Մուշի պատմական հայկական տները քանդվում են
Թուրքիայի կառավարության բնակելի շենքերի հարցերով զբաղվող վարչությունը (TOKİ) սկսել է քանդել Մուշ քաղաքի Քալե թաղամասի պատմական հայկական տները: Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, այս մասին տեղեկացնում է հայկական «Ակոս» պարբերականը:
Թուրքական նոր նախագծի համաձայն` նախատեսվում է քանդել մոտ 500 տուն, և փոխարենը կառուցել 770-ը: Նշվում է, որ բնակարանների ներկայի բնակիչները հրաժարվում են վարչության տրամադրած փողերի դիմաց թողնել և հեռանալ տներից: Սակայն ի պատասխան նրանց բողոքների` TOKİ-ի ներկայացուցիչները հայտարարել են, որ ամեն դեպքում քանդելու են տները, և եթե բնակիչները կամավոր չհեռանան, ապա նրանց իրերն էլ կմնան փլատակների տակ:
Քալե թաղամասի բնակիչ Էրջան Չեթեն հայտնել է, որ իրենք չեն ցանկանում լքել տները, որոնք ունեն 148 տարվա պատմություն: Խոսելով այն մասին, որ բազմիցս դիմել է համապատասխան մարմիններին տունը չքանդելու համար` Չեթեն ասել է. «Նրանց պատմեցի, որ տունս պատմական արժեք է և չեմ ցանկանում, որ այն քանդվի: TOKİ-ն և քաղաքապետարանը մեղքը մեկը մյուսի վրա են գցում: Նահանգապետարան էլ դիմեցի, սակայն ասացին, որ չեն հրաժարվի իրենց որոշումից: Տունս միլիոններ արժե, սակայն դրա քանդվելու դիմաց TOKİ-ն ընդամենը մի քանի սենյականոց բնակարան է տալու»: Բնակիչը պատմել է, որ քաղաքապետարանի աշխատակիցները սպառնալիքներ են հնչեցրել նրա նկատմամբ տունն ազատելու համար: Նա մտավախություն է հայտնել, որ ամեն րոպե կարող են բռնությամբ քանդել հարյուրամյա պատմություն ունեցող տունը:
Մուշի պատմական հայկական տները քանդելու դեմ Թուրքիայում էլեկտրոնային ստորագրահավաք է սկսվել, որի նախաձեռնողները կոչ են արել միանալ և արգելել հայկական պատմական վերջին հետքերի ոչնչացումը Մուշում: «Հայերը, հույները, ասորիները համակարգված կերպով կոտորածի են ենթարկվում: 1915 թվականի ցեղասպանությամբ սկսված գործընթացն այսօր շարունակվում է որպես մշակութային և տնտեսական ցեղասպանություն: Սրա նպատակն առավելագույն շահույթ ստանալն է, ինչպես նաև հավաքական հիշողությունը ոչնչացնելը: Մշակույթ ոչնչացնելը մարդկություն ոչնչացնել է նշանակում: Սա պատմական կոտորած է: Հանուն ժողովուրդների եղբայրության և հավասարության դու էլ քո ստորագրությամբ կանխիր այս կործանումը»,- նշվում է հայտարարության մեջ:

Сносятся исторические армянские дома в Муше
Управление правительства Турции, занимающееся вопросами жилых зданий (TOKİ) начало сносить исторические армянские дома в квартале Кале города Муш. Как сообщает «Арменпресс», об этом пишет издающаяся в Стамбуле армянская газета «Акос».
Согласно новому турецкому проекту, планируется снести около 500 домов, и построить вместо них 770 новых. Отмечается, что проживающие в этих дома люди отказались от предоставленной управлением суммы и не хотят покидать свои дома. Однако в ответ на протесты представители TOKİ заявили, что дома будут снесены в любом случае, а если жители добровольно не покинут территорию, то их имущество окажется под развалинами.
Житель квартала Кале Эрджан Чете сообщил, что они не хотят покидать дома, насчитывающие 148-летнюю историю. Говоря о том, что неоднократно обращался в компетентные органы по вопросу сохранения дома, Чете сказал: «Рассказал им, что дом мой – историческая ценность и не хочу,  чтобы он был снесен. TOKİ и мэрия сваливают вину друг на друга. Обращался и в областную администрацию, но там заявили, что от своего решения не откажутся. Мой дом стоит миллионы, однако TOKİ в случае сноса предлагает всего лишь квартиру в несколько комнат». Житель рассказал, что сотрудники мэрии высказывали угрозы в его адрес, чтобы он освободил дом. Он высказал опасение, что в любую минуту могут насильно снести дом, имеющий столетнюю историю.
В Турции начался электронный сбор подписей против сноса исторических армянских домов. �?нициаторы проекта призывают присоединиться к ним и запретить уничтожение последних армянских исторических следов в Муше.
«Армяне, греки, ассирийцы организованным образом подвергаются резне. Начатый геноцидом в 1915 процесс сегодня продолжается как культурный и экономический геноцид. Целью его является получение максимальной прибыли, а также уничтожение собирательной памяти. Уничтожать культуру – значит уничтожать человечество. Это историческое истребление. Во имя братства и равенства народов и ты своей подписью останови это уничтожение», – отмечается в заявлении.