Էթյեն Մահչուփյանին ազատել են Դավութօղլուի գլխավոր խորհրդականի պաշտոնից
Թուրքիայի վարչապետ Ահմեդ Դավութօղլուի գլխավոր խորհրդական Էթյեն Մահչուփյանը հեռացվել է պաշտոնից, գրում է NEWS.am-ը:
Թուրքական Hurriyet-ի փոխանցմամբ՝ Էթյեն Մահչուփյանի հեռացման պատճառը նշում են տարիքի անհամապատասխանությունը աշխատանքի հետ։
Ավելին, թուրքական Hurriyet-ը զավեշտալի պնդում է արել, թե Մահչուփյանին հեռացրել էին դեռեւս մարտի 9-ին, այսինքն, երբ Մահչուփյանը 1915-ին տեղի ունեցածը ցեղասպանություն էր հայտարարել, արդեն Դավութօղլուի խորհրդականը չէր։
Նշենք, որ Էթյեն Մահչուփյանը Հռոմի Պապի ելույթից հետո հայտարարել է, թե անհնար է Աֆրիայում եւ Բոսնիայում տեղի ունեցածը ասել ցեղասպանություն, իսկ հայերի հետ տեղի ունեցածը չասել։ Նա պնդել էր, որ զարմանալին այն չէ, որ Հռոմի Պապը հիմա է ասում ցեղասպանություն, այլ զարմանալին այն է, որ ինչպես է այսքան տարի չասել։

Istanbul-Armenian journalist and writer Etyen Mahcupyan, who is Senior Advisor to Prime Minister Ahmet Davutoglu of Turkey, has been dismissed from this duty.
As the reason for Mahcupyan’s sacking, they point to the incompatibility of his age with this post, reported Hurriyet daily of Turkey.
Furthermore, this daily has made a ridiculous claim that Mahcupyan was actually removed from this office back in March 9; that is, when he declared what had happened in 1915 was genocide.
After Pope Francis’ recent statement on the recognition of the Armenian Genocide, Etyen Mahcupyan had announced that it is impossible to describe what happened in Africa and in Bosnia as genocide without describing what had occurred to Armenians likewise as genocide. He had stated that the surprising thing is not that the Pope says “genocide” now, but why he did not utter this word for so many years.
Mahcupyan had also noted that Turkish President Recep Tayyip Erdogan’s recent harsh statements against Armenians are linked to pulling the Turkish nationalists—which comprise 4 percent—towards him.