ՀՀ սփյուռքի նախարար Հրանուշ Հակոբյանն ընդունեց Շվեդիայի խորհրդարանի փոխխոսնակ Իզաբել Դինգիզյանին
Ապրիլի 25-ին ՀՀ սփյուռքի նախարար Հրանուշ Հակոբյանն ընդունեց Շվեդիայի խորհրդարանի փոխխոսնակ Իզաբել Դինգիզյանին:
Ողջունելով հյուրին՝ նախարար Հ. Հակոբյանը կարևորեց Սփյուռքում մեր հայրենակիցների  քաղաքական ակտիվ գործունեությունը, նաև ի նպաստ հայկական համայնքի համախմբման, զարգացման: Խոսվեց նաև Ցեղասպանության 100-րդ տարելիցին նվիրված միջոցառումների մասին՝ կարևորելով դրանք պատմական, քաղաքական իրավական, հոգեբանական և այլ առումներով:
Նախարարը մասնավորապես նշեց. «Սփյուռքում հայկական համայնքը հայ պահելու համար մենք պետք է օգնենք պահպանել լեզուն, մշակույթը, հավատքը, ընտանիքը: Մենք ծրագրեր ենք մշակում, որպեսզի Սփյուռքը ավելի մոտենա Հայաստանին, Հայաստանն էլ՝ Սփյուռքին»: Նա հանգամանորեն ներկայացրեց գերատեսչության բոլոր ծրագրերն ու միջոցառումները, որոնք ուղղված են այդ խնդիրների լուծմանը:
Շնորհակալություն հայտնելով ջերմ ընդունելության համար՝ Իզաբել Դենգիզյանը նշեց, որ «Ընդդեմ ցեղասպանության հանցագործության» միջազգային  գլոբալ համաժողովը չափազանց կարևոր էր իր համար և՛իբրև Շվեդիայի խորհրդարանի փոխնախագահի, և՛ որպես վերապրողի ժառանգորդի:
Քննարկվեցին նախարարության ծրագրերին Շվեդիայի հայ երիտասարդների մասնակցությունն ավելի ընդլայնելու, հետագայում ավելի սերտ համագործակցության հարցեր:

RA Minister of Diaspora Hranush Hakobyan receives Deputy Speaker of the Parliament of Sweden Esabelle Dingizian
On April 25, RA Minister of Diaspora Hranush Hakobyan received Deputy Speaker of the Parliament of Sweden Esabelle Dingizian.
Greeting the guest, Minister Hranush Hakobyan attached importance to the fact that Diaspora Armenians are politically active and that they contribute to the consolidation and development of the given Armenian community. The minister also talked about the events dedicated to the Centennial of the Armenian Genocide and attached importance to the legal, historical, political, psychological and other aspects of those events.
To help Armenians preserve the national identity within the Armenian community, we need to help preserve the Armenian language, culture, faith and family. The Ministry of Diaspora develops programs to bring the Armenian Diaspora closer to Armenia and vice versa,” the minister particularly mentioned. The minister also presented all the programs and events of the Ministry of Diaspora that are aimed at meeting those objectives.
Expressing gratitude for the cordial reception, Esabelle Dingizian mentioned that the “Against the Crime of Genocide” global forum was extremely important for her as both Deputy Speaker of the Parliament of Sweden and as a descendant of an Armenian Genocide survivor.
The sides discussed further engagement of Swedish-Armenian youth in the programs carried out by the RA Ministry of Diaspora and closer cooperation.