Ախթամարի եկեղեցին ընդգրկվել է UNESCO համաշխարհային ժառանգության նախնական ցուցակում
Վանա լճի Ախթամար կղզու Սուրբ Խաչ հայկական եկեղեցին ներկայիս Թուրքիայի տարածքում գտնվող ևս 9 պատմամշակութային կոթողների հետ ընդգրկվել է UNESCO-ի համաշխարհային ժառանգության նախնական  ցուցակում:
ermenihaber.am-ի փոխանցմցմբ՝ թուրքական «Taraftar» լրատվական կայքը հայտնում է, որ նշյալ եկեղեցին ճարտարապետական առումով միջնադարի հայկական արվեստի ամենավառ հուշարձաններից մեկն է:
Ներկայացնելով եկեղեցու պատմությունը՝ կայքը գրում է, որ այն կառուցվել է 915-921թթ. Գագիկ Առաջին թագավորի հրամանով, իսկ ճարտարապետը եղել է Մանվելը: Եկեղեցու պատերը զարդարված է հարթաքանդակներով, որտեղ պատկերված են  բույսեր, կենդանիներ և սուրբգրային դրվագներ:
Թուրքական լրատվամիջոցի համոզմամբ` Սուրբ Խաչ եկեղեցու ընդգրկումը UNESCO-ի համաշխարհային ժառանգության նախնական  ցուցակում կնպաստի քաղաքում զբոսաշրջության զարգացմանը:
Թուրքիայի մշակույթի նախարար Օմեր  Չելիքն ասել է, որ իրեն շատ է ուրախացրել  այդ փաստը: Նա միաժամանակ հիշեցրել է, որ Թուրքիայի իշխանությունները թույլ են տվել հայերին  Ախթամարում տարին մեկ անգամ պատարագ մատուցել:
Չելիքը նաև նշել է, որ եկեղեցու ընդգրկումն այդ նախնական ցուցակում հատկապես այս շրջանում օրինակ և «ուղերձ պիտի լինի օտարերկրկյա խորհրդարանների համար, որոնք Հայկական սփյուռքի քարոզչության ազդեցության տակ են մնացել»: Ըստ Չելիքի՝ օտարերկրյա  խորհրդարանները քաղաքականացնում են այն ցավալի դեպքերը, որոնք տեղի են ունեցել  թուրքերի և հայերի մեջ ու ցավ պատճառել երկու կողմերին էլ:

Церковь Ахтамара включена в предварительный список мирового наследия ЮНЕСКО
Армянская церковь Сурб Хач на острове Ахтамар Ванского озера вместе с 9 другими историко-культурными памятниками, находящимися на территории современной Турции, включена в предварительный список мирового наследия ЮНЕСКО.
Как сообщает ermenihaber.am, турецкий информационный сайт «Taraftar» информирует, что указанная церковь в архитектурном плане является одним из самых ярких памятников средневекового армянского искусства.
Представляя историю церкви, сайт пишет, что он построен в 915-921 годах по приказу царя Гагика I, архитектором ее был Манвел. Стены церкви украшены барельефами, на которых изображены растения, животные, а также эпизоды из Священного Писания.
По убеждению турецкого СМ�?, включение церкви Сурб Хач в предварительный список мирового наследия ЮНЕСКО поспособствует развитию в городе туризма.
Министр культуры Турции Омер Челик сказал, что его очень обрадовал этот факт, напомнив, что власти Турции позволили армянам раз год служить на Ахтамаре Литургию.
Челик отметил также, что включение церкви в данный список, особенно в нынешний период, должно послужить примером и «мессиджем для тех иностранных парламентов, которые остались под воздействием пропаганды армянской Диаспоры». По словам Челика иностранные парламенты политизируют печальные события, имевшие место между турками и армянами и причинившие боль обеим сторонам.