Գլենդելի քաղխորհուրդը ապրիլը հռչակել է Ցեղասպանության զոհերի ոգեկոչման ամիս
Երեւանի քաղաքապետ Տարոն Մարգարյանը հանդիպել է Քալիֆորնիայի Գլենդել քաղաքի քաղաքային խորհրդի անդամ, Գլենդելի նախկին քաղաքապետ Էյլին Գիվենսի հետ: Ողջունելով հյուրին՝ քաղաքապետ Տարոն Մարգարյանը նախ շնորհակալություն է հայտնել Երեւան այցելելու եւ ապրիլի 24-ին հայ ժողովրդի հետ միասին Հայոց ցեղասպանության անմեղ զոհերի հիշատակը հարգելու համար:
«Այս տարին առանձնահատուկ է համայն հայության համար, քանի որ նշվում է Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցը: Մենք անկեղծորեն շնորհակալ ենք բոլոր նրանց, ովքեր այսօր մեր կողքին են ու մեզ հետ միասին հարգանքի տուրք են մատուցում միլիոնուկես անմեղ նահատակների հիշատակի առջեւ»,- ընդգծել է քաղաքապետը:
Տարոն Մարգարյանը նաեւ շնորհակալություն է հայտնել Գլենդելի քաղաքային խորհրդին՝ հայ համայնքի նկատմամբ մշտապես ցուցաբերվող աջակցության եւ ուշադրության համար:
Շնորհակալություն հայտնելով ջերմ ընդունելության համար՝ Էյլին Գիվենսն իր հերթին, առանձնակի կարեւորելով հայ համայնքի ակտիվ գործունեությունը, ընդգծել է, որ այն իր ուրույն եւ կարեւոր դերակատարումն ունի Գլենդելի զարգացման հարցում:
«Շուրջ 800 հազար բնակչություն ունեցող Գլենդել քաղաքի 80%-ը հայեր են, եւ պետք է խոստովանեմ, որ նրանք իրենց կարեւոր դերակատարումն ունեն քաղաքի զարգացման գործում: Հայ համայնքի կողմից այս օրերին Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցին նվիրված բազմաթիվ միջոցառումներ են կազմակերպվել եւ կազմակերպվում, որոնք, անշուշտ, չափազանց կարեւոր են: Գլենդելի քաղաքային խորհուրդը եւս մեծ պատասխանատվությամբ ընդունեց 2015թ. ապրիլը Հայոց ցեղասպանության զոհերի ոգեկոչման ամիս հայտարարելու մասին հռչակագիրը, որը նույնպես յուրօրինակ խոնարհում է Ցեղասպանության զոհերի հիշատակի առջեւ»,- նշել է Էյլին Գիվենսը:
Հանդիպման ավարտին Գլենդել քաղաքի քաղաքային խորհրդի անդամ, Գլենդելի նախկին քաղաքապետ Էյլին Գիվենսը Երեւանի քաղաքապետ Տարոն Մարգարյանին է փոխանցել Գլենդելի քաղաքային խորհրդի կողմից ընդունված վերոնշյալ հռչակագիրը:

Мэр Еревана Тарон Маргарян встретился с членом городского совета, города Глендейл (США) Эйлин Гивенс
Мэр Еревана Тарон Маргарян принял члена городского совета, города Глендейл (США), бывшего мэра Глендейла Эйлин Гивенс. Поприветствовав гостя, мэр Тарон Маргарян выразил благодарность за визит в Ереван и за то, что вместе с армянским народом 24-ого апреля почтят память невинных жертв Геноцида армян.
«Этот год особенный для армян всего мира, поскольку отмечается 100-летняя годовщина Геноцида армян. Мы искренне благодарны всем тем, кто сегодня рядом с нами и вместе с нами воздают дань уважения памяти полутора миллиона невинных жертв»,-подчеркнул мэр.
Тарон Маргарян также выразил благодарность городскому совету Глендейла за проявленное постоянное содействие и внимание к армянской общине.
Поблагодарив за теплый прием, Эйлин Гивенс в свою очередь подчеркнув особое значение активной деятельности армянской общины отметила, что она имеет свою уникальную и важную роль в развитии Глендейла.
«80%-ов города Глендейл, население которого около 800 тысяч жителей, армяне, и должна признаться, что они имеют свою важную роль в развитии города. Армянская община в эти дни организовывает многочисленные мероприятия, приуроченные к 100-летию Геноцида армян. Городской совет Глендейла также с большой ответственностью принял декларацию о провозглашении апреля 2015г. месяцем поминовения жертв Геноцида армян»,- отметила Эйлин Гивенс.
В завершении встречи член городского совета города Глендейл, бывший мэр Глендейла Эйлин Гивенс вручила Тарону Маргаряну вышеупомянутую Декларацию, принятую городским советом Глендейла.