին գտնվող մեծ ու ընդարձակ մի հարթ տարածք: Վաղ առավոտյան արթնանալով և մինչև գիշերվա ուշ ժամերն աշխատելով՝ ավարտեցինք ճամբարի շենքի շինարարությունը:
Գիշերները հոգնությունից տակներս էինք անում: 8 տարեկանում գնացի Թուզլա: Ուղիղ 20 տարի աշխատանք թափեցի այնտեղ: Կնոջս՝ Ռաքելի հետ այնտեղ ծանոթացա, այնտեղ մեծացանք, այնտեղ ամուսնացանք: Մեր երեխաները ծնվեցին այնտեղ… Մի օր մեր ձեռքը տվեցին դատարանից մի թուղթ… «Դուք՝ փոքրամասնության կառույցներդ, տարածք գնելու իրավունք չունեք: Ժամանակին, երբ մենք ձեզ թույլատրեցինք, սխալվեցիք: Այս տարածքն այսուհետ պատկանելու է իր նախկին տիրոջը»:
5 տարի տևած մեր պայքարից հետո պարտվեցինք… Ինչ անենք, որ մեր առջեւ պետությունն էր կանգնած: Բողոք ունեմ, ով մարդկությո’ւն … Մեզ մեր ստեղծած քաղաքակրթությունից դուրս հանեցին: Տեղավորվեցին այնտեղ մեծացած 1500 երեխաների ճակատի քրտինքի վրա, հափշտակեցին մեր՝ երեխաների աշխատանքը: Եթե այն աղքատ երեխաների համար դարձյալ որբանոց դարձնեին` անկախ ինքնությունից, աղքատ կամ  հաշմանդամ երեխաների համար որպես ճամբար օգտագործեին, իմ իրավունքը հալալ կանեի նրանց, բայց այս պայմաններում հալալ չեմ անում:
Եվ հիմա արդեն ավերակ է դարձել մեր ստեղծած` Թուզլայի աղքատ երեխաների ճամբարը, մեր «Անտլանտիդա  քաղաքակրթությունը»… Հիմա արդեն, երբ չկան երեխաների ծվոցները, ցամաքել է նաև փոսի ջուրը… Շենքի ուսերը կախ են… Հողը՝ ամուլ… Ծառերը՝ դժգոհ… Իսկ իմ վրդովմունքի գագաթնակետի թռիչքներն այնքան սուր են, ինչպես ծիծեռնակինը, որի` ամենայն զգուշությամբ սարքած բույնը մեկ հարվածով ոչնչացվել է: Սակայն՝ ապարդյուն…»:
Դինքի այս հոդվածն ընթերցելուց հետո, բնականաբար, շատ տխրեցի, նաև մտածեցի՝ ուրեմն նա էլ ինձ նման Գեդիքփաշայում է  մեծացել:   Նա էլ ինձ նման Քումքափյում է սովորել լողալ, գնդակ է խաղացել Ջինջի հրապարակում, հեծանիվ քշել և երևի սահնակով սահել Գեդիքփաշայի զառիվերից մինչև Չիֆթե Գելինլեր (Զույգ հարսներ) փողոց:
Ուրեմն հիմա քանդում են նրա փոքրիկ ձեռքերով կառուցված Թուզլայի հայկական որբանոցը…   Աստված իմ, այս ինչ մեծ ամոթ է:   Մա՞րդ լինելու, մուսուլմա՞ն լինելու, թե՞ թուրք լինելու համար ամաչեմ:
Շատ չանցած՝ այս տարածքում էլ իսլամական ինքնությամբ աչքի ընկնող քաղաքական իշխանության «գործարարները» շքեղ առանձնատներ, առևտրի կենտրոններ և երկնաքերներ կտնկեն, իրենց հարստությանը հարստություն կավելացնեն:   Ձեռք կբերեն մի նոր կեղտոտ եկամուտ:
Թող ձեր աչքին, ծնկին կանգնի (թուրքերեն անեծք՝ օգտոգործվում է ապերախտ մարդկանց համար):
Իմ իմացած բոլոր հայհոյանքները ձեզ եմ ուղղում, Իմացած բոլոր անեծքները՝ ևս:
*** Աստված ձեր գլխին փորձանք բերի: Թող հողը ձեր աչքը կշտացնի (թուրքերեն՝ օգտագործվում է ագահ, աչքածակ մարդկանց համար):
Էլ ի՞նչ ասեմ:
Թարգմանությունը՝ Արազ Գայմագամյանի
Հ.Գ. Լրագրող, գրող Օսման Բալջըգիլը ծնվել է 1955 թվականին Պոլսում: Երկար տարներ աշխատել է  Hürriyet, Cumhuriyet և թուրքական այլ հայտնի թերթերում ու հեռուստաալիքներում: 1988 թվականին ստացել է Թուրքիայի Լրագրողների ասոցիացիայի` «Տարվա լրագրող» մրցանակը:

Should I be ashamed of being a human being, a Muslim, or a Turk? A Turkish journalist curses
According to yerkir.am, Istanbul-based journalist Osman Baljigil has published an article, cursing those who decided to demolish the Armenian orphanage of Tuzla and those who demolished it.
May God make you undergo trials and tribulations
I love the Armenians,
I love them a lot, and I have a lot of reasons to love them.
I grew up at Gedikpasha street, which has a population of four Turkish families and 50-60 Armenian families. I have had numerous Armenian brothers and sisters.
For instance, I took my first lessons of the mandolin from my brother Avetis. When he noticed the progress, he took me by the hand and took me to the Holy Mesropian Church where he made me a member of his choir and orchestra. *** At the time, my father and my grandmother were still alive, and all the adults in my family were even wondering if I would remain under the influence of Christians.
I remember how happy I felt when I would view the puppet shows that uncle Akob (Hakob) would organize in front of his house. I loved the wooden dolls made by him and the clothes that his wife had sewn for the puppets. The master would earn a living by repairing the water pipelines on rooftops.
One day, while he was working on a rooftop in the district, he fell off the roof and died. Perhaps I would have felt the same sadness, if a close one had died.
When my grandfather died, our Armenian neighbors would bring us food for a week. I don’t know if that was a Turkish or Armenian custom, but I don’t even want to know. The concept of “us” and “them” never crossed my mind when I was a child.
On Easter, our house would be filled with painted eggs and Easter pastries. I can still remember the smell and taste.
I can never forget the egg hunt at corners of the street and our attempts to make eggs that wouldn’t break from plaster.
When I was in school, we formed a band that performed at wedding ceremonies. I was the only Turk. We would perform at Turkish and Armenian weddings. For some reason, I remember the song “Sut Eh, Sut Eh”, which was a famous song at the time, and we would perform it very well.
Hey, man, doesn’t one feel that he belongs to a different nation or has a different religion? I never felt that. We loved each other, and it wasn’t enough for us.
The days went by…I have become a young man and have left home. Every time I would visit my father’s house, I would learn that another one of our Armenian neighbors had sold his or her house and had moved. Our neighbors would mainly move to Kurtulush (Independence Street in Constantinople). Each loss would make my parents sad.
It wasn’t too long before my family also went after their Armenian neighbors and moved to Kurtulush. I saw the good mood and happiness in my parents’ eyes. They would drink coffee in the mornings and tea in the evenings once again. And of course, they would have pleasant conversations and remember the old days.
Recently, I read that bulldozers had been used to demolish the Armenian orphanage of Tuzla District. It was as if someone shot me in the head. “May God lead you to trials and tribulations”-I screamed (we’ve been using this phrase so much recently…).
I immediately thought of Hrant Dink’s article entitled “I’m Rebelling, Mankind!” In his article, Dink briefly said: “One morning, they took us 13 children and made us walk from Gedikpasha to Sirkej, after which we got on a ship and traveled to Haidarpasha, and then from Haidarpasha to the station in Tuzla in a train. After making us walk for a couple of hours from Tuzla, they took us to a flat, large and spacious area located at the edge of the lake and sea. Waking up early in the morning and finishing at late night, we finished construction of the camp building.
At nights, we would be so tired that we would do it in our pants. I was 8 when I went to Tuzla. I worked hard there for exactly 20 years. I met my future wife, Raquel there. We grew up together and got married. Our children were born there…One day, we were handed a court decision stating that “You organizations of a minority have no right to purchase territory. We were wrong when we allowed you to do that in the past. From now on, this territory will belong to its former owner.”
After our five-year struggle, we lost…What could we have done? We were dealing with the state. I have a complaint, mankind! They drove us out of our civilization. They accommodated themselves in the camp that 1,500 children had worked hard to build and seized the work that we children had done. If they had turned it into another orphanage for poverty-stricken children, regardless of identity and if they had used it as a camp for poor or disabled children, I would say they deserve to take my right from me, but I’m not saying that.
And now, the camp that we created for the poor children of Tuzla and our “civilization of Antlantida” is in ruins…Now when nobody can hear the sounds of children, the water in the ditch has dried as well…The “shoulders” of the building are hanging low…The land is dry…The trees are “discontent”…The leaps to the climax of my indignation are so sharp, like those of a swallow whose nest was destroyed by a strike. But in vain…”
After reading this article, I obviously got sad and thought he had also grown up in Gedikpasha like me. Like me, he had learned to swim in Kumkap, had played ball at Jinji Square, had ridden a bike and had probably sled from the top of Gedikpasha to Cifte Gelinler (Twin Brides) Street.
Now, they’re destroying the Armenian orphanage of Tuzla built by the small Hrant Dink…My God, what a shame! Should I be ashamed of being a human being, a Muslim, or a Turk?
After a while, the “businessmen” standing close to the overtly Islamic political authorities will build luxurious villas, malls and skyscrapers here and will become wealthier. They’ll make more dirty money.
May it stand on your eye and knees (Turkish saying used as ingrate for people).
I damn and curse you with all the words that I know.
May God lead you to trials and tribulations! May the land make you feel full (used to describe greedy people in Turkish).
What else can I say?
Translation from Turkish by Araz Gaimagamian
P.S.: Journalist and writer Osman Baljigil was born in 1955 in Constantinople. For many years, he has worked for Hurriyet, Cumhuriyet and other famous Turkish newspapers and television stations. In 1988, he received the Journalist of the Year Award of the Turkish Association of Journalists.