Հայոց ցեղասպանություն չի՞ եղել. Այդ դեպքում ու՞ր է իմ ընտանիքը
Երբ ես երեխա էի, Թուրքիայի կողմից հայերի դեմ իրականացված դեպքերի մասին պատմությունները մշտապես հնչում էին իմ ընտանիքում, interpress.am-ի փոխանցմամբ գրում է Սթիվ Կրյուգերը The News Tribune-ն պարբերականում:
Իմ խորթ մոր ծնողները փրկվել էին այն դեպքերից, ինչն այսօր աշխարհն անվանում է Հայոց Ցեղասպանություն: Նրանք տեղափոխվել էին Ամերիկա երեխա հասակում և վայելել «չարի նկատմամբ հաղթանակը»՝ մինչև ծերություն ապրելով լավ և հարմարավետ կյանքով:
Այսօրվա Թուրքիայի առաջնորդների հնչեղ հայտարարությունները Ցեղասպանության ժխտման վերաբերյալ ինձ միշտ ստիպում էին տարակուսանքով տարուբերել գլուխս և մի պարզ հարց տալ. «Եթե Ցեղասպանություն չի եղել, ապա ու՞ր է իմ ընտանիքի մնացած մասը»:
Մեզանից շատերը կարող են հետևել այնպիսի ծագումնաբանական գրառումներին, ինչպիսիք են ծննդյան վկայականները, մարդահամարների տվյալներն ու էմիգրացիոն գրանցումները՝ իմանալու համար, թե մեզանից առաջ ովքեր են եղել: Համացանցային այնպիսի ծառայությունները, ինչպիսին է օրինակ, Ancestry.com-ը, մեզ մեր ընտանիքի պատմության ուսումնասիրման հեշտ ուղի են առաջարկում: Նույնը կարելի է անել՝ այցելելով Ընտանեկան պատմության կենտրոն, որն աշխատում է Հիսուս Քրիստոսի վերջին օրերի եկեղեցում:
Սակայն հայերի մի ամբողջ սերնդի այս հարցումները, որպես կանոն, ոչ մի արդյունք չեն տալիս: Մորս կողմի տատիս ու պապիս տրվել են Սեփ և Ռոուզ Բաղդասարյան անունները, երբ նրանց 1890-ական թվականներին փրկել է Կարմիր խաչը այն երևույթի ամենասկզբում, ինչը ավելի ուշ պետք է դառնար ցեղասպանություն:
Տատիս պատմել են, որ նրան գտել են նորածին՝ մի կնոջ՝ ենթադրաբար մոր, մարմնի տակ, ժամանակակից Թուրքիայի Արևելյան Անատոլիայի մի գյուղում, Աբդուլ Համիդ II-ի ղեկավարած Համիդի գնդերի կողմից իրականացված կոտորածից հետո: Պապիս պատմել են, որ նրան գտել են փողոցում թափառելիս, երբ նա մոտ 4 տարեկան է եղել: Նա իր ամբողջ կյանքում ասում էր, որ ոչինչ չի հիշում, թե ինչ է կատարվել իր հետ՝ նախքան իրեն փրկելը:
Այսօր մենք հասկանում ենք, որ դա հետտրավմատիկ սթրեսի բավականին տարածված կողմնակի ախտանիշն է: Նրանք հաջողակ են եղել: Պատմական գրառումները վկայում են, որ 1890-ական թվականների՝ պատմաբանների կողմից Համիդյան կոտորածներ կոչվող ջարդերի արդյունքում զոհվել են մոտ 300 հազար հայեր:
Տատս ու պապս կարողացել են խուսափել՝ սկզբում Բրիտանիա, ապա՝ Ամերիկա գնալով, նախքան կսկսվեր սրանից 100 տարի առաջ այս շաբաթ՝ 1915 թվականի ապրիլի 24-ին սկսված՝ Հայոց Ցեղասպանության վատագույն շրջանը:
Երբ 1922 թվականին այն ավարտվել է, Թուրքիայում բնակվող 2 միլիոն հայերից 1.5 միլիոնը զոհվել էր:Ինձ համար տատս ու պապս բառացիորեն մեր տոհմածառի «Զրոյական մակարդակում» են: Նրանցից առաջ տոհմածառում ոչ մի անուն չկա: Ոչ ոք չի ներկայացվում այդ ցանկում: Որտե՞ղ է ընտանիքիս մնացած մասը:
Ես 44 տարի լրագրող եմ աշխատել, և արդարության սկզբունքը հոսում է իմ երակներում: Ես կարծում եմ, որ դեռ պատմության շատ կողմեր կան, և յուրաքանչյուրն արժանի է իմանալ: Այնուամենայնիվ, կա երբեմն անհարմար ճշմարտության մի հարց:
Անկախ նրանից, թե Անկարան կուզենար, որ աշխարհը հավատար, Հայոց Ցեղասպանությունը տեղի է ունեցել:
Ճիշտ այնպես, ինչպես որ 20 տարի անց նացիստները իրականացրին հրեաների ցեղասպանությունը, հայերը թիրախ էին հանդիսանում, քանի որ առավել զարգացած էին, քան իրենց կողքին բնակվող թուրքերը: Մեկ այլ պատճառ կարող է լինել այն, որ հայկական մշակույթը շատ մեծ տեղ է հատկացնում կրթությանը: Ինչպես և մեր օրերում, լավ կրթությունը, որպես կանոն, լավ կյանք է ապահովում:
Հայկական Սփյուռքը, որի մեծ մասը Ամերիկայում է, հիմնականում զարգանում էր՝ վրեժխնդրության զգացողությունը պահելով, ինչպես իմ պապն ու տատը՝ լավ ապրելու միջոցով, ոչ թե տառապանքների: Նրանց մի մասը, ինչպես իմ մանկության ամենամեծ ընկերոջ ընտանիքը, քիչ էին խոսում Ցեղասպանության մասին՝ փորձելով հետևում թողնել դաժան ժառանգությունը: Մյուսների համար, ինչպես օրինակ իմ Ռոուզ տատիկը, Ցեղասպանությունը մշտապես մոտ է եղել, ուղիղ նրա գլխավերևում:
Կարծում եմ, որ այս գինը, որ մենք վճարում ենք, վճարում են այն դեպքում, երբ մարդը դադարում է մարդ լինելուց: Եթե ժխտում ենք, որ չարը մեր մեջ է, ապա ինչպե՞ս կարող ենք երկրի վրա կանխել այն, որ կրկին չկրկնվի:
Հայերը: Հրեաները: Ռուանդայի հութուները: Սիրիայի քրիստոնյաները:
Ակնհայտ է, որ ժխտումը օգուտ չի տալիս:
Դեռ որքան մարդիկ են հարց տալու. «Ո՞ւր է իմ ընտանիքը»:
Օուբըրնից Սթիվ Կրյուգերը KPLU հանրային ռադիոյի թոշակի անցած լրագրող է: Նա 2012 թվականին լույս տեսած «Ճակատագրի մանիֆեստը. հրդեհ ջրի վրա» (Manifest Destiny: Fire on the Water) գրքի, ինչպես նաև այս գարնանը լույս տեսած՝ Հայոց Ցեղասպանության մասին «Լեռան ստվերում» (In the Shadow of the Mountain) նովելի հեղինակն է:

When I was a child, stories of what happened to the Armenian people at the hands of Turkey were a part of my family’s soundtrack.
My adopted mother’s parents survived what much of the world now calls the Armenian genocide. They immigrated to America as children, and enjoyed the “victory-over-evil” of living well and comfortably through old age.
The loud genocide denials of today’s Turkish leaders always leave me shaking my head and asking a simple question: If there was no genocide, then where is the rest of my family?
Most of us can trace genealogical records — things like birth certificates, census forms and immigration records — to learn about those who came before us. Web services such as Ancestry.com offer us easy ways to search through our family history. So does a visit to a Family History Center operated by the Church of Jesus Christ of Latter-day Saints.
For an entire generation of Armenians, however, those searches usually yield absolutely nothing.
My maternal grandparents were given the names Cap and Rose Bagdasarian after they were separately rescued by the Red Cross in the mid-1890s, at the very beginning of what would become the genocide.
My grandmother was told that she was found, as an infant, beneath the body of a woman, presumably her mother, in a village in eastern Anatolia — modern-day Turkey — after a massacre by Hamidie cavalry under the direction of then-Sultan Abdul Hamid II, the head of the Ottoman Empire.
My grandfather was told that he had been found wandering a street at about the age of 4. He said throughout his life that he had no memory of what happened to him before he was rescued. Today, we understand that’s a pretty common side effect of post-traumatic stress syndrome.
They were the lucky ones. Historical records say that 300,000 Armenians died in what historians call the Hamidic Massacres of the 1890s.
My grandparents were able to escape, first to Britain and then America, before the worst of the Armenian genocide began 100 years ago this week, on April 24, 1915.
When it was over, in 1922, 1.5 million of the two million Armenians living in Turkey were dead.
For me, my grandparents are literally the “People Zero” in my family line. No names are listed before them in the family tree. None are listed alongside.
Where is the rest of my family?
I spent 44 years as a journalist, and the principle of fairness flows through my veins. I believe that there are always many sides of a story, and each deserves to be heard. However, there is the sometimes inconvenient little matter of truth.
Whatever Ankara would like the world to believe, the Armenian genocide happened.
Just as in the Jewish genocide at the hands of the Nazis 20 years later, the Armenians were targeted because they were more prosperous than their fellow Turks. One reason may have been that the Armenian culture places a very high value on education. Just as now, a better education usually resulted in a better life.
The Armenian diaspora — much of which is in America — has generally prospered, preferring to gain revenge — like my own grandparents — through living well rather than the extraction of pounds of flesh.
Some, like the family of my oldest childhood friend, talked little about the genocide, trying to put that evil legacy behind them. For others, like my Grandma Rose, the genocide was always right there, just beneath the surface.
That’s the price we pay, I suppose, when human beings cease being human.
If we deny that evil has been among us, how on earth do we prevent it happening again?
The Armenians. The Jews. The Hutus of Rwanda. The Christians of Syria.
Clearly, denial isn’t working.
How many more have to ask, “Where is my family?”
Steve Krueger of Auburn is a retired KPLU Public Radio journalist. He’s the author of “Manifest Destiny: Fire on the Water,” published in 2012, and is releasing an historical novel about the Armenian genocide, “In the Shadow of the Mountain,” later this spring.