Երևանում անցկացվող համաեվրոպական համաժողովում ադրբեջանական հերթական պատվերը ձախողվեց
ՀՀ Ազգային ժողովում «Իրավունքի գերակայության եվրոպական չափորոշիչները և իշխանությունների հայեցողության սահմանները Եվրոպայի խորհրդի անդամ երկրներում» թեմայով համաեվրոպական խորհրդաժողովի ժամանակ ադրբեջանական հերթական պատվերը ձախողվեց: Այս մասին «Արմենպրես»-ի հետ զրույցում ասաց ՀՀԿ խմբակցության պատգամավոր Դավիթ Հարությունյանը` անդրադառնալով Մոլդովայի խորհրդարանական փաստաբան Աուրելիա Գրիգորիուի «Մարդու իրավունքների պահպանումը և պաշտպանությունը «սառեցված հակամարտությունների» տարածքում» թեմայով զեկույցին: «Ակնհայտ է, որ դա ադրբեջանական կողմի հերթական պատվերն էր, այդպիսի բովանդակությամբ շատ տեքստերի ենք ծանոթ, արդեն անգիր գիտենք»,-շեշտեց Դավիթ Հարությունյանը: Մոլդովայի խորհրդարանական փաստաբան Աուրելիա Գրիգորիուն «Մարդու իրավունքների պահպանումը և պաշտպանությունը «սառեցված հակամարտությունների» տարածքում» թեմայով զեկույցի ժամանակ հանդես եկավ մի հայտարարությամբ, որը իրականության հետ ոչ մի աղերս չունի: Նա հայտարարեց, թե իբր «Հայաստանը գրավել է Ադրբեջանի տարածքների 20 տոկոսը և Խոջալուի ցեղասպանությունն իրականացրել են հայերը»։ Մոլդովայի խորհրդարանակն փաստաբանը Հայաստանին անվանեց «ագրեսոր երկիր»։
ԱԺ փոխնախագահ Հերմինե Նաղդալյանն իր արտահերթ ելույթի ժամանակ կոչ արեց չօգտագործել համաեվրոպական խորհրդաժողովը ևՀայաստանի Ազգային ժողովի ամբիոնը՝ ստահոդ տեղեկություններ տարածելու համար։ «Անընդունելի է, որ որոշ փաստաբաններ այս դահլիճում պատվերներ են իրականացնում»,-շեշտեց Նաղդալյանը` առաջարկելով, որ ստահոդ ելույթ ունեցողները ձայնագրեն իրենց ելույթները, որպեսզի պատվիրատուները իրենցից շնորհակալություն հայտնեն: «Կարիք չկա գիտական կոնֆերանսն օգտագործել սուտ տեղեկությունների քննարկման համար։ Այսպիսի հարցի շուրջ քննարկումներ տեղի են ունենում այնպիսի լսարանում, որտեղ կան մասնագետներ, ովքեր գիտեն թեման, իսկ հայտարարել, որ այստեղ կամ այնտեղ ցեղասպանություն է եղել, շատ նման է մեր հարևանների կողմից ամեն օր հնչող միօրինակ հայտարարություններին»,-հայտարարեց ԱԺ փոխնախագահը` կոռեկտության կոչ անելով Մոլդովայի ներկայացուցչին:
Գրիգորիուն փորձեց արդարանալ` ասելով, թե իր ելույթով ցանկացել է նշել, որ բոլոր հակամարտությունները պետք է լուծվեն խաղաղ ճանապարհով։ Լիտվայի օմբուդսմենն իր հերթին առաջարկեց Մոլդովայի ներկայացուցչին խոսել «Մոլդովայի սառեցված հակամարտության մասին, և ոչ թե անդրադառնալ ղարաբաղյան հակամարտության պատմությանը»։ Եվրոպայի խորհրդի Նախարարների կոմիտեում Հայաստանի նախագահության շրջանակում հուլիսի 3-4-ը Ազգային ժողովում անցկացվեց «Իրավունքի գերակայության եվրոպական չափորոշիչները եւ իշխանությունների հայեցողության սահմանները ԵԽ անդամ երկրներում» համաեվրոպական խորհրդաժողովը: Խորհրդաժողովին մասնակցում էին 32 երկրների եւ միջազգային կառույցների շուրջ 80 ներկայացուցիչներ:

Another order from Azerbaijan failed during pan-European forum in Yerevan
Another order from Azerbaijan failed during the pan-European forum “European Standards of Rule of Law and the Limits of Authorities’ in CoE Member States” held in the RA National Assembly. This is what Deputy of the Republican Party of Armenia (RPA) faction David Harutyunyan said in an interview with “ArmenPress” as he touched upon the speech on “Preserving and Protecting Human Rights in the Territory of “Frozen Conflicts” by lawyer of the Parliament of Moldova Aurelia Grigoriu. “It’s clear that that was another order from Azerbaijan. We’re aware of many texts with such content and know them by heart,” said David Harutyunyan. In her speech, the Moldovan parliamentary lawyer made a statement that didn’t correspond to the reality at all, stating that “Armenia has seized 20 percent of Azerbaijan’s territories and the Armenians perpetrated the genocide of Khojalu” and calling Armenia an “aggressor”.
In her special speech, Deputy Speaker of the National Assembly Hermine Naghdalyan urged not to use the pan-European forum and the podium of the National Assembly of Armenia to spread false information. “The fact that some lawyers are fulfilling orders in this hall is unacceptable,” said Naghdalyan and suggested that those making phony speeches so that the clients will express their gratitude to them. “There is no need to discuss false statements made during a scientific conference. Discussions on such matters are held by experts who are aware of the topic, but making statements on genocides committed in different parts is very similar to the typical statements made by our neighboring countries,” said the NA Deputy Speaker.
Grigoriu tried to justify himself, saying that he had meant to say that all conflicts need to be solved peacefully. The Ombudsman of Lithuania, in his turn, suggested that the Moldovan representative speak “about the frozen conflict in Moldova, and not touch upon the history of the Nagorno-Karabakh conflict”.
On 3-4 July, the National Assembly held a pan-European forum entitled “European Standards of Rule of Law and the Limits of Authorities in CoE Member States” on the sidelines of Armenia’s chairmanship of the Committee of Ministers of the Council of Europe. The event brought together nearly 80 representatives of 32 countries and international organizations.