Արիս Պապիկյան. Հաղթանակած պայքարի լավագույն օրինակ
Մեծ է Կանադայի ներգաղթի և քաղաքացիության հարցերով դատավոր Արիս Պապիկյանի ունեցած ներդրումը Կանադայի իշխանությունների կողմից Հայոց ցեղասպանության ճանաչման և դատապարտման, օտար հողում հայի ու Հայաստանի հեղինակության բարձրացման գործում: Իսկ նրա անցած ճանապարհը ինքնության և հպատակության «հաղթանակած պայքարի» լավագույն օրինակն է, ինչին ամեն օր բախվում է Սփյուռքում ապրող յուրաքանչյուր ոք:
Նախ, ո՞վ է Արիս Պապիկյան մարդը.
– Մայրս բնիկ լիբանանցի է, հայրս՝ սիրիացի: Ես ծնվել եմ Կամիշլիիում, բայց հորս աշխատանքի պատճառով ստիպված էինք տեղից-տեղ փոխադրվել ու ապրել տարբեր քաղաքներում՝ Կամիշլի, Հալեպ, Դամասկոս, Բեյրութ և այլն:
Մինչև 1976 թվականի վերջը ապրելով Լիբանանում` մեկնեցի Հունաստան: Երկու տարի մնացի այնտեղ, այնուհետև տեղափոխվեցի Կանադա. արդեն 38 տարի է Կանադայում եմ ապրում:
Կանադայում հաստատվելուց հետո սկաուտապետ եմ եղել, ոտնագնդակի մարզիչ, ոտնգանդակ եմ խաղացել Տորոնտոյի ՀՄԸՄ-ի խմբում: Միևնույն ժամանակ սկսեցի Հայ դատի գործով զբաղվել: Սակայն երբ աշխտանքները սկսվեցին բազմապատկվել, հնարավոր չէր այս բոլոր ասպարեզներում լավագույնը կատարել: Ստիպված հրաժարվեցի սկաուտական և մարզչական աշխատանքներից և կենտրոնացրեցի իմ ուժերը միայն քաղաքական ասպարեզում:
– Պարո´ն Պապիկյան, Կանադան այն երկրներից է, որը տարբեր մակարդակներում ճանաչել է Հայոց ցեղասպանությունը: Հասկանալի է, որ այս ամենը հենց այնպես չի լինում: Հայկական համայնքի, Հայ դատի տարած աշխատանքները հիմնականում կուլիսների հետևում են մնում: Կցանկանայի, որ Ձեր օրինակով, այս ամենի մասին խոսեիք:
– Ես, իրականում, ներքին ճակատով չեմ զբաղվել, իմ աշխատանքները կենտրոնացրել եմ արտաքին ճակատի հետևյալ մարզերի վրա՝ պետական, խորհրդարանական, կրթական, մամուլ և այլ բազմամշակութային կազմակերպություններ, էթնիկ խմբեր:
Այս հարցերով էի զբաղվում մինչև 1989 թվականը: Մինչև Սպիտակի երկրաշարժը և Արցախյան շարժումը Կանադայի Հայ դատի հանձնախումբը Հայոց ցեղասպանության ճանաչման հարցով իր աշխատանքները կենտրոնացրել էր քաղաքական գետնի վրա:
Կանադայի խորհրդարանում ցեղասպանության ճանաչման ուղղությամբ տարբեր փորձեր են կատարվել: Առաջինը 1980 թվականին էր, որը, սակայն, ձախողվեց: 2-3 տարի հետո նորից փորձեցինք, սակայն այս անգամ մեր գաղութն այդ բանաձևին դեմ աշխատեց, որովհետև այդ օրերի Կառավարությունը ցանկանում էր Հայկական ցեղասպանության ճանաչումը և ահաբեկչությունները, որոնք տեղի էին ունենում, միացնել մեկ բանաձևի մեջ: Հայկական գաղութը մերժեց այդ մոտեցումը: Մեր բարեկամ երեսփոխաններին բացահայտորեն ասացինք, որ եթե Դուք այս ուղղությամբ պետք է շարունակեք աշխատել, մենք ստիպված կլինենք ձախողել այդ բանաձևը: Եվ այդպես էլ եղավ. մենք խորհրդարանի օրենքներին համաձայն՝ կարողացանք ձախողել բանաձևի ընդունումը:
Դրանից հետո մինչև 1999 թվականը տարբեր առիթներով նոր փորձեր եղան: 1999 թվականին Քվեբեկի Ընթեմական կուսակցության միջոցով մենք կարողացանք առաջին անգամ Կանադայի խորհրդարանում մեկ օրվա նիստը տրամադրել Ցեղասպանության ճանաչմանը: 6-7 ժամ տեղի ունեցավ բանավեճ, ներկայացված բանաձևը այն մասին էր, որ Կանադայի խորհրդարանը ճանաչում է Հայոց ցեղասպանությունը: Մեծ ընդվզում կար այդ օրերի Արտաքին գործերի նախարարությունից, ոչ թե նախարարից, այլ պաշտոնյաներից: Այդ ժամանակ Արտաքին գործերի փոխնախարարը գերմանացի ծագումով անձ մըն էր՝ Փոլ Հայբեքր անունով, ով ամուսնացել էր թուրք կնոջ հետ և Թուրքիայում Կանադայի դեսպան էր եղել: Թրքամետ անձնավորություն, ով ամեն միջոցներով փորձում էր խանգարել աշխատանքները:
Երկար բանավեճերից հետո Արտաքին գործերի նախարարությունն ընդունեց, որ բանաձևը ներկայացվի այնպես, ինչպես մենք էինք շարադրել: Միայն մեկ բառ փոխեցին. Ցեղասպանությունը փոխարինեցին ողբերգություն բառով:
Շատ երկար զրույց ունեցանք մեր բարեկամ երեսփոխանների հետ: Եթե մենք չընդունեինք այդ բառի փոփոխությունը, բանաձևը պետք է ձախողվեր: Այդ բանաձևում հիշատակվում էր 1915-ը, Հայկական ողբերգությունը և այլն: Մեր բարեկամ երեսփոխանները խորհուրդ տվեցին դեմ չգնալ բանաձևի ընդունմանը: Ասացին, որ սա առաջին քայլը կլինի և ապագայում կաշխատենք, որպեսզի Ցեղասպանություն բառը օգտագործվի: Այդպես էլ եղավ:
Այդ փորձից հետո 2002 թվականին նոր մոտեցումով սկսեցինք աշխատել: Մինչ այդ մեր աշխատանքները կենտրոնացրել էինք Խորհրդարանի վրա: Խորհրդակցելուց հետո` որոշեցինք տարբեր ուղղություններով շարժվել, որպեսզի թուրքական լոբբինգին, դեսպանատանը անակնալի բերենք:
Որոշեցինք Հայոց ցեղսապանության ճանաչման բանաձև ներկայացնել Ծերակույտում: Երկար բանակցություններից հետո, որը մոտ 6 ամիս տևեց, վերջապես 2002 թվականին Կանադայի Ծերակույտը ընդունեց Հայոց ցեղասպանության ճանաչումը:
Դրանից հետո ավելի դյուրին եղավ բանաձևը Խորհրդարանի մեջ քննարկման դնել, որը կարողացանք հաջողել 2004 թվականին:
2006 թվականին դաշնակցային ընտրություններ տեղի ունեցան և Պահպանողական կուսակցությունը փոքրամասնության կառավարություն կազմեց, որի ղեկավարը այսօրվա վարչապետ Ստիվեն Հարբրն էր: Ջեյսոն Քենին, ով այսօր Կանադայի պաշտպանության նախարարն է, մեր շատ լավ բարեկամն է: 2006-ին, երբ Կառավարությունը նոր էր կազմավորվել, Ջեյսոնը վարչապետի խորհրդականն էր: Մոտեցանք նրան և խնդրեցինք ճշտել, արդյոք Կառավարությունը` իբրև գործադիր մարմին, կարո՞ղ է ճանաչել Հայոց ցեղասպանությունը:
Երկար զրույցներից հետո Ջեյսոն Քենին ասաց, որ վարչապետը պատրաստ է անել: Եվ ապրիլ 19-ին կայացած մամուլի ասուլիսի ժամանակ Կանադայի վարչապետը պաշտոնապես ճանաչեց Հայոց ցեղասպանությունը՝ իբրև պետության քաղաքականություն: Մի քանի օր անց արդեն պաշտոնական հայտարարություն արեց:
2006 թվականից ի վեր Կանադայի վարչապետն ապրիլի 24-ին հատուկ հռչակագիր է հրապարակում` որպես Հայոց ցեղասպանության հիշատակի օր:
Ինչ վերաբերում է նահանգային մակարդակում տարվող աշխատանքներին, ապա Կանադայի 3 մեծագույն նահանգները՝ Քվեբեկ, Օնտարիո, Բրիտանական Կոլումբիա, իրենց Խորհրդարաններում նույնպես Հայոց ցեղասպանությունը ճանաչող բանաձև են ընդունել: Այսօր այս երեք նահանգները ներկայացնում են Կանադայի բնակչության մոտ 75-80 տոկոսը:
Այս ամենից բացի Կանադայում կան մի շարք կազմակերպություններ, որոնք նույնպես ճանաչել են Հայոց ցեղասպանությունը:
– Պարո´ն Պապիկյան, այս ճանաչումները տեղի ունեցան վերջին 20-22 տարվա ընթացքում, բայց Կանադայի դերակատարությունը Հայոց ցեղասպանության հետ շատ ավելի հին է:
– Իրավացի եք, 1921-22-ական թվականներին Կանադայում կազմակերպություն է հիմնադրվել՝ թագուհու ներկայացուցչի ղեկավարությամբ: Հայոց ցեղասպանությունից փրկվածներին օգնելու նպատակով Կանադայում դրամահավաք է կազմակերպվել, և մոտ 300 հազար դոլար է հավաքվել: Կանադայի ամենաճանաչված թերթը՝ «Գլոբ էնդ մեյլ»-ը, որն այսօր աշխարհի լավագույն տասը թերթերից մեկն է, ղեկավարել է այդ արշավը և ամեն օր կոչ է ուղղել կանադացիներին, որպեսզի իրենց մասնակցությունը բերեն դրամարշավին:
Այլ հետաքրքրական պատմություն էլ կա: Այն ժամանակ Կանադան անկախ երկիր չէր, այլ Անգլիայի հպատակն էր: Վերջինս Համաշխարհային առաջին պատերազմից հետո, ի թիվս այլ արևմտյան պետությունների, պատերազմում կրած վնասների համար Օսմանյան կառավարությունից հատուցում է ստացել: Անգլիայի ստացած գումարի մի մասը Կանադա է ուղարկվել, որպեսզի հատկացվի այն հայերին, որոնք Ցեղասպանությունից հետո տեղափոխվել էին Կանադա: Այդ օրերին հայերը մոտ 30 հազար կանադական դոլար հատուցում են ստացել Անգլիական կառավարությունից, որը անուղղակիորեն Օսմանյան կառավարությունից էր:
Կանադայի մասնակցությունը փաստող երրորդ դեպք ևս կա: 1922 թվականին կանադացիները Միջին Արևելք են գնացել ու այցելել են այն ճամբարներ, որտեղ հայ որբերն էին ապրում: 8-10 տարեկան մոտ 140 որբ երեխա են բերել Կանադա: Օնտարիոյի հարավում ագարակ են գնել և այդ երեխաներին բնակեցրել են այնտեղ: Սկսել են հոգ տանել նրանց մասին, ուսում տալ: Այդ երեխաներին կոչել են Ջորջ Թաունի երեխաներ, այն պատճառով, որ ագարակը Ջորջ Թաուն քաղաքի մոտ էր:
Այս ամենը հաստատող բավականին արխիվային փաստաթղթեր կան, որոնք փաստում են, որ Կանադան նոր չէ, որ առնչվում է Հայկական ցեղասպանության խնդրին: Նա առաջին օրից գործուն դերակատարություն է ունեցել:
Իսկ ժամանակի ընթացքում հայկական գաղութը բավականին ներդրում է ունեցել Կանադայի տարբեր ոլորտներում՝ մշակութային, հասարակական, տնտեսական, կրթական, գիտական և այլն: Կարող եմ թվել մի քանի անուններ. Յուսուֆ Քարշ, որը հռչակավոր լուսանկարիչ է ոչ միայն Կանադայի, այլև համաշխարհային մասշտաբով, պրոֆեսոր Սեֆերյան, որը Կանադայի վարչապետներից մեկի` Պիեռ Թրուդոյի տնտեսական խորհրդականն էր:
Այս օրերին եթե գանք` կարող ենք նշել՝ Ատոմ Էգոյան, Արսինե Խանջյան, Իզաբել Բայրաքդարյան, Հրանտ Այլանաք և այլք: Կան այլ հայորդիներ, որոնք գործուն դերակատարություն են ունեցել և իրենց առօրյա կյանքով, գործունեությամբ կարողացել են դրական մթնոլորտ ստեղծել Կանադայում՝ հայ ժողովրդի նկատմամբ:
Այս է Հայոց ցեղասպանության ու Կանադայի կապերի պատմության ամփոփումը:
– Ապագայում ի՞նչ քայլեր են անհրաժեշտ ձեռնարկել:
– Ներկայում Կանադայի խորհրդարանում բանաձև է ներկայացվել նույն կառավարության կողմից, որը ճանաչել է Հայոց ցեղասպանությունը՝ որպես պետական քաղաքականություն: Բանաձևի նպատակն է ապրիլ ամիսը հռչակել՝ իբրև Ցեղասպանության ոգեկոչման դատապարտման և կանխարգելման ամիս: Ինչո՞ւ ապրիլը, որովհետև Կանադայում այս ամսին 3 թվականներ կան, երբ ոգեկոչվում են երեք Ցեղասպանություններ. ապրիլի 7-ը Ռուանդայի ցեղասպանության հիշատակի օրն է, ապրիլի 19-ը Հրեական ողջակիզման ոգեկոչման օրն է և ապրիլի 24-ը՝ Հայոց ցեղասպանության ոգեկոչման օրը: Այս երեքի կողքին ուկրաինական Հոլոդոմորը, որը նոյեմբերի վերջին շաբաթվա ընթացքում է ոգեկոչվում: Այս 4 ցեղասպանական ոճիրները պետք է ոգեկոչվեն ապրիլ ամսվա ընթացքում: Ակնկալում ենք, որ այս բանաձևը կընդունվի հունիսի սկզբին:
Հակառակ նրան, որ Հայոց ցեղասպանության ճանաչման ու դատապարտման ուղղությամբ բոլոր քայլերն արվել են օրենսդիր և գործադիր մարմինների միջոցով, բայց թուրքական և ադրբեջանական դեսպանատների և լոբբիի աշխատանքներն անընհատ շարունակվում են: Ամեն առիթ փորձում են օգտագործել, որպեսզի այս ճանաչումները վերատեսության ենթարկվեն, հետ կանչվեն ոչ միայն քաղաքական գետնի վրա, այլև կրթական:
Տորոնտոյի կրթական մարզը, որը Կանադայի հանրային դպրոցների ամենամեծ մարզն է, 2008 թվականին նախագիծ որդերգրեց, համաձայն որի 11-րդ դասարանների աշակերտներին անցնում են Ցեղասպանության դասավանդում առարկան: Այդ դասավանդման ընթացքում երեք ցեղասպանությունների է անդրադարձ կատարվում՝ հայկական, հրեական և ռուանդական: Նրանք փորձում են այս ուղեգիծն էլ տապալել: Պետք է ասել, որ ադրբեջանական և թրքական կազմակերպությունները նյութական մեծ միջոցներ ունեն: Պաշտոնական դեսպանատների կողքին ունեն իրենց գաղութային կազմակերպությունները, որոնց աջակցում են կանադական մասնագիտացած ընկերությունները, որոնք PR անվան տակ լոբբինգ են կատարում:
Այս է Ցեղասպանության հետ առնչվող ընդհանուր մթնոլորտը և Կանադայում առկախված հարցերը: Մենք պետք է միշտ արթուն լինենք: Վերջին փորձը, որ տեղի ունեցավ Կանադայի Ծերակույտում, մի քանի ամիս առաջ էր, երբ բացահայտորեն քարոզ իրականացվեց՝ պահանջելով Կանադայից վերատեսության ենթարկել Հայոց ցեղասպանության ճանաչումը:
Ճիշտ է, ճանաչումներ տեղի են ունեցել, բայց մենք պետք է արթուն լինենք: Պետք է Կանադայի կառավարության հետ համագործակցության աշխատանք տանենք` Կանադա-Հայաստան կապերը, փոխհարաբերությունները զորավոր հիմքերի վրա դնելու համար:
Հայաստանի և Կանադայի պետությունների կողմից համագործակցության դրական մոտեցում և փափագ կա: Միայն պետք է ծրագրավորել այդ ամենը և ճշտել այն աշխատանքները, այն ոլորտները, որտեղ կարող է Կանադան օգտակար լինել Հայաստանին:
Կարծում եմ, որ այս ուղղությամբ գաղութը մեծ աշխատանք ունի տանելու: Վստահ եմ, որ Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցի ոգեկոչման ձեռնարկներից հետո կկարողանա գործուն դերակատարություն ունենալ նաև այս ասպարեզում:
Անշուշտ, այլ հարց էլ ունենք, որոնցից մեկը մեր երիտասարդների մասնակցությունն է ոչ միայն գաղութի, այլև Կանադայի քաղաքական կյանքին: Դժբախտաբար, մեր երիտասարդները հեռու են մնում Կանադայի քաղաքական կյանքից, մենք ունենք շատ քիչ թվով անձնավորություններ, որոնք պետական պաշտոններ են զբաղեցնում: Երկու երիտասարդներ ունենք, որոնք նախարարների խորհրդատուներ են, ունենք կարգ մը անհատներ, որոնք տարբեր պետական կազմերի մեջ են գործում: Բայց մենք ավելին կարող ենք անել, մեր երիտասարդները կարող են ավելին անել: Դրա համար պետք է նրանց քաջալերենք:
Անշուշտ, ունենք տնտեսական, մշակութային, կրոնական և այլ հետաքրքրություններ ու ծրագրեր, բայց Կանադայի հասարակական, քաղաքական կյանքի մեջ մեր մասնակցությունը հիմնավորված է այս երեք հարցերի շուրջ՝ Հայոց ցեղասպանության ճանաչում, Հայաստան-Կանադա փոխհարաբերություններ, երիտասարդների աշխույժ ներդրումը Կանադայի քաղաքական կյանքում:
– Պարո´ն Պապիկյան, Դուք այսօր Կանադայի ներգաղթի և քաղաքացիության հարցերով դատավոր եք: Ինչպե՞ս եք կարողացել հաջողել: Այդ ճանապարհն ինչպե՞ս եք անցել:
– Իրականում հետաքրքիր եղավ այս նշանակումը: Ես բացարձակապես չեմ մտածել այս հարցի շուրջ: Ջեյսոն Քենին տարիների իմ մոտ բարեկամն է, նրան 1990 թվականից եմ ճանաչում և մոտիկից համագործակցել ենք նրա և նրա կուսակցության հետ, որի դերը, ինչպես ասացի, մեծ է Հայոց ցեղասպանության ճանաչման հարցում:
2005 թվականին որոշվեց Օտտավայում Հայ դատի գրասենյակ բացել, որովհետև կարևոր էր առօրյա ներկայություն ունենալ Կանադայի մայրաքաղաքում: Հակառակ նրան, որ մենք ունենք աշխույժ համայնքներ Մոնրեալում, Տորոնտոյում, Բրիտանական Կոլումբիայում և այլ քաղաքներում, որոնք լուրջ քաղաքական աշխատանքներ են տանում, բայց դա բավարար չէր, որովհետև երբ այդ անձնավորությունները մայրաքաղաք էին տեղափոխվում, մենք նրանց հետ կապ չէինք կարողանում պահպանել: Ոչ միայն նրանց հետ, այլև նրանց խորհրդատուների, որոնք որոշումների ընդունման ժամանակ քաղաքական կյանքում կարևոր դերակատրություն ունեն: Պետք էր առօրյա հարաբերություններ հաստատել այդ անձնավորությունների հետ:
Մենք այլ դժվարություններ էլ ունեինք: Կանադայի արտաքին գործերի նախարարությունում բավականին խորացած հակահայկական մոտեցում կար, որի հիմնական դերակատարը Փոլ Հայբեքերն էր, ով տարիների ընթացքում կարողացել էր դիվանագետներ պատրաստել, որոնք հակահայկական մոտեցումներ ունեին:
Այս հիմնական պատճառներով որոշեցինք Հայ դատի գրասենյակ բացել մայրաքաղաքում: Որոշվեց, որ ես պետք է ղեկավարեմ այդ գրասենյակը, ու ես Տորոնտոյից տեղափոխվեցի Օտտավա: Մոտ 4 տարի հետո Ջեյսոն Քենին նշանակվեց Քաղաքացիության և ներգաղթի հարցերով նախարար: Այդ օրերին դատավորներ պետք է նշանակեր: Ու նա իմ թեկնածությունը առաջարկեց` ասելով, որ ինձ երկար տարիներ է ճանաչում է ու գիտի, որ ես նվիրված եմ ոչ միայն հայկական գաղութին, և Կանադայի հասարակական, քաղաքական կյանքում իմ ունեցած հաջողությունները վստահություն են ներշնչում: Նրա առաջարկն անակնկալ էր ինձ համար: Մի փոքր մտածելուց հետո` որոշեցի ընդունել առաջակը և 2009 թվականին նշանակվեցի այդ պաշտոնին:
Թուրքական և ադրբեջանական գաղութները, դեսպանատները, լոբբիստական կազմակերպությունները 6 ամիս պայքարեցին իմ նշանակման դեմ՝ հոդվածներ, բողոքներ, վարչապետին նամակներ գրեցին: Նրանց թիվ մեկ մտահոգությունն այն էր, որ գիտեին, որ ես շուրջ 28 տարի Հայ դատի գործով եմ զբաղվել, և վտանգ էին տեսնում իմ նշանակման մեջ: Ինձ անգամ թրքատյաց անձ հռչակեցին: Բայց, բարեբախտաբար, Ջեյսոն Քենին հաստատուն մնաց իր որոշման մեջ:
Երբ նշանակվեցի դատավորի պաշտոնում, անշուշտ, պետք է հրաժարվեի իմ բոլոր այլ աշխատանքներից, զանազան կազմակերպություններում իմ անդամակցությունից: Իբրև դատավոր պետք է չեզոք, արդար լինես: Հրաժարվեցի նաև Հայ դատի աշխատանքներից:
– Սփյուռքում այսօր ձուլման վտանգը մեծ է: Դուք լավագույն օրինակն եք, որ ինքնությունը պահելով, հնարավոր է հաջողել նաև տվյալ երկրի հասարակական, քաղաքական կյանքում: Ինչպե՞ս է դա հնարավոր, ցանկությա՞ն, թե՞ հնարավորությունների հարց է:
– Կանադան այն երկիրն է, որը շատ դյուրությամբ անձին հնարավորություն է տալիս իր ազգային ինքնությունը պահել, միևնույն ժամանակ ներգրավվել Կանադայի հասարակական, քաղաքական, տնտեսական կյանքին: Կանադան այն երկրներից է, որը բացարձակապես խտրականություն չի դնում անհատի պատկանելիության, ազգության, կրոնի մեջ:
Կարծում եմ, որ հիմնականը անձից է կախված: Եթե քիչ մը տարբեր անուն ունես, տարբեր կրոնի ես պատկանում կամ մաշկիդ գույնը տարբեր է, ոչ մի արգելք չկա, որ կարողանաս հաջող անձ դառնալ քո ընտրած ոլորտում: Ես բացարձակապես դժվարություն չունեմ երկուսը միասնաբար համատեղելու` իմ ինքնությունը, պատմությունը պահել, միևնույն ժամանակ կանադական քաղաքական, հասարակական կյանքում գործուն անդամ լինել:
Իմ աշխատանքի մաս է նաև այն, որ ժամանակ առ ժամանակ դասախոսություններ ենք կարդում կանադական ուսումնական հաստատություններում, տարբեր կենտրոններում: Դասախոսությունները Կանադայի հպատակության, արժեքների մասին են: Միշտ շեշտում ենք, որ երիտասարդները կարող են այս բոլորը ունենալ, այս բոլորը պահել, և մեկը մյուսի դեմ, չհաջողելու պատճառ չպետք է լինի:
Նույնը ասում եմ նաև մեր երիտասարդներին, քաջալերում եմ, որ քաղաքական կյանքում գործուն լինեն: Բացարձակապես անպատեհություն չկա, հպարտ զգան, որ հայ են և հպարտ զգան, որ կանադացի են:
– Պարո´ն Պապիկյան, այս օրերի խոսակցության, և ոչ միայն, առանցքը Հայոց ցեղասպանությունն է: Այն Ձեր ընտանիքի վրա ի՞նչ ազդեցություն է ունեցել:
– Ցեղասպանությունը անմիջական և ոչ անմիջական ազդեցություն ունի իմ և ընտանիքիս վրա: Անմիջականն այն է, որ իմ մեծ հայրս Ցեղասպանությունը վերապրող է. 5 տարեկան է եղել և հրաշքով փրկվել է Ցեղասպանությունից: 6 քույր և եղբայր է կորցրել, իր աչքի առաջ սպանել են իր փոքր քրոջը: Նրա մայրը կարողացել է ազատվել և Կամիշլիում հաստատվել, որտեղ մեծ հայրս ընտանիք է կազմել, հաջող գործատեր է եղել: Մեր ընտանիքն անմիջականորեն իր մաշկի վրա է կրում Ցեղասպանության սարսափները:
Ցեղասպանությունը այլ երես էլ ունի, որի ազդեցությունը անմիջական չէ: Դա Թուրքիայի ուրացման քաղաքականությունն է: Հակառակ նրա, որ մենք ուղղակիորեն Ցեղասպանության օրեր չենք ապրել, չենք վկայել մեր հարազատների, ազգականների ջարդը, բայց ուրացումի քաղաքականությունը մեր պատմությունը, մեր ընտանիքների պատմությունը, մեր անցյալը հարցականի տակ է դնում: Սա դժվար է ընդունել: Երբ այսօր մեկը քեզ ասում է՝ դու կորուստ չունես, քո պատմությունը սուտ է, քո ընտանիքը չի ջարդվել, դու՝ որպես 3-րդ, 4-րդ սերնդի անձնավորություն, անուղղակիորեն ազդված են Ցեղասպանությունից: Այս էր, որ ինձ մղեց, պատճառ դարձավ, որ իմ աշխատանքները կենտրոնացնեմ քաղաքական կյանքում և Ցեղասպանության ճանաչման, դաստիարակության, ոգեկոչման այլ մարզերում:
– Պարո´ն Պապիկյան, տեղյակ եմ, որ Դուք դեռ 90-ական թվականներին Արցախ եք այցելել ու շատ հետաքրքիր հիշողություններ ունեք: Կցանկանայի, որ մեր զրույցը այդ թեմայով ավարտեինք:
– 1991 թվականին ես առաջին անգամ հայրենիք այցելեցի և մեկ ու կես ամիս մնացի Հայաստանում: Այցիս հիմնական նպատակը առաջին նախագահական ընտրություններն էին, ցանկանում էինք, որպեսզի կանադական մամուլը լուսաբանի այդ ամենը: Լրագրողների հետ էի Հայաստան եկել, որոնք զանազան հարցազրույցներ ունեցան մի շարք անձնավորությունների, նախագահի թեկնածուների, կուսակցությունների ներկայացուցիչների հետ: Այդ ժամանակ Հայաստան էր այցելել Քերոլայն Քոկսը, ով պետք է մեկներ Արցախ: Ինձ խնդրեցին ընկերակցել նրան: Համաձայնեցի, ու երբ կանադացի թղթակիցները իմացան, նրանք նույնպես ցանկացան մեկնել:
Բավականին հետաքրքիր երեք օրեր անցկացրեցինք Արցախում: Շատ դժվար ժամանակներ էին, քաղաքն անըդհատ ռմբակոծության տակ էր, շրջափակման մեջ, էլեկտրականություն, ջուր, սնունդ չկար: Առիթ ունեցանք հիվանդանոցներ այցելել, դիրքեր, կարողացանք գնալ Շոշ գյուղը, որը Շուշիի ներքևում է գտնվում:
Ամենից հատկանշական երևույթն այդ այցելության, որը տպավորեց ոչ միայն ինձ, այլև Քերոլայն Քոկսին, արցախյան հարսանիքն էր: Մի երեկո մեզ հրավիրեցին հյուրասիրության: Երբ մտանք սրահ, տեսանք, որ հարսանիքի էինք հրավիրված: Հակառակ բոլոր դժվարությունների` արցախցիները որոշել էին, որ իրենք պետք է ապրեն, գոյատևեն:
Երբ մտանք սրահ, սեղաններն այնքան առատ էին, որ ծածկոցը չէր երևում: Քերոլայն Քոկսը զարմացած էր, թե այս մարդիկ ինչպես են կարողացել շրջափակման, պատերազմի պայմաններում, ռմբակոծությունների տարափի տակ այս տեսակ ճոխ խնջույք կազմակերպել: Երբ հետաքրքրվեցինք, ասացին, որ բոլոր ստեփանակերտցիներն իրենց մասնակցությունն են ունեցել այս խնջույքին, որովհետև ցանկացել են պատգամ ուղարկել արտաքին աշխարհին, որ իրենք չեն ընկրկելու: Երբ այդ ամենը փոխանցեցի Քերոլայնին, նա ցանկացավ խոսել, բայց… արտասվեց` չկարողանալով զսպել իր արցունքները:
Այդ այցելությունը բավականին հետաքրքիր և պատմական էր ինձ համար: Ես` իբրև սփյուռքահայ, առաջին անգամ Արցախ այցելեցի ու տեսա Արցախի քաջարի ժողովրդի պինդ և ամուր կեցվածքը, տեսա արցախցու ոգին:
Դրանից հետո 5-6 անգամ այցելել եմ Արցախ: Ականատես եմ եղել, թե ինչպես է բարգավաճել ու դարձել մի երկիր, որը կրում է պետության բոլոր արժեքները: Ես հպարտ եմ Արցախի ժողովրդի այս հաջողություններով, որը միայն նրանը չէ. բոլորինս է այդ հաջողությունը: 600 տարի կորուստների, ստրկությունից հետո վերջապես կարողացանք հաղթանակ արձանագրել ի պատիվ Արցախի ժողովրդի, և իհարկե, Հայաստանի, Սփյուռքի: Տեսնում եմ` ինչպես են անձնավորությունները սիրահոժար կանգնում արցախցու կողքին:

Aris Babikian says the road that he has taken serves as the best example of a triumphant struggle
Canadian-Armenian Citizenship Judge Aris Babikian has made great contributions to the Canadian government’s recognition and condemnation of the Armenian Genocide and has helped raise the reputation of Armenia and Armenians in Canada. The road that he has taken serves as the best example of “a triumphant struggle” for identity and naturalization-something that every Diaspora Armenian comes into conflict with on a daily basis.
First, who is Aris Babikian?
Aris Babikian: My mother was indigenously from Lebanon, and my father is Syrian. I was born in Qamishli, but due to my father’s job, we had to move from one country to the next and live in different cities, including Qamishli, Aleppo, Damascus, Beirut, etc.
After living in Lebanon until 1976, I moved to Greece and lived there for two years. Later, I moved to Canada where I have been living for 38 years now.
After settling in Canada, I became a scout leader, a football coach and was a member of the Homenetmen Toronto team. I also started getting involved in the solution to the Armenian Cause, but when I started having too much on my hands, I could no longer do my best in all areas. I had to stop being the scout leader and coaching. I focused only on the political field.
Hayern Aysor: Mr. Babikian, Canada is one of the countries where the Armenian Genocide has been recognized at various levels. It’s clear that this doesn’t happen just like that. Nobody talks about the efforts of the Armenian community and the Armenian National Committee. Could you tell us about those efforts with your example?
A. B.: I actually haven’t been involved in the efforts. I have been mainly focused in other areas, including government, parliament, education and the media. I have also worked with ethnic groups and multicultural organizations.
I was doing this until 1989. Before the Spitak Earthquake and the Artsakh movement, the Armenian National Committee of Canada was focused on recognition of the Armenian Genocide at the political level.
Various attempts have been made for the Canadian parliament’s recognition of the Armenian Genocide. The first was in 1980, but it was a failed attempt. We tried again two or three years later, but the Armenian community went against the resolution because the government of the time wanted to combine the recognition of the Armenian Genocide and the terrorist acts that were taking place at the time in one resolution. The Armenian community rejected that approach. We clearly told our deputies that if they continued to work like this, we would be forced to stop, and that’s exactly what happened. According to the laws of the parliament, we failed to adopt the resolution.
More and more attempts were made until 1999 when we and the Quebec Liberal Party managed to dedicate an entire parliamentary session to the recognition of the Armenian Genocide for the first time ever. The debate lasted 6-7 hours. The resolution was devoted to the Canadian parliament’s recognition of the Armenian Genocide. There was a lot of opposition from the Ministry of Foreign Affairs. It wasn’t from the minister, but the officials. At the time, the Deputy Minister of Foreign Affairs was a German man by the name of Paul Heinbecker, who had gotten married to a Turkish woman and had served as Canada’s Ambassador to Turkey. He was a pro-Turkish official and was doing everything he could to stop the debate.
After long debates, the Ministry of Foreign Affairs accepted the resolution that we had drawn up. It only replaced the word “genocide” with the word “tragedy”.
We had long conversations with our friendly deputies. If we hadn’t accepted the change of the word, the resolution wouldn’t pass. The resolution recalled the year 1915, the Armenian Tragedy, etc. Our friendly deputies advised us not to go against the adoption of that resolution. They said this would be the first step and that later we would work on using the term “genocide”. And that’s exactly what happened.
After that attempt, in 2002, we started working with a new approach. Until then, we had been focusing on the Parliament. After consultations, we decided to move in different directions so that we could surprise the Turkish lobby and embassy.
We decided to submit a resolution on Armenian Genocide recognition to the Senate. After long negotiations that lasted nearly 6 months, the Senate of Canada finally recognized the Armenian Genocide in 2002.
After that, it became easier to put the resolution up for a discussion in Parliament, and we managed to do that in 2004.
After the 2006 federal elections, the Conservative Party formed a minority, the leader of which is current Prime Minister Steven Harper. Jason Kenney, who is Canada’s current Minister of Defense, is a very good friend of the Armenian community. When the government had just been formed in 2006, Jason was an advisor to the Prime Minister. We approached him and asked to find out if the government could recognize the Armenian Genocide.
After long talks, Jason Kenney said the Prime Minister was ready. During a June 19 press conference, the Prime Minister of Canada officially recognized the Armenian Genocide as a state policy, and the official announcement followed shortly after.
Since 2006, every April 24th, Canada’s Prime Minister has promulgated a special proclamation, declaring April 24th as a Day of Remembrance of the Armenian Genocide.
As far as the efforts at the state level are concerned, the Parliaments of Canada’s three major states (Quebec, Ontario and British Columbia) have also passed resolutions on Armenian Genocide recognition. Today, these three states represent about 75-80% of Canada’s population.
In addition, there are several Canadian organizations that have recognized the Armenian Genocide.
Hayern Aysor: Mr. Babikian, the Armenian Genocide has been recognized in Canada over the past 20-22 years, but Canada has been associated with the Armenian Genocide for a longer period of time.
A. B.: You’re right. In 1921-22, the queen’s representative led an organization in Canada that organized a fundraiser to help the survivors of the Armenian Genocide and raised nearly $300,000 dollars. Canada’s Globe And Mail newspaper, which is currently one of the world’s top ten newspapers, led the campaign and urged Canadians to participate in the fundraiser.
There’s another interesting story. At the time, Canada wasn’t an independent country. It was under the dominance of England. After WWI, among other Western countries, England also received funding from the Ottoman government to repair the damages that it had suffered during the war. Some of the money was sent to Canada so that it could be allocated to the Armenians who had moved to Canada following the Armenian Genocide. In those days, Armenians received nearly $30,000 dollars from the British government, which was indirectly from the Ottoman government.
There’s another case of Canada’s participation. In 1922, the Canadians traveled to the Middle East and visited the camps where Armenian orphans were staying. They brought about 140 Armenian orphans between the ages of 8 and 10. They purchased a farm in southern Ontario and helped them settle there. They started taking care of them and providing them with education. Those children were referred to as Georgetown children since the farm was close to the city of Georgetown.
There are documents verifying all this and stating that Canada has been associated with the Armenian Genocide for a long time. The country has played an active role since the very first days.
Over time, the Canadian-Armenian community has made quite a lot of contributions in different areas, including culture, society, economy, education, science and more. Some of those Armenians are Yusuf Karsh, who is a proclaimed photographer in Canada and abroad, as well as Professor Seferian, who used to be economic adviser to one of Canada’s Prime Ministers Pierre Trudo.
Nowadays, we can name Atom Egoyan, Arsineh Khanjian, Isabel Bairakdarian, Hrand Ailanak and others. There are other Armenians who have played an active role and have been able to create a positive attitude towards the Armenians in Canada with their actions and daily lives.
This is the brief history of Canada’s association with the Armenian Genocide.
Hayern Aysor: What steps need to be taken in the future?
A. B.: Currently, the same government that recognized the Armenian Genocide as a state policy has submitted to the Parliament a resolution on the Armenian Genocide. The purpose of the resolution is to declare the month of April as the month for commemoration, condemnation and prevention of genocide. Why April? It’s because in Canada there are three dates to commemorate genocides, including April 7th (Day of Remembrance of the Rwandan genocide), April 19th (Day of Commemoration of the Jewish Holocaust) and April 24th (Day of Commemoration of the Armenian Genocide). Alongside these commemorations is the commemoration of the Ukrainian Holodomor, which is commemorated in the last week of November. These four crimes will be commemorated in April. We expect the adoption of this resolution in early June.
Although all the steps for recognition and condemnation of the Armenian Genocide have been taken through the parliament and government, the Turkish and Azerbaijani lobbies and embassies work constantly. They take advantage of any opportunity to make sure recognition is reconsidered not only at the political level, but also educational.
In 2008, the educational district of Toronto, which is the largest district of public schools in Canada, passed a resolution according to which 11th grade students learn about the Armenian Genocide in school. During lessons, the students learn about the Jewish, Rwandan and Armenian genocides. The Turks and Azerbaijanis were trying to lead the passage of this resolution to failure as well. I must say that the Turkish and Azerbaijani organizations have a lot of funding. In addition to embassies, they have community organizations that provide Canada’s specialized companies that carry out lobbying under the veil of PR.
This is the overall atmosphere and the issues in relation to the Armenian Genocide in Canada. We Armenians always have to be alert. The last attempt was in the Canadian Senate a couple of months ago when the Turks and Azerbaijanis led a campaign, demanding that Canada reconsider recognition of the Armenian Genocide.
True, there has been recognition, but we have to be alert. We have to work with the Canadian government to lay strong foundations for Canada-Armenia relations and cooperation.
Canada and Armenia have the desire for and a positive approach to cooperation. We have to plan everything and specify the areas in which Canada can be of help to Armenia.
I believe the Armenian community has a lot of work to do in this regard. I’m certain that it can play an active role in this after the events commemorating the Centennial of the Armenian Genocide.
Of course, one of the other issues is the involvement of youth not only within the community, but in the political life of the country as well. Unfortunately, Armenian youth aren’t involved in Canada’s politics. There are very few young Armenians holding office. There are two young Armenians who are advisers to ministers. There are others who are members of different state organizations. However, we need to work harder. Our youth can do more. That’s why we need to encourage them.
Of course, we have economic, cultural, religious and other interests and programs, but our participation in Canada’s public and political life is justified by three issues, including recognition of the Armenian Genocide, Armenia-Canada relations and Armenian youth’s active involvement in Canada’s politics.
Hayern Aysor: Mr. Babikian, you are currently Canada’s Citizenship Judge. How were you able to become the country’s citizenship judge? What kind of road did you take?
A. B.: The appointment was actually interesting. I had never thought about this at all. Jason Kenney is a longtime friend of mine. I have known him since 1990 and have worked with him and his political party which, as I mentioned, played an active role in the recognition of the Armenian Genocide.
In 2005, it was decided to open an Armenian National Committee Office in Ottawa because it was important to have a presence in Canada’s capital. Despite the fact that we had active communities in Montreal, Toronto, British Columbia and other cities that work seriously in the field of politics, that wasn’t enough because when those people move to the capital, we lose contact with not only them, but their advisers who play an important role when it comes to making political decisions. We had to establish relations with those people.
We faced other difficulties. The Ministry of Foreign Affairs of Canada was quite anti-Armenian, and the key role-player was Paul Heinbecker, who had been able to train diplomats with anti-Armenian approaches.
For these reasons, we decided to open an Armenian National Committee Office in the capital city. It was decided that I would be the director of the office, and I moved from Toronto to Ottawa. About four years later, Jason Kenney was appointed Minister of Citizenship and Immigration. During those days, he had to appoint judges and nominated me, saying that he had known me for many years and knew that I was not only devoted to the Armenian community, but also instilled confidence with the achievements that I had made in the country’s public and political life. After considering it for a while, I decided to accept the offer and was appointed in 2009.
Turkish and Azerbaijani embassies, communities and lobbying organizations fought against my appointment for six months, writing articles, holding protests and sending letters to the Prime Minister. Their main concern was that I had been involved with the Armenian Cause for 28 years, and they saw a danger. They even declared me as anti-Turkish. Fortunately, Jason Kenney was firm in his decision.
When I was appointed judge, I certainly had to stop working for other organizations and could no longer be a member of various organizations. As a judge, you have to be fair and neutral. I also stopped carrying out activities for the Armenian Cause.
Hayern Aysor: Armenians in the Diaspora face a great danger of assimilation. You serve as the best example of a person who has preserved his identity and has managed to achieve success in Canada’s public and political life. How is that possible? Is it a matter of desire, or opportunities?
A. B.: Canada is a country that very easily provides one with the opportunity to preserve his national identity and become involved in the country’s public, political and economic life. Canada is one of the countries that doesn’t discriminate against a person’s religion and national belonging.
I think it mainly depends on the person. If you have a name that stands out from the rest, follow a different religion or have a different skin color, there is nothing that can stand in your way to become successful in the profession that you have chosen. I don’t have any problem with preserving my identity and remembering my history and being an active member in the country’s public and political life at the same time.
Alongside my job as a judge, I also give lectures about Canadian values and naturalization at various centers and educational institutions from time to time. I always stress that the youth can have and maintain all this and that there shouldn’t be any reason to go against each other and fail.
I say the same to Armenian youth and encourage them to be active in politics. They should be proud to be Armenian and Canadian at the same time.
Hayern Aysor: Mr. Babikian, the topic and pivot of discussions these days is the Armenian Genocide. What impact did it have on your family?
A. B.: The Armenian Genocide had a direct and indirect impact on me and my family. It was indirect because my grandfather is a survivor of the Armenian Genocide. He was five years old and was saved by a miracle. He lost six brothers and sisters, and his younger sister was killed in front of his own eyes. His mother had managed to escape and settle in Qamishli where my grandfather started a family and became a successful businessman. Our whole family felt the horrors of the Genocide.
It also had a direct impact, and that is Turkey’s policy of denial. Although we haven’t directly experienced the Armenian Genocide and haven’t testified the massacres of our family and relatives, Turkey’s policy of denial calls into question our history, the history of our families and our past. It’s hard to cope with that. If anyone tells you that you haven’t suffered any losses, your history is a lie and your family wasn’t massacred, you feel indirectly impacted as a third of fourth generation Armenian. This is what made me and became a reason for me to focus on politics, as well as on recognition, condemnation and commemoration of the Armenian Genocide.
Hayern Aysor: Mr. Babikian, I am aware that you had visited Artsakh in the 1990s and have very interesting memories. I would like for us to end the interview with those memories.
A. B. In 1991, I visited the homeland for the first time and stayed in Armenia for a month and a half. The main purpose of my visit was to participate in the first presidential elections. We wanted the Canadian media to provide coverage of the event. I was with Canadian journalists who conducted various interviews with several people, presidential candidates and leaders of political parties. At the time, Caroline Cox was in Armenia and was going to travel to Artsakh. I was asked to join her. I agreed, and when my fellow Canadian correspondents found out that I was going, they also wanted to come.
The three days in Artsakh were quite interesting. Those were very difficult times. The city was in a blockade and was constantly being bombed. There was no food, water or electricity. We had a chance to visit hospitals and the military positions. We also visited Shosh village, which is in the lower part of Shushi.
The thing that impressed me and Caroline Cox was the wedding in Artsakh. One night, we were invited to a reception. When we entered the hall, we saw that we were invited to a wedding. Despite all the difficulties, the people of Artsakh had decided that they were going to live and survive.
When we entered the hall, there was so much food on the table that the tablecloth couldn’t be seen. Caroline Cox was amazed at how these people had managed to organize such a splendid event in a war and blockade. When we asked about the event, we were told that all the people of Stepanakert had helped organize the event because they had wanted to let the world know that nothing can bring the people of Artsakh down to their knees. When I told Caroline all that, she wanted to say something, but she cried and couldn’t hold back her tears.
That visit was quite historic and interesting. As a Diaspora Armenian, I visited Artsakh for the first time and saw the courageous people of Artsakh and saw that they had a powerful spirit.
After that, I visited Artsakh another five or six times. I have witnessed how the country has developed and has become a country that has all the values of a state. I take pride in the achievements of the people of Artsakh. They’re the achievements of not only the people of Artsakh, but the achievements of all Armenians as well. After 600 years of losing and being slaves, we Armenians had finally managed to achieve victory due to the people of Artsakh and, of course, Armenia and the Armenian Diaspora. I see how people generously support the people of Artsakh.