Ցեղասպանությունների կանխարգելման լավագույն քայլը դատապարտումն է. Սերժ Սարգսյան
ՀՀ Նախագահ Սերժ Սարգսյանը ռուսական «Առաջին» ալիքի «Պոզներ» հաղորդաշարի եթերում ընդգծել է ցեղասպանությունների ճանաչման ու դատապարտման անհրաժեշտությունը` հետագայում նոր ոճիրներ թույլ չտալու համար:
«Յուրաքանչյուր չբացահայտված և չդատապարտված հանցագործություն որոշակի խթան է ապագայում կատարվելիք հանցագործությունների համար»,­ «Արմենպրես»­ի փոխանցմամբ` նշել է Նախագահ Սերժ Սարգսյանը: «Ես կարծում եմ, որ ամենալավ նախազգուշացումը և ապագայում կատարվելիքի կանխարգելման ամենահզոր տարրը հենց անցյալում կատարված հանցագործությունների խոստովանումն ու ընդունումն է: Դա ունի նաև գործնական նշանակություն. եթե մեկ անգամ փորձել եք և չեք պատժվել դրա համար, նույն արարքը կրկնելու գայթակղությունը մեծ է»,­ ասել է ՀՀ Նախագահը:
Նկատելով, որ 20­րդ դարի առաջին ցեղասպանության իրականացումից հետո պահանջվեց մոտ 50 տարի, որպեսզի այն ճանաչվի ՝ առաջինը Ուրուգվայի կողմից` Պոզները հարցրեց, թե ինչպես կարելի է հասկանալ, որ ԱՄՆ­ի և Իսրայելի նման պետությունները դեռ չեն ճանաչել Հայոց ցեղասպանությունը: «Ես հասկանում եմ, սակայն չեմ ըմբռնում: Նրանց համար շահերը կարևոր են արժեքներից՝ համամարդկային արժեքներից: Այս պարագայում նրանք ասում են, որ առաջնորդվում են իրենց ազգային շահերով, որն արտահայտվում է Թուրքիային չնեղացնելու քաղաքականությամբ: ԱՄՆ 51 նահանգներից 44-­ը ճանաչել է Հայոց ցեղասպանությունը, պատմության ընթացքում ԱՄՆ շատ նախագահներ նշել են ցեղասպանություն բառը: Ներկայիս նախագահ Օբաման սենատոր եղած ժամանակ բազմիցս ասել է ցեղասպանություն, իսկ իր նախընտրական արշավում նա մեղադրում էր իր մրցակիցներին՝ ասելով, թե ինչպես կարելի է այս հարցում միանշանակ դիրքորոշում չունենալ: Նույնն Իսրայելի պարագայում է»,­ պատասխանել է Սերժ Սարգսյանը:

Лучший шаг по предупреждению геноцидов – их осуждение: Серж Саргсян
Президент Армении Серж Саргсян в эфире Первого канала российского телевидения, в программе «Познер», подчеркнул необходимость осуждения геноцидов.
Как передает «Арменпресс», Серж Саргсян подчеркнул, что безнаказанность является стимулом для последующих преступлений. “Любое преступление, если оно не раскрывается, если за ним не следует наказания, является стимулом для последующих преступлений, отметил Серж Саргсян. – �? самое лучшее предупреждение, и самый мощный элемент предотвращения того, что может быть в будущем, заключается именно в признании тех преступлений, которые были в прошлом”. Заметив, что после первого в 20м веке Геноцида понадобилось 50 лет, чтобы его признали, и первым это сделал Уругвай, Познер спросил, как это возможно, что Геноцид до сих пор не признали такие страны как США и �?зраиль. «Я понимаю, однако – не воспринимаю. Для них интересы выше общечеловеческих ценностей; они говорят, что руководствуются своими национальными интересами, не хотят обижаыь Турцию.
44 из 51 штата Америки признали Геноцид, в истории многие из президентов США произносили слово геноцид. Нынешний президент Обама, будучи сенатором, много раз говорил об этом. То же самое относится к �?зраилю», ответил Серж Саргсян.