Արիս Պապիկյան. Հաղթանակած պայքարի լավագույն օրինակ
Մեծ է Կանադայի ներգաղթի և քաղաքացիության հարցերով դատավոր Արիս Պապիկյանի ունեցած ներդրումը Կանադայի իշխանությունների կողմից Հայոց ցեղասպանության ճանաչման և դատապարտման, օտար հողում հայի ու Հայաստանի հեղինակության բարձրացման գործում: Իսկ նրա անցած ճանապարհը ինքնության և հպատակության «հաղթանակած պայքարի» լավագույն օրինակն է, ինչին ամեն օր բախվում է Սփյուռքում ապրող յուրաքանչյուր ոք:
Նախ, ո՞վ է Արիս Պապիկյան մարդը.
– Մայրս բնիկ լիբանանցի է, հայրս՝ սիրիացի: Ես ծնվել եմ Կամիշլիիում, բայց հորս աշխատանքի պատճառով ստիպված էինք տեղից-տեղ փոխադրվել ու ապրել տարբեր քաղաքներում՝ Կամիշլի, Հալեպ, Դամասկոս, Բեյրութ և այլն:
Մինչև 1976 թվականի վերջը ապրելով Լիբանանում` մեկնեցի Հունաստան: Երկու տարի մնացի այնտեղ, այնուհետև տեղափոխվեցի Կանադա. արդեն 38 տարի է Կանադայում եմ ապրում:
Կանադայում հաստատվելուց հետո սկաուտապետ եմ եղել, ոտնագնդակի մարզիչ, ոտնգանդակ եմ խաղացել Տորոնտոյի ՀՄԸՄ-ի խմբում: Միևնույն ժամանակ սկսեցի Հայ դատի գործով զբաղվել: Սակայն երբ աշխտանքները սկսվեցին բազմապատկվել, հնարավոր չէր այս բոլոր ասպարեզներում լավագույնը կատարել: Ստիպված հրաժարվեցի սկաուտական և մարզչական աշխատանքներից և կենտրոնացրեցի իմ ուժերը միայն քաղաքական ասպարեզում:
– Պարո´ն Պապիկյան, Կանադան այն երկրներից է, որը տարբեր մակարդակներում ճանաչել է Հայոց ցեղասպանությունը: Հասկանալի է, որ այս ամենը հենց այնպես չի լինում: Հայկական համայնքի, Հայ դատի տարած աշխատանքները հիմնականում կուլիսների հետևում են մնում: Կցանկանայի, որ Ձեր օրինակով, այս ամենի մասին խոսեիք:
– Ես, իրականում, ներքին ճակատով չեմ զբաղվել, իմ աշխատանքները կենտրոնացրել եմ արտաքին ճակատի հետևյալ մարզերի վրա՝ պետական, խորհրդարանական, կրթական, մամուլ և այլ բազմամշակութային կազմակերպություններ, էթնիկ խմբեր:
Այս հարցերով էի զբաղվում մինչև 1989 թվականը: Մինչև Սպիտակի երկրաշարժը և Արցախյան շարժումը Կանադայի Հայ դատի հանձնախումբը Հայոց ցեղասպանության ճանաչման հարցով իր աշխատանքները կենտրոնացրել էր քաղաքական գետնի վրա:
Կանադայի խորհրդարանում ցեղասպանության ճանաչման ուղղությամբ տարբեր փորձեր են կատարվել: Առաջինը 1980 թվականին էր, որը, սակայն, ձախողվեց: 2-3 տարի հետո նորից փորձեցինք, սակայն այս անգամ մեր գաղութն այդ բանաձևին դեմ աշխատեց, որովհետև այդ օրերի Կառավարությունը ցանկանում էր Հայկական ցեղասպանության ճանաչումը և ահաբեկչությունները, որոնք տեղի էին ունենում, միացնել մեկ բանաձևի մեջ: Հայկական գաղութը մերժեց այդ մոտեցումը: Մեր բարեկամ երեսփոխաններին բացահայտորեն ասացինք, որ եթե Դուք այս ուղղությամբ պետք է շարունակեք աշխատել, մենք ստիպված կլինենք ձախողել այդ բանաձևը: Եվ այդպես էլ եղավ. մենք խորհրդարանի օրենքներին համաձայն՝ կարողացանք ձախողել բանաձևի ընդունումը:
Դրանից հետո մինչև 1999 թվականը տարբեր առիթներով նոր փորձեր եղան: 1999 թվականին Քվեբեկի Ընթեմական կուսակցության միջոցով մենք կարողացանք առաջին անգամ Կանադայի խորհրդարանում մեկ օրվա նիստը տրամադրել Ցեղասպանության ճանաչմանը: 6-7 ժամ տեղի ունեցավ բանավեճ, ներկայացված բանաձևը այն մասին էր, որ Կանադայի խորհրդարանը ճանաչում է Հայոց ցեղասպանությունը: Մեծ ընդվզում կար այդ օրերի Արտաքին գործերի նախարարությունից, ոչ թե նախարարից, այլ պաշտոնյաներից: Այդ ժամանակ Արտաքին գործերի փոխնախարարը գերմանացի ծագումով անձ մըն էր՝ Փոլ Հայբեքր անունով, ով ամուսնացել էր թուրք կնոջ հետ և Թուրքիայում Կանադայի դեսպան էր եղել: Թրքամետ անձնավորություն, ով ամեն միջոցներով փորձում էր խանգարել աշխատանքները:
Երկար բանավեճերից հետո Արտաքին գործերի նախարարությունն ընդունեց, որ բանաձևը ներկայացվի այնպես, ինչպես մենք էինք շարադրել: Միայն մեկ բառ փոխեցին. Ցեղասպանությունը փոխարինեցին ողբերգություն բառով:
Շատ երկար զրույց ունեցանք մեր բարեկամ երեսփոխանների հետ: Եթե մենք չընդունեինք այդ բառի փոփոխությունը, բանաձևը պետք է ձախողվեր: Այդ բանաձևում հիշատակվում էր 1915-ը, Հայկական ողբերգությունը և այլն: Մեր բարեկամ երեսփոխանները խորհուրդ տվեցին դեմ չգնալ բանաձևի ընդունմանը: Ասացին, որ սա առաջին քայլը կլինի և ապագայում կաշխատենք, որպեսզի Ցեղասպանություն բառը օգտագործվի: Այդպես էլ եղավ:
Այդ փորձից հետո 2002 թվականին նոր մոտեցումով սկսեցինք աշխատել: Մինչ այդ մեր աշխատանքները կենտրոնացրել էինք Խորհրդարանի վրա: Խորհրդակցելուց հետո` որոշեցինք տարբեր ուղղություններով շարժվել, որպեսզի թուրքական լոբբինգին, դեսպանատանը անակնալի բերենք:
Որոշեցինք Հայոց ցեղսապանության ճանաչման բանաձև ներկայացնել Ծերակույտում: Երկար բանակցություններից հետո, որը մոտ 6 ամիս տևեց, վերջապես 2002 թվականին Կանադայի Ծերակույտը ընդունեց Հայոց ցեղասպանության ճանաչումը:
Դրանից հետո ավելի դյուրին եղավ բանաձևը Խորհրդարանի մեջ քննարկման դնել, որը կարողացանք հաջողել 2004 թվականին:
2006 թվականին դաշնակցային ընտրություններ տեղի ունեցան և Պահպանողական կուսակցությունը փոքրամասնության կառավարություն կազմեց, որի ղեկավարը այսօրվա վարչապետ Ստիվեն Հարբրն էր: Ջեյսոն Քենին, ով այսօր Կանադայի պաշտպանության նախարարն է, մեր շատ լավ բարեկամն է: 2006-ին, երբ Կառավարությունը նոր էր կազմավորվել, Ջեյսոնը վարչապետի խորհրդականն էր: Մոտեցանք նրան և խնդրեցինք ճշտել, արդյոք Կառավարությունը` իբրև գործադիր մարմին, կարո՞ղ է ճանաչել Հայոց ցեղասպանությունը:
Երկար զրույցներից հետո Ջեյսոն Քենին ասաց, որ վարչապետը պատրաստ է անել: Եվ ապրիլ 19-ին կայացած մամուլի ասուլիսի ժամանակ Կանադայի վարչապետը պաշտոնապես ճանաչեց Հայոց ցեղասպանությունը՝ իբրև պետության քաղաքականություն: Մի քանի օր անց արդեն պաշտոնական հայտարարություն արեց:
2006 թվականից ի վեր Կանադայի վարչապետն ապրիլի 24-ին հատուկ հռչակագիր է հրապարակում` որպես Հայոց ցեղասպանության հիշատակի օր:
Ինչ վերաբերում է նահանգային մակարդակում տարվող աշխատանքներին, ապա Կանադայի 3 մեծագույն նահանգները՝ Քվեբեկ, Օնտարիո, Բրիտանական Կոլումբիա, իրենց Խորհրդարաններում նույնպես Հայոց ցեղասպանությունը ճանաչող բանաձև են ընդունել: Այսօր այս երեք նահանգները ներկայացնում են Կանադայի բնակչության մոտ 75-80 տոկոսը:
Այս ամենից բացի Կանադայում կան մի շարք կազմակերպություններ, որոնք նույնպես ճանաչել են Հայոց ցեղասպանությունը:
– Պարո´ն Պապիկյան, այս ճանաչումները տեղի ունեցան վերջին 20-22 տարվա ընթացքում, բայց Կանադայի դերակատարությունը Հայոց ցեղասպանության հետ շատ ավելի հին է:
– Իրավացի եք, 1921-22-ական թվականներին Կանադայում կազմակերպություն է հիմնադրվել՝ թագուհու ներկայացուցչի ղեկավարությամբ: Հայոց ցեղասպանությունից փրկվածներին օգնելու նպատակով Կանադայում դրամահավաք է կազմակերպվել, և մոտ 300 հազար դոլար է հավաքվել: Կանադայի ամենաճանաչված թերթը՝ «Գլոբ էնդ մեյլ»-ը, որն այսօր աշխարհի լավագույն տասը թերթերից մեկն է, ղեկավարել է այդ արշավը և ամեն օր կոչ է ուղղել կանադացիներին, որպեսզի իրենց մասնակցությունը բերեն դրամարշավին:
Այլ հետաքրքրական պատմություն էլ կա: Այն ժամանակ Կանադան անկախ երկիր չէր, այլ Անգլիայի հպատակն էր: Վերջինս Համաշխարհային առաջին պատերազմից հետո, ի թիվս այլ արևմտյան պետությունների, պատերազմում կրած վնասների համար Օսմանյան կառավարությունից հատուցում է ստացել: Անգլիայի ստացած գումարի մի մասը Կանադա է ուղարկվել, որպեսզի հատկացվի այն հայերին, որոնք Ցեղասպանությունից հետո տեղափոխվել էին Կանադա: Այդ օրերին հայերը մոտ 30 հազար կանադական դոլար հատուցում են ստացել Անգլիական կառավարությունից, որը անուղղակիորեն Օսմանյան կառավարությունից էր:
Կանադայի մասնակցությունը փաստող երրորդ դեպք ևս կա: 1922 թվականին կանադացիները Միջին Արևելք են գնացել ու այցելել են այն ճամբարներ, որտեղ հայ որբերն էին ապրում: 8-10 տարեկան մոտ 140 որբ երեխա են բերել Կանադա: Օնտարիոյի հարավում ագարակ են գնել և այդ երեխաներին բնակեցրել են այնտեղ: Սկսել են հոգ տանել նրանց մասին, ուսում տալ: Այդ երեխաներին կոչել են Ջորջ Թաունի երեխաներ, այն պատճառով, որ ագարակը Ջորջ Թաուն քաղաքի մոտ էր:
Այս ամենը հաստատող բավականին արխիվային փաստաթղթեր կան, որոնք փաստում են, որ Կանադան նոր չէ, որ առնչվում է Հայկական ցեղասպանության խնդրին: Նա առաջին օրից գործուն դերակատարություն է ունեցել:
Իսկ ժամանակի ընթացքում հայկական գաղութը բավականին ներդրում է ունեցել Կանադայի տարբեր ոլորտներում՝ մշակութային, հասարակական, տնտեսական, կրթական, գիտական և այլն: Կարող եմ թվել մի քանի անուններ. Յուսուֆ Քարշ, որը հռչակավոր լուսանկարիչ է ոչ միայն Կանադայի, այլև համաշխարհային մասշտաբով, պրոֆեսոր Սեֆերյան, որը Կանադայի վարչապետներից մեկի` Պիեռ Թրուդոյի տնտեսական խորհրդականն էր:
Այս օրերին եթե գանք` կարող ենք նշել՝ Ատոմ Էգոյան, Արսինե Խանջյան, Իզաբել Բայրաքդարյան, Հրանտ Այլանաք և այլք: Կան այլ հայորդիներ, որոնք գործուն դերակատարություն են ունեցել և իրենց առօրյա կյանքով, գործունեությամբ կարողացել են դրական մթնոլորտ ստեղծել Կանադայում՝ հայ ժողովրդի նկատմամբ:
Այս է Հայոց ցեղասպանության ու Կանադայի կապերի պատմության ամփոփումը:
– Ապագայում ի՞նչ քայլեր են անհրաժեշտ ձեռնարկել:
– Ներկայում Կանադայի խորհրդարանում բանաձև է ներկայացվել նույն կառավարության կողմից, որը ճանաչել է Հայոց ցեղասպանությունը՝ որպես պետական քաղաքականություն: Բանաձևի նպատակն է ապրիլ ամիսը հռչակել՝ իբրև Ցեղասպանության ոգեկոչման դատապարտման և կանխարգելման ամիս: Ինչո՞ւ ապրիլը, որովհետև Կանադայում այս ամսին 3 թվականներ կան, երբ ոգեկոչվում են երեք Ցեղասպանություններ. ապրիլի 7-ը Ռուանդայի ցեղասպանության հիշատակի օրն է, ապրիլի 19-ը Հրեական ողջակիզման ոգեկոչման օրն է և ապրիլի 24-ը՝ Հայոց ցեղասպանության ոգեկոչման օրը: Այս երեքի կողքին ուկրաինական Հոլոդոմորը, որը նոյեմբերի վերջին շաբաթվա ընթացքում է ոգեկոչվում: Այս 4 ցեղասպանական ոճիրները պետք է ոգեկոչվեն ապրիլ ամսվա ընթացքում: Ակնկալում ենք, որ այս բանաձևը կընդունվի հունիսի սկզբին:
Հակառակ նրան, որ Հայոց ցեղասպանության ճանաչման ու դատապարտման ուղղությամբ բոլոր քայլերն արվել են օրենսդիր և գործադիր մարմինների միջոցով, բայց թուրքական և ադրբեջանական դեսպանատների և լոբբիի աշխատանքներն անընհատ շարունակվում են: Ամեն առիթ փորձում են օգտագործել, որպեսզի այս ճանաչումները վերատեսության ենթարկվեն, հետ կանչվեն ոչ միայն քաղաքական գետնի վրա, այլև կրթական:
Տորոնտոյի կրթական մարզը, որը Կանադայի հանրային դպրոցների ամենամեծ մարզն է, 2008 թվականին նախագիծ որդերգրեց, համաձայն որի 11-րդ դասարանների աշակերտներին անցնում են Ցեղասպանության դասավանդում առարկան: Այդ դասավանդման ընթացքում երեք ցեղասպանությունների է անդրադարձ կատարվում՝ հայկական, հրեական և ռուանդական: Նրանք փորձում են այս ուղեգիծն էլ տապալել: Պետք է ասել, որ ադրբեջանական և թրքական կազմակերպությունները նյութական մեծ միջոցներ ունեն: Պաշտոնական դեսպանատների կողքին ունեն իրենց գաղութային կազմակերպությունները, որոնց աջակցում են կանադական մասնագիտացած ընկերությունները, որոնք PR անվան տակ լոբբինգ են կատարում:
Այս է Ցեղասպանության հետ առնչվող ընդհանուր մթնոլորտը և Կանադայում առկախված հարցերը: Մենք պետք է միշտ արթուն լինենք: Վերջին փորձը, որ տեղի ունեցավ Կանադայի Ծերակույտում, մի քանի ամիս առաջ էր, երբ բացահայտորեն քարոզ իրականացվեց՝ պահանջելով Կանադայից վերատեսության ենթարկել Հայոց ցեղասպանության ճանաչումը:
Ճիշտ է, ճանաչումներ տեղի են ունեցել, բայց մենք պետք է արթուն լինենք: Պետք է Կանադայի կառավարության հետ համագործակցության աշխատանք տանենք` Կանադա-Հայաստան կապերը, փոխհարաբերությունները զորավոր հիմքերի վրա դնելու համար:
Հայաստանի և Կանադայի պետությունների կողմից համագործակցության դրական մոտեցում և փափագ կա: Միայն պետք է ծրագրավորել այդ ամենը և ճշտել այն աշխատանքները, այն ոլորտները, որտեղ կարող է Կանադան օգտակար լինել Հայաստանին:
Կարծում եմ, որ այս ուղղությամբ գաղութը մեծ աշխատանք ունի տանելու: Վստահ եմ, որ Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցի ոգեկոչման ձեռնարկներից հետո կկարողանա գործուն դերակատարություն ունենալ նաև այս ասպարեզում:
Անշուշտ, այլ հարց էլ ունենք, որոնցից մեկը մեր երիտասարդների մասնակցությունն է ոչ միայն գաղութի, այլև Կանադայի քաղաքական կյանքին: Դժբախտաբար, մեր երիտասարդները հեռու են մնում Կանադայի քաղաքական կյանքից, մենք ունենք շատ քիչ թվով անձնավորություններ, որոնք պետական պաշտոններ են զբաղեցնում: Երկու երիտասարդներ ունենք, որոնք նախարարների խորհրդատուներ են, ունենք կարգ մը անհատներ, որոնք տարբեր պետական կազմերի մեջ են գործում: Բայց մենք ավելին կարող ենք անել, մեր երիտասարդները կարող են ավելին անել: Դրա համար պետք է նրանց քաջալերենք:
Անշուշտ, ունենք տնտեսական, մշակութային, կրոնական և այլ հետաքրքրություններ ու ծրագրեր, բայց Կանադայի հասարակական, քաղաքական կյանքի մեջ մեր մասնակցությունը հիմնավորված է այս երեք հարցերի շուրջ՝ Հայոց ցեղասպանության ճանաչում, Հայաստան-Կանադա փոխհարաբերություններ, երիտասարդների աշխույժ ներդրումը Կանադայի քաղաքական կյանքում:
– Պարո´ն Պապիկյան, Դուք այսօր Կանադայի ներգաղթի և քաղաքացիության հարցերով դատավոր եք: Ինչպե՞ս եք կարողացել հաջողել: Այդ ճանապարհն ինչպե՞ս եք անցել:
– Իրականում հետաքրքիր եղավ այս նշանակումը: Ես բացարձակապես չեմ մտածել այս հարցի շուրջ: Ջեյսոն Քենին տարիների իմ մոտ բարեկամն է, նրան 1990 թվականից եմ ճանաչում և մոտիկից համագործակցել ենք նրա և նրա կուսակցության հետ, որի դերը, ինչպես ասացի, մեծ է Հայոց ցեղասպանության ճանաչման հարցում:
2005 թվականին որոշվեց Օտտավայում Հայ դատի գրասենյակ բացել, որովհետև կարևոր էր առօրյա ներկայություն ունենալ Կանադայի մայրաքաղաքում: Հակառակ նրան, որ մենք ունենք աշխույժ համայնքներ Մոնրեալում, Տորոնտոյում, Բրիտանական Կոլումբիայում և այլ քաղաքներում, որոնք լուրջ քաղաքական աշխատանքներ են տանում, բայց դա բավարար չէր, որովհետև երբ այդ անձնավորությունները մայրաքաղաք էին տեղափոխվում, մենք նրանց հետ կապ չէինք կարողանում պահպանել: Ոչ միայն նրանց հետ, այլև նրանց խորհրդատուների, որոնք որոշումների ընդունման ժամանակ քաղաքական կյանքում կարևոր դերակատրություն ունեն: Պետք էր առօրյա հարաբերություններ հաստատել այդ անձնավորությունների հետ:
Մենք այլ դժվարություններ էլ ունեինք: Կանադայի արտաքին գործերի նախարարությունում բավականին խորացած հակահայկական մոտեցում կար, որի հիմնական դերակատարը Փոլ Հայբեքերն էր, ով տարիների ընթացքում կարողացել էր դիվանագետներ պատրաստել, որոնք հակահայկական մոտեցումներ ունեին:
Այս հիմնական պատճառներով որոշեցինք Հայ դատի գրասենյակ բացել մայրաքաղաքում: Որոշվեց, որ ես պետք է ղեկավարեմ այդ գրասենյակը, ու ես Տորոնտոյից տեղափոխվեցի Օտտավա: Մոտ 4 տարի հետո Ջեյսոն Քենին նշանակվեց Քաղաքացիության և ներգաղթի հարցերով նախարար: Այդ օրերին դատավորներ պետք է նշանակեր: Ու նա իմ թեկնածությունը առաջարկեց` ասելով, որ ինձ երկար տարիներ է ճանաչում է ու գիտի, որ ես նվիրված եմ ոչ միայն հայկական գաղութին, և Կանադայի հասարակական, քաղաքական կյանքում իմ ունեցած հաջողությունները վստահություն են ներշնչում: Նրա առաջարկն անակնկալ էր ինձ համար: Մի փոքր մտածելուց հետո` որոշեցի ընդունել առաջակը և 2009 թվականին նշանակվեցի այդ պաշտոնին:
Թուրքական և ադրբեջանական գաղութները, դեսպանատները, լոբբիստական կազմակերպությունները 6 ամիս պայքարեցին իմ նշանակման դեմ՝ հոդվածներ, բողոքներ, վարչապետին նամակներ գրեցին: Նրանց թիվ մեկ մտահոգությունն այն էր, որ գիտեին, որ ես շուրջ 28 տարի Հայ դատի գործով եմ զբաղվել, և վտանգ էին տեսնում իմ նշանակման մեջ: Ինձ անգամ թրքատյաց անձ հռչակեցին: Բայց, բարեբախտաբար, Ջեյսոն Քենին հաստատուն մնաց իր որոշման մեջ:
Երբ նշանակվեցի դատավորի պաշտոնում, անշուշտ, պետք է հրաժարվեի իմ բոլոր այլ աշխատանքներից, զանազան կազմակերպություններում իմ անդամակցությունից: Իբրև դատավոր պետք է չեզոք, արդար լինես: Հրաժարվեցի նաև Հայ դատի աշխատանքներից:
– Սփյուռքում այսօր ձուլման վտանգը մեծ է: Դուք լավագույն օրինակն եք, որ ինքնությունը պահելով, հնարավոր է հաջողել նաև տվյալ երկրի հասարակական, քաղաքական կյանքում: Ինչպե՞ս է դա հնարավոր, ցանկությա՞ն, թե՞ հնարավորությունների հարց է:
– Կանադան այն երկիրն է, որը շատ դյուրությամբ անձին հնարավորություն է տալիս իր ազգային ինքնությունը պահել, միևնույն ժամանակ ներգրավվել Կանադայի հասարակական, քաղաքական, տնտեսական կյանքին: Կանադան այն երկրներից է, որը բացարձակապես խտրականություն չի դնում անհատի պատկանելիության, ազգության, կրոնի մեջ:
Կարծում եմ, որ հիմնականը անձից է կախված: Եթե քիչ մը տարբեր անուն ունես, տարբեր կրոնի ես պատկանում կամ մաշկիդ գույնը տարբեր է, ոչ մի արգելք չկա, որ կարողանաս հաջող անձ դառնալ քո ընտրած ոլորտում: Ես բացարձակապես դժվարություն չունեմ երկուսը միասնաբար համատեղելու` իմ ինքնությունը, պատմությունը պահել, միևնույն ժամանակ կանադական քաղաքական, հասարակական կյանքում գործուն անդամ լինել:
Իմ աշխատանքի մաս է նաև այն, որ ժամանակ առ ժամանակ դասախոսություններ ենք կարդում կանադական ուսումնական հաստատություններում, տարբեր կենտրոններում: Դասախոսությունները Կանադայի հպատակության, արժեքների մասին են: Միշտ շեշտում ենք, որ երիտասարդները կարող են այս բոլորը ունենալ, այս բոլորը պահել, և մեկը մյուսի դեմ, չհաջողելու պատճառ չպետք է լինի:
Նույնը ասում եմ նաև մեր երիտասարդներին, քաջալերում եմ, որ քաղաքական կյանքում գործուն լինեն: Բացարձակապես անպատեհություն չկա, հպարտ զգան, որ հայ են և հպարտ զգան, որ կանադացի են:
– Պարո´ն Պապիկյան, այս օրերի խոսակցության, և ոչ միայն, առանցքը Հայոց ցեղասպանությունն է: Այն Ձեր ընտանիքի վրա ի՞նչ ազդեցություն է ունեցել:
– Ցեղասպանությունը անմիջական և ոչ անմիջական ազդեցություն ունի իմ և ընտանիքիս վրա: Անմիջականն այն է, որ իմ մեծ հայրս Ցեղասպանությունը վերապրող է. 5 տարեկան է եղել և հրաշքով փրկվել է Ցեղասպանությունից: 6 քույր և եղբայր է կորցրել, իր աչքի առաջ սպանել են իր փոքր քրոջը: Նրա մայրը կարողացել է ազատվել և Կամիշլիում հաստատվել, որտեղ մեծ հայրս ընտանիք է կազմել, հաջող գործատեր է եղել: Մեր ընտանիքն անմիջականորեն իր մաշկի վրա է կրում Ցեղասպանության սարսափները:
Ցեղասպանությունը այլ երես էլ ունի, որի ազդեցությունը անմիջական չէ: Դա Թուրքիայի ուրացման քաղաքականությունն է: Հակառակ նրա, որ մենք ուղղակիորեն Ցեղասպանության օրեր չենք ապրել, չենք վկայել մեր հարազատների, ազգականների ջարդը, բայց ուրացումի քաղաքականությունը մեր պատմությունը, մեր ընտանիքների պատմությունը, մեր անցյալը հարցականի տակ է դնում: Սա դժվար է ընդունել: Երբ այսօր մեկը քեզ ասում է՝ դու կորուստ չունես, քո պատմությունը սուտ է, քո ընտանիքը չի ջարդվել, դու՝ որպես 3-րդ, 4-րդ սերնդի անձնավորություն, անուղղակիորեն ազդված են Ցեղասպանությունից: Այս էր, որ ինձ մղեց, պատճառ դարձավ, որ իմ աշխատանքները կենտրոնացնեմ քաղաքական կյանքում և Ցեղասպանության ճանաչման, դաստիարակության, ոգեկոչման այլ մարզերում:
– Պարո´ն Պապիկյան, տեղյակ եմ, որ Դուք դեռ 90-ական թվականներին Արցախ եք այցելել ու շատ հետաքրքիր հիշողություններ ունեք: Կցանկանայի, որ մեր զրույցը այդ թեմայով ավարտեինք:
– 1991 թվականին ես առաջին անգամ հայրենիք այցելեցի և մեկ ու կես ամիս մնացի Հայաստանում: Այցիս հիմնական նպատակը առաջին նախագահական ընտրություններն էին, ցանկանում էինք, որպեսզի կանադական մամուլը լուսաբանի այդ ամենը: Լրագրողների հետ էի Հայաստան եկել, որոնք զանազան հարցազրույցներ ունեցան մի շարք անձնավորությունների, նախագահի թեկնածուների, կուսակցությունների ներկայացուցիչների հետ: Այդ ժամանակ Հայաստան էր այցելել Քերոլայն Քոկսը, ով պետք է մեկներ Արցախ: Ինձ խնդրեցին ընկերակցել նրան: Համաձայնեցի, ու երբ կանադացի թղթակիցները իմացան, նրանք նույնպես ցանկացան մեկնել:
Բավականին հետաքրքիր երեք օրեր անցկացրեցինք Արցախում: Շատ դժվար ժամանակներ էին, քաղաքն անըդհատ ռմբակոծության տակ էր, շրջափակման մեջ, էլեկտրականություն, ջուր, սնունդ չկար: Առիթ ունեցանք հիվանդանոցներ այցելել, դիրքեր, կարողացանք գնալ Շոշ գյուղը, որը Շուշիի ներքևում է գտնվում:
Ամենից հատկանշական երևույթն այդ այցելության, որը տպավորեց ոչ միայն ինձ, այլև Քերոլայն Քոկսին, արցախյան հարսանիքն էր: Մի երեկո մեզ հրավիրեցին հյուրասիրության: Երբ մտանք սրահ, տեսանք, որ հարսանիքի էինք հրավիրված: Հակառակ բոլոր դժվարությունների` արցախցիները որոշել էին, որ իրենք պետք է ապրեն, գոյատևեն:
Երբ մտանք սրահ, սեղաններն այնքան առատ էին, որ ծածկոցը չէր երևում: Քերոլայն Քոկսը զարմացած էր, թե այս մարդիկ ինչպես են կարողացել շրջափակման, պատերազմի պայմաններում, ռմբակոծությունների տարափի տակ այս տեսակ ճոխ խնջույք կազմակերպել: Երբ հետաքրքրվեցինք, ասացին, որ բոլոր ստեփանակերտցիներն իրենց մասնակցությունն են ունեցել այս խնջույքին, որովհետև ցանկացել են պատգամ ուղարկել արտաքին աշխարհին, որ իրենք չեն ընկրկելու: Երբ այդ ամենը փոխանցեցի Քերոլայնին, նա ցանկացավ խոսել, բայց… արտասվեց` չկարողանալով զսպել իր արցունքները:
Այդ այցելությունը բավականին հետաքրքիր և պատմական էր ինձ համար: Ես` իբրև սփյուռքահայ, առաջին անգամ Արցախ այցելեցի ու տեսա Արցախի քաջարի ժողովրդի պինդ և ամուր կեցվածքը, տեսա արցախցու ոգին:
Դրանից հետո 5-6 անգամ այցելել եմ Արցախ: Ականատես եմ եղել, թե ինչպես է բարգավաճել ու դարձել մի երկիր, որը կրում է պետության բոլոր արժեքները: Ես հպարտ եմ Արցախի ժողովրդի այս հաջողություններով, որը միայն նրանը չէ. բոլորինս է այդ հաջողությունը: 600 տարի կորուստների, ստրկությունից հետո վերջապես կարողացանք հաղթանակ արձանագրել ի պատիվ Արցախի ժողովրդի, և իհարկե, Հայաստանի, Սփյուռքի: Տեսնում եմ` ինչպես են անձնավորությունները սիրահոժար կանգնում արցախցու կողքին:

Арис ПАП�?КЯН: Наилучший пример победной борьбы
Велик вклад судьи по вопросам миграции и гражданства Канады Ариса Папикяна в деле признания и осуждения властями Канады Геноцида армян, повышения авторитета армян и Армении на чужой земле. А пройденный им путь является наилучшим примером «победной борьбы» идентичности и подданства, с чем каждый день сталкивается каждый человек, живущий в Диаспоре.
Но сначала – кто такой человек Арис Папикян?
– Мать родом из Ливана, отец – из Сирии. Я родился в Камышли, но в связи с работой отца вынуждены были переезжать с места на место и жить в разных городах – Камышли, Алеппо, Дамаск, Бейрут и др.
Прожив до конца 1976 года в Ливане, отправился в Грецию. Два года оставался там, после чего перебрался в Канаду и уже 38 лет живу здесь.
Поселившись в Канаде, был руководителем отряда скаутов, тренером по футболу, играл в футбол в команде ВАБС Торонто. В то же время начал заниматься делами Ай-Дат. Однако когда работы стало больше, невозможно было выполнять во всех областях наилучшим образом. Вынужденно отказался от скаутской и тренерской работы и сосредоточился исключительно в политической сфере.
– Господин Папикян, Канада из тех стран, которые на разных уровнях признали Геноцид армян. Понятно, что все это просто так не бывает. Работа армянской общины, Ай-Дат в основном остается за кулисами. Хотелось бы, чтобы на Вашем примере рассказали обо всем этом.
– Я, в действительности, не занимался внутренним фронтом, моя работа была сконцентрирована на следующих сферах внешнего фронта: государственной, парламентской, образовательной, пресса и другие мультикультурные организации, этнические группы.
Этими вопросами я занимался до 1989 года. До Спитакского землетрясения и Арцахского движения комиссия Ай-Дат Канады свою работу по признанию Геноцида армян сосредоточила в политической сфере.
Предпринимались разные попытки по признанию Геноцида армян парламентом Канады. Первая была предпринята в 1980 году – она, однако, провалилась. Спустя 2-3 года снова попытались, но на этот раз наша колония поработала против этой резолюции, потому что правительство тех дней желало объединить в одну резолюцию признание Геноцида армягн и имевшие место в те дни террористические акты. Армянская колония отвергла такой подход. Нашим друзьям-депутатам открыто сказали, что если вы продолжите работать в этом направлении, мы будем вынуждены торпедировать эту резолюцию. Так и получилось: в соответствии с законами парламента, мы сумели торпедировать принятие резолюции.
После этого до 1999 года по разным поводам предпринимались новые попытки. В 1999 году посредством Квебекской партии Энтемакан мы сумели впервые посвятить один день заседаний парламента признанию Геноцида армян. Дебаты продлились 6-7 часов, представленная резолюция была о том, что парламент Канады признает Геноцид армян. Было сильное противостояние со стороны тогдашнего Министерства иностранных дел – не министра, а чиновников. В то время замминистра �?Д был человек с немецким происхождением – Пол Хайбек, который был женат на турчанке и был в Турции послом Канады. Протурецки настроенная личность, любой ценой стремившийся помешать работе.
После долгих дебатов Министерство иностранных дел согласилось, чтобы резолюция была принята в том виде, как мы изложили. �?зменили только одно слово: термин «геноцид» заменили словом «трагедия».
Мы долго беседовали с друзьями депутатами. Если бы мы не приняли замену этого слова, резолюция была бы провалена. В этой резолюции упоминался 1915-й, Армянская трагедия. Наши друзья депутаты посоветовали не выступать против принятия резолюции. Сказали – это будет первый шаг и в будущем постараемся, чтобы был использован термин «геноцид». Так и получилось.
После той попытки в 2002 году начали работать с новым подходом. Ранее свою работу сконцентрировали на парламенте. Посоветовавшись, решили двигаться по разным направлениям, дабы преподнести сюрприз турецкому лоббингу, посольству.
Решили представить резолюцию о признании Геноцида армян Сенату. После долгих переговоров, продлившихся около 6 месяцев, наконец, в 2002 году Сенат Канады признал Геноцид армян.
После этого стало проще поставить резолюцию на обсуждение в парламенте, чего удалось достичь в 2004 году.
В 2006 году состоялись федеральные выборы, и Консервативная партия составила правительство меньшинства, которым руководил сегодняшний премьер-министр Стивен Харбр. Джейсон Кени, который сегодня является министром обороны Канады, наш очень хороший друг. В 2006-м, когда правительство только было сформировано, Джейсон был советником премьера. Подошли к нему и попросили уточнить, может ли правительство, как орган исполнительной власти, признать Геноцид армян.
После долгих бесед Джейсон Кени сказал, что премьер-министр готов это сделать. �? на пресс-конференции, состоявшейся 19 июня, премьер-министр Канады официально признал Геноцид армян как политику государства. Спустя день уже было сделано официальное заявление.
Начиная с 2006 года премьер-министр Канады 24 апреля, в День поминовения Геноцида армян, обращается со специальной декларацией.
Что касается работы на уровне штатов, то три крупнейших штата Канады – Квебек, Онтарио, Британская Колумбия в своих парламентах также приняли резолюции, признающие Геноцид армян. Сегодня три этих штата представляют 75-80 процентов населения Канады.
Помимо всего этого, в Канаде есть ряд организаций, которые также признали Геноцид армян.
– Господин Папикян, эти признания имели место в течение последних 20-22 лет, но роль Канады в вопросе Геноцида армян намного старше.
– Вы правы, в 1921-22 годах в Канаде была основана организация во главе с представителем королевы. С целью помощи спасшимся от Геноцида армян в Канаде был организован сбор пожертвований, было собрано около 300 тысяч долларов. Наиболее авторитетная газета Канады «Глоб энд мейл», сегодня являющаяся одной из десяти лучших газет мира, руководила этим походом и ежедневно обращалась с призывом к канадцам участвовать в сборе пожертвований.
Есть и другая любопытная история. В то время Канада была не независимой страной, а подданной Англии. Последняя после. Первой мировой войны, в числе других западных стран, за урон, понесенный в войне, получила возмещение от Османского правительства. Часть суммы, полученной Англией, была отправлена в Канаду для предоставления тем армянам, которые после Геноцида переехали в Канаду. В те дни армяне получили около 30 тысяч канадских долларов компенсации от правительства Англии, которые косвенным образом были от Османского правительства.
Есть и другой случай, подтверждающий участие Канады. В 1922 году канадцы отправились на Средний Восток и посетили лагеря, где жили армянские сироты. В Канаду были доставлены около 140 детей 8-10 летнего возраста. На юге Онтарио купили ферму и этих детей поселили там. Начали заботиться о них, обучать. �?х назвали детьми Джордж Тауна, поскольку ферма находилась вблизи города Джордж Тану.
Есть достаточно архивных документов, подтверждающих все это, которые свидетельствуют, что Канада не впервые соприкасается с проблемой Геноцида армян. Она с первого дня играла деятельную роль.
А с течением времени армянская колония внесла достаточный вклад в различные сферы Канады – культурную, общественную, экономическую, образовательную, научную и др. Могу привести несколько имен: Юсуф Карш, известный фотограф не только в Канаде, но и в мировом масштабе, профессор Сеферян, бывший экономическим советником одного из премьер-министров Канады, Пьера Трудо. Если вернуться в наши дни, можно отметить Атома Эгояна, Арсине Ханджян, �?забел Байракдарян, Гранта Айланака и других. Есть и другие армяне, сыгравшие деятельную роль и своей повседневной жизнью, деятельностью сумели создать в Канаде благоприятную атмосферу в отношении армянского народа.
Такова история связей Геноцида армян и Канады.
– Какие шаги необходимо предпринять в перспективе?
– Ныне в парламент Канады представлена резолюция тем же правительством, которое признало Геноцид армян как государственную политику. Цель резолюции – провозгласить апрель месяцем поминовения геноцида, его осуждения и предотвращения. Почему именно апрель – потому что в этом месяце Канада отмечает 3 даты поминовения геноцидов: 7 апреля день поминовения геноцида Руанды, 19 апреля – день поминовения жертв Холокоста, 24 апреля – день поминовения Геноцида армян. Наряду с этими тремя – Голодомор Украины, поминовение которого отмечается в течение последней недели ноября. Поминовение жертв четырех этих геноцидных преступлений должно отмечаться в течение апреля. Ожидается, что эта резолюция будет принята в начале июня.
Вопреки тому, что все шаги по признанию и осуждению Геноцида армян были предприняты посредством законодательного и исполнительного органов, турецкое и азербайджанское посольства и лоббисты постоянно продолжают свою деятельность. Пытаются использовать любой повод, чтобы эти признания были подвергнуты пересмотру, отозваны не только из политической сферы, но и образовательной.
Образовательная область Торонто, являющаяся самой крупной сферой среди общественных школ Канады, в 2008 году приняла проект, согласно которому учащиеся 11 классов проходят предмет Геноцидоведение. В ходе его преподавания затрагиваются три геноцида: армян, евреев и в Руанде. Они пытаются провалить и эту программу. Следует сказать, что азербайджанские и турецкие организации обладают большими материальными ресурсами. Наряду с официальными посольствами имеются свои колониальные организации, которым содействуют канадские специализированные общества, под именем PR осуществляющим лоббинг.
Такова общая атмосфера в Канаде, связанная с Геноцидом. Мы должны быть всегда бдительными. Последняя попытка в Сенате Канады была предпринятая несколько месяцев назад, когда осуществлялась неприкрытая агитация, требуя от Канады пересмотреть признание Геноцида армян.
Правда, признания состоялись, но мы должны быть бдительны. Нужно сотрудничать с правительством Канады, чтобы поставить на прочную основу канадо-армянские связи, взаимоотношения.
Со стороны государств Армения и Канада есть желание сотрудничества. Нужно только верно спланировать все это и уточнить работу, сферы, в которых Канада может быть полезна Армении.
Полагаю, колонии в этом плане предстоит большая работа. Уверен, что после мероприятий поминовения 100-летия Геноцида армян она сможет сыграть деятельную роль в этой сфере.
Несомненно, есть и другие вопросы, один из которых – участие нашей молодежи в политической жизни не только колонии, но и Канады. К сожалению, наша молодежь далека от политической жизни Канады. У нас мало людей, занимающих государственные посты. Есть двое молодых людей, работающих советниками министров, еще несколько человек работают в государственных структурах. Но мы можем сделать больше, наша молодежь – тоже. Для этого мы должны их воодушевлять.
Конечно, есть экономические, культурные, религиозные и другие интересы и проекты, но наше участие в общественно-политической жизни Канады обосновано тремя этими вопросами – признание Геноцида армян, взаимоотношения Армения-Канада, активное участие молодежи в политической жизни Канады.
– Господин Папикян, Вы сегодня являетесь судьей Канады по вопросам миграции и гражданства. Как достигли такого успеха? Как прошли этот путь?
– Это назначение действительно было интересным. Я над этим вопросом совершенно не задумывался. Джейсон Кени мой давний друг, знаком с ним с 1990 года и тесно сотрудничали с ним и его партией, роль которой, как уже сказал, велика в вопросе признания Геноцида армян.
В 2005 году было решено открыть в Оттаве офис Ай-Дат, потому что важно было иметь представительство в столице Канады. Вопреки тому, что у нас есть активные общины в Монреале, Торонто, Британской Колумбии и других городах, которые ведут серьезную политическую деятельность, но этого было недостаточно, ибо когда эти люди переезжали в столицу, поддерживать с ними связь у нас не было возможности. Не только с ними, но и с их советниками, которые во время принятия решений имеют в политической жизни важную роль. Нужно было наладить повседневные отношения с этими людьми.
Были у нас и другие трудности. В Министерстве иностранных дел Канады был достаточно укоренившийся антиармянский настрой, основным регулятором которого был Пол Хайбекер, за долгие годы сумевший подготовить дипломатов, придерживающихся антиармянских подходов.
По этим основным причинам было решено открыть офис Ай-Дат в столице. Было решено, что офис этот возглавлю я, и я переехал из Торонто в Оттаву. Спустя около 4 лет Джейсон Кени был назначен министром по вопросам гражданства и миграции. В те дни должен был назначить судей. �? он предложил мою кандидатуру, заявив, что знаком со мной долгие годы и знает, что я предан не только армянской колонии, и мои успехи в общественно-политической жизни Канады внушают доверие. Его предложение для меня было полной неожиданностью. Немного подумав, решил принять его, и в 2009 году был назначен на этот пост.
Турецкая и азербайджанская колонии, посольства, лоббистские организации шесть месяцев боролись против моего назначения, писали статьи, жалобы и письма премьер-министру. �?х обеспокоенностью номер один было то, что все знали – я почти 28 лет занимался делами Ай-Дат и в моем назначении усматривали угрозу. Меня даже провозгласили туркофобом. Но к счастью Джейсон Кени остался непреклонен в своем решении.
С назначением на пост судьи я должен был, естественно, отказаться от всех других работ, членства в различных организациях. В качестве судьи должен быть нейтрален и справедлив. Отказался и от деятельности в Ай-Дат.
– В Диаспоре велика сегодня угроза ассимиляции. Вы являетесь прекрасным примером того, как, сохраняя идентичность, возможно достичь успехов и в общественно-политической жизни данной страны. Как это возможно – это желание или вопрос возможностей?
– Канада та страна, которая с большой легкостью дает личности возможность сохранить свою национальную идентичность, в то же время вовлекаться в общественно-политическую, экономическую жизнь Канады. Здесь совершенно нет дискриминации в плане национальности, религии.
Полагаю, все зависит от личности. Если у тебя иная фамилия, религия, отличаешься цветом кожи – это не создает никаких препятствий для достижения успеха в избранной сфере. У меня абсолютно не возникает трудностей в сочетании двух факторов: сохранения идентичности, истории и в то же время активного участия в общественно-политической жизни Канады.
Частью моей работы является также чтение время от времени лекций в учебных заведениях Канады, в различных центрах. Лекции о канадском подданстве, ценностях. Всегда подчеркиваем, что молодежь может иметь все это, сохранять все это, и одно против другого не должно быть причиной неудачи.
То же говорю и нашей молодежи, поощряю, чтобы были активны в политической жизни, гордились тем, что армяне, и в то же время гордились тем, что канадцы.
– Господин Папикян, главная тема разговоров в эти дни – Геноцид армян. Какое воздействие он имел на Вашу семью?
– Геноцид непосредственно и опосредованно влияет на меня и мою семью. Непосредственное в том, что мой дед пережил Геноцид, в 5-летнем возрасте чудом спасся от Геноцида. Потерял шестерых сестер и брата, на его глазах убили младшую сестренку. Его мать сумела спастись и обосноваться в Камышлы, где дед создал семью, стал успешным предпринимателем. Наша семья непосредственно на своей коже испытала ужасы Геноцида.
Есть у Геноцида и оборотная сторона, воздействие которой не непосредственно. Это турецкая политика отрицания. Вопреки тому, что мы непосредственно не испытали на себе Геноцид, не видели убийства родных, родственников, но политика отрицания ставит под вопрос нашу историю, историю наших семей, наше прошлое. Это трудно принять. Когда сегодня кто-то говорит, что у тебя нет потерь, твоя история лжива, твоя семья не была убита, ты, как представитель третьего-четвертого поколения являешься косвенной жертвой Геноцида. �?менно это побудило меня сконцентрироваться на политической деятельности и в других областях признания Геноцида, воспитания, поминовения и других сферах.
– Господин Папикян, мне известно, что Вы еще в 90-е годы посещали Арцах и сохранили очень интересные воспоминания. Хотелось бы завершить нашу беседу именно этой темой.
– В 1991 году я впервые побывал на Родине и полтора месяца оставался в Армении. Основной целью моего визита были первые президентские выборы – мы хотели, чтобы канадская пресса освещала все это. Приехал в Армению вместе с журналистами, которые провели разнообразные беседы с разными людьми, кандидатами в президенты, представителями партий. В то время Армению посетила и Керолайн Кокс, которая должна была отправиться в Арцах. Меня попросили составить ей компанию. Согласился, и когда канадские журналисты узнали, тоже захотели поехать.
Провели в Арцахе три достаточно интересных дня. Очень трудное было время – город постоянно бомбардировался, находился в блокаде, не было электричества, воды, продуктов. У нас был повод побывать в больницах, на позициях, смогли съездить в село Шош, находившееся ниже Шуши.
Самым примечательным в этой поездке, что запечатлелось не только в моей памяти, но и Керолайн Кокс – была арцахская свадьба. Однажды вечером нас пригласили на угощение. Когда вошли в зал, увидели, что приглашены на свадьбу. Вопреки любым трудностям, арцахцы решили, что они должны жить, существовать.
Столы были столь обильны, что скатерти не были видны. Керолайн Кокс была поражена, как этим людям удалось в условиях блокады, войны, бомбежки организовать столь богатый пир. Когда поинтересовались, сказали, что все степанакертцы участвовали в этом банкете, потому что хотели послать мессидж внешнему миру о том, что они не отступят. Когда передал все это Керолайн, она захотела высказаться, но… прослезилась, не сумев сдержать слез.
Эта поездка была очень интересной и исторической для меня. Я, будучи армянином Диаспоры, впервые побывал в Арцахе и увидел крепкую позицию отважных арцахцев, их дух.
После этого 5-6 раз бывал в Арцахе. Был очевидцем того, как он расцвел и стал страной, носителем всех ценностей государства. Я горжусь этими успехами арцахского народа, которые принадлежат не только ему, но всем нам. После 600 лет потерь и рабства наконец сумели констатировать победу в честь народа Арцаха, и конечно – Армении и Диаспоры. Вижу, как люди добровольно и охотно встают рядом с арцахцами.