Թբիլիսիում թուրքական դեսպանատան առջև կայացավ բողոքի ցույց (լուսանկարներ)
Ապրիլի 24-ին Թբիլիսիում Թուրքիայի դեսպանատան առջև կայացավ բողոքի ցույց: Ակցիայի հարյուրավոր մասնակիցները թուրքական պետությունից պահանջում էին ճանաչել իր իսկ կատարած հանցագործությունը՝ Հայ ժողովրդի նկատմամբ իրագործված Ցեղասպանությունը: Այս մասին «Հայերն այսօրին» հայտնում է Վրաստանի Հայ Համայնքի Մամլո Դիվանը:
1915-23թթ Ցեղասպանության ճանաչման և հատուցման պահանջով ցույցին միացան Թբիլիսիում գործող բոլոր խոշոր հայկական հոգևոր և աշխարհիկ-հասարակական կազմակերպությունները:
Ցույցի մասնակիցներն արտահայտեցին իրենց բողոքը Թուրքիայի ցեղասպանական քաղաքականության դեմ և կոչ արեցին հատուցել իրականացրած հանցագործության համար: Ակցիայի մասնակիցները հերթական անգամ հաստատեցին հայ ժողովրդի համար արդարադատության վերականգնման համար պայքարի հաստատակամությունը, ինչպես նաև կոչ արեցին Վրաստանի իշխանություններին հարգել երկրի ազգությամբ հայ քաղաքացիների իրավունքները և սկսել 1915-23թթ.-ի հայ ժողովրդի Ցեղասպանության փաստի ճանաչման գործընթացը:
2015 թվականի ապրիլի 24-ին լրանում է Օսմանյան կայսրության տարածքում, պետական մակարդակով ծրագրված հայ ազգի իր իսկ պատմական հայրենիքում ոչնչացման – Ցեղասպանության 100-րդ տարելիցը:
1915-1923թ.ին կատարված հանցագործության արդյունքում հայ ժողովուրդը կորցրեց ավելի քան 2 000 000 իր որդիներին ու դուստրերին, իսկ Հայաստանի մեծ մասը գրավվեց հայ ժողովրդի կոտորածն իրականացնող թուրքական պետության կողմից:
Այսօր 1915-23թթ. Հայոց Ցեղասպանության փաստը ճանաչվել է, իսկ նրա կազմակերպիչ Թուրքիան դատապարտվել է ավելի քան 20 երկրների կողմից (Կանադա, Իտալիա, Ֆրանսիա, Շվեյցարիա, Արգենտինա, Լիբանան, Նիդեռլանդներ, Ռուսաստան, Լեհաստան, Վատիկան և այլն): Հայ ժողովրդի հանդեպ Ցեղասպանության իրականացման փաստը ճանաչել է նաև ԱՄՆ-ի 50 նահանգներից 46-ը, ինչպես նաև միջազգային կազմակերպությունների մի ամբողջ շարք, այդ թվում նաև Եվրոպական Խորհրդարանը, Եվրախորհուրդը, Եվրոպական Ժողովրդական Կուսակցությունը և այլն:

В Тбилиси перед зданием посольства Турции состоялась протестная манифестация
24 апреля перед зданием посольства Турции в Тбилиси состоялась акция протеста с требованием к Турции признать совершенное преступление – Геноцид Армянского Народа 1915-23гг.
К акции присоединились все крупные действующие в Тбилиси армянские светские и духовные организации. Участники манифестации выразили свой протест против геноцидальной политики Турции, призвали ее покаяться за совершенное преступление.
Участники акции так же в очередной раз подтвердили свою приверженность борьбе за восстановление справедливости для Армянского народа, а так же призвали власти Грузии уважать права граждан страны армянской национальности и начать процесс официального признания Грузией факта Геноцида 1915-23гг.
24 апреля 2015 года исполняется 100 лет с момента начала активной фазы Геноцида армянского народа –запланированного на государственном уровне уничтожения народа на его же исторической Родине, осуществленного правительством Османской Турции в 1915-23гг.
В результате совершенного в 1915-23гг. преступления Армянский народ потерял более 2 000 000 своих сыновей и дочерей, а большая часть Армении была оккупирована осуществившей уничтожение армянского народа государством -Турцией. Преступление, совершенное Турцией в 1915-23гг. классифицируется как Геноцид –преступление против человечества.
На сегодняшний день факт Геноцида 1915-23гг признан, а его организатор -Турция осуждены более чем 20-ю странами (Канада, �?талия, Франция, Швейцария, Аргентина, Ливан, Нидерланды, Россия, Ватикан и др.). Факт осуществленного против армянского народа Геноцида так же признало 46 из 50-ти штатов США, а так же целый ряд международных организаций, в том числе и Европейский Парламент, Совет Европы, Народная Партия Европы и др.