Հարցեր և պատասխաններ` Հայոց ցեղասպանության մասին. The New York Times
Ֆրանցիսկոս պապի կողմից 100 տարի առաջ հայերի սպանությունը Ցեղասպանություն որակելը դիվանագիտական աղմուկ է առաջացրել Թուրքիայի հետ և բարձրացրել է տոկուն պատմական փաստարկներ այն մասին, թե ինչ է իրականում տեղի ունեցել:
Փաստարկները, ամենայն հավանականությամբ, կակտիվանան, քանի որ Հայաստանը պատրաստվում է պաշտոնապես նշել այդ իրադարձությունը երկու շաբաթից քիչ ժամանակ անց:
Ահա մի քանի հարց, որոնք բարձրացվել են Պապի հայտարարությունից հետո, որը հնչեցվել է կիրակնօրյա պատարագի ընթացքում, և Թուրքիայի պատասխանից, որը դատապարտել է նրա խոսքերը՝ որակելով դրանք «անհիմն» և Վատիկանից հետ կանչելով իր դեսպանին: Այս մասին, Արցախպրեսի փոխանցմաբ, գրում է The New York Times-ը:
Հարց. Ի՞նչ է նշանակում ցեղասպանություն և ո՞րն է դրա ծագումը:
Պատասխան. Ցեղասպանությունը, ընդհանուր առմամբ, բնորոշվում է որպես մարդկանց դիտավորյալ սպանություն, ովքեր պատկանում են որոշակի ռասայական, քաղաքական կամ մշակութային խմբի` այդ խմբի գոյությունը ոչնչացնելու մտադրությամբ: Տերմինը գոյություն չի ունեցել մինչև 1944 թ., երբ լեհ հրեա փաստաբան Ռաֆայել Լեմկինը միավորել է «ցեղ» նշանակող հունական բառ geno-ն cide-ի հետ, որը լատիներենից թարգմանաբար նշանակում է «սպանություն»: Միացյալ Նահանգների՝ Հոլոքոստի հիշատակի թանգարանի կայքի համաձայն` պարոն Լեմկինը ստեղծել է «ցեղասպանություն» տերմինը, որպեսզի նկարագրի նացիստների կողմից իրականացված համակարգված սպանությունները: Սակայն պարոն Լեմկինը նշել է, որ հայերի սպանությունները նույնպես ունեցել է մտքում: 1949 թվականին CBS-ին տված հարցազրույցում Լեմկինը մեկնաբան Քուենսի Հոուին ասել է. «Ես սկսեցի հետաքրքրվել ցեղասպանության թեմայով, որովհետև դա տեղի է ունեցել բազմիցս: Դա պատահել է հայերի հետ, և հայերից հետո Հիտլերն է գործի անցել»: Տերմինը ներառվել է 1948 թվականին ընդունված Ցեղասպանության մասին ՄԱԿ-ի կոնվենցիայում:
Հարց. Ո՞րն է այդ հարցով պատմական իրադարձությունը:
Պատասխան. Խոսքը վերաբերում է Օսմանյան կայսրության փլուզմանը՝ սկսած 1915 թ., երբ օսմանները, ովքեր միավորվել են Գերմանիայի հետ Առաջին համաշխարհային պատերազմի տարիներին, ձգտում էին կանխել հայերի համագործակցումը Ռուսաստանի հետ, և հրամայել զանգվածային տեղահանություններ կայսրության արևելյան նահանգներից: Մոտ 1.5 միլիոն էթնիկ հայեր մահացել են հարկադիր արտագաղթի, սովի ու սպանությունների հետևանքով, որոնք իրականացվել են թուրք զինվորների և ոստիկանների կողմից: Մոտ 500,000 հայ փրկվել է, և շատերը ցրվել են Ռուսաստանում, Միացյալ Նահանգներում և այլուր, ինչը դարձել է հայկական սփյուռք: Շատ պատմաբաններ այժմ հայերի մահերը համարում են 20-րդ դարի առաջին ցեղասպանություն:
Հարց. Ինչո՞ւ է Թուրքիայի կառավարությունն այդքան դեմ «ցեղասպանություն» տերմինի օգտագործմանը՝ տեղի ունեցածը նկարագրելու համար:
Պատասխան. Թուրքիայի կառավարությունը հայտարարել է, որ վայրագությունները կատարվել են այդ ընթացքում, սակայն պնդում է, որ մեծ թվով թուրքեր նույնպես սպանվել են, և հայերի սպանությունը համակարգված և կանխամտածված պատկերելը պատմականորեն ճիշտ չէ: Թուրքիայի կառավարությունը վիճարկել է սպանված հայերի թիվը՝ առաջարկելով, որ այն եղել է շատ ավելի քիչ, քան 1.5 մլն-ը:
Կառավարությունը կարող է նաև անհանգստանալ Ցեղասպանության ճանաչման իրավական հետևանքներից, ինչպես նաև հնարավոր է, որ նա պարտավոր կլինի վճարել մահերի, տառապանքի և սեփականության առգրավման ու ոչնչացման համար փոխհատուցում: Համաձայն մարտին Հայոց ցեղասպանության փոխհատուցումների ուսումնասիրման խմբի հրապարակած զեկույցի` փոխհատուցումների գումարի ընդհանուր չափը կկազմի մի քանի տասնյակ միլիարդավոր դոլարներ:
Հարց. Որքա՞ն այլ երկրներ են դիրքորոշում զբաղեցրել այս հարցի վերաբերյալ:
Պատասխան. Ամերիկայի Հայ ազգային խորհրդի կայքի համաձայն` առնվազն 15 երկրում օրենսդիր մարմինները և Եվրոպայի խորհուրդն ու Եվրախորհրդարանն անցկացրել են Հայոց ցեղասպանության ճանաչման բանաձևեր: ՄԱԿ-ի խտրականության կանխման ու փոքրամասնությունների պաշտպանության ենթահանձնաժողովը նույնպես բնութագրել է շրջանը որպես ցեղասպանություն։ Որոշ երկրներ, այդ թվում՝ Շվեյցարիան և Հունաստանը, քրեական պատասխանատվություն են նախատեսում այն մերժողների դեմ:
Հարց. Ո՞րն է Միացյալ Նահանգների կառավարության դիրքորոշումը «ցեղասպանություն» բառի գործածման հարցում:
Պատասխան. Իրարահաջորդ վարչակազմերը փորձել են շրջանցել այդ հարցը Թուրքիայի աճող նշանակության պատճառով` և որպես ՆԱՏՕ-ի դաշնակից, և որպես ազդեցիկ քաղաքական ու տնտեսական ուժ Մերձավոր Արևելքում: Նրանք նաև «ցեղասպանություն» տերմինի գործածումը համարել են վնասակար հայ-թուրքական հաշտեցման ջանքերի համար: Երբ նախագահ Օբաման առաջին անգամ 2008-ին նախընտրական քարոզարշավ էր անցկացնում, նա կիրառել է ցեղասպանություն տերմինը, սակայն իշխանության գլուխ գալուց հետո մեղմացրել իր դիրքորոշումն այդ հարցում` պատմության այդ շրջանն անվանելով գազանություն և մութ գլուխ, սակայն դիմադրում է կոնգրեսի անդամների ջանքերին` անցկացնելու ցեղասպանության վերաբերյալ բանաձևի քվեարկություն: Ֆրանցիսկոս պապի կողմից կիրակնօրյա պատարագի ժամանակ «ցեղասպանության» տերմինի գործածումն առաջ է քաշում շահարկումներ այն առնչությամբ, որ պարոն Օբաման կարող է նույնպես այդպես վարվել:
Հարց. Ի՞նչ հատուկ միջոցառումներ են ծրագրված՝ 100-րդ տարելիցը հիշատակելու համար:
Պատասխան. Սփյուռքի ականավոր հայերն արդեն սկսել են 100-րդ տարելիցի ոգեկոչումը։ Ոմանք համագործակցել են հոլիվուդյան հայտնիների հետ՝ հաջորդ տարվանից սկսած շնորհելու մարդասիրական մրցանակ՝ ի պատիվ նրանց, ովքեր այդ շրջանում օգնել են փրկվել հայերին։ Հայաստանի մայրաքաղաք Երևանում 100-րդ տարելիցը պաշտոնապես կնշվի ապրիլի 24-ին, որին կմասնակցեն մի շարք համաշխարհային առաջնորդներ՝ ներառյալ Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինը: Հայաստանի խորհրդարանը, ամենայն հավանականությամբ, նույնպես կընդունի հայտարարություն մինչ 100-րդ տարելիցի օրը՝ կոչ անելով ողջ աշխարհի խորհրդարաններին և միջխորհրդարանական կազմակերպություններին ճանաչել Հայոց ցեղասպանությունը:

Questions and Answers about the Armenian Genocide: The New York Times
Pope Francis’ description of the killing of Armenians 100 years ago as genocide has caused a diplomatic uproar with Turkey and elevated resilient historical arguments about what really happened.
The arguments are likely to intensify as Armenia prepares to officially commemorate the event in less than two weeks.
Here are some questions raised by the pope’s statement, made during his Sunday Mass, and by the response from Turkey, which condemned his remarks as “baseless” and recalled its ambassador from the Vatican.
Q. What does genocide mean and what is its origin?
A. Genocide is generally defined as the deliberate killing of people who belong to a particular racial, political or cultural group, with the intent to destroy the existence of that group. The term did not exist until 1944, when a Polish Jewish lawyer, Raphael Lemkin, combined the Greek word for race or tribe, “geno,” with “-cide,” from the Latin word for killing. According to the website of the United States Holocaust Memorial Museum, Mr. Lemkin created the term genocide to describe systematic killings conducted by the Nazis. But Mr. Lemkin said he also had the killings of Armenians in mind. In a 1949 CBS interview, Mr. Lemkin told a commentator, Quincy Howe: “I became interested in genocide because it happened so many times. It happened to the Armenians, and after the Armenians, Hitler took action.” The term was incorporated into the 1948 United Nations Convention on Genocide.
Q. What is the historical event at issue?
A. It refers to the breakup of the Ottoman Empire, starting in 1915, when the Ottomans, who were aligned with Germany in World War I, sought to prevent Armenians from collaborating with Russia and ordered mass deportations from the empire’s eastern provinces. As many as 1.5 million ethnic Armenians died from the combination of forced exodus, starvation and killings by Ottoman Turk soldiers and the police. About 500,000 Armenians survived, and many scattered into Russia, the United States and elsewhere in what became an Armenian diaspora. Many historians now consider the deaths of the Armenians to be the first genocide of the 20th century.
Q. Why is Turkey’s government so opposed to the use of the term “genocide” to describe what happened?
A. Turkey’s government has acknowledged that atrocities were committed during that period but has argued that a large number of Turks were also killed, and that to portray the killing of Armenians as systematic and intentional is historically inaccurate. Turkey’s government has disputed the number of Armenians killed, suggesting that it was far lower than 1.5 million. The government may also be worried about the legal implications of a genocide acknowledgment, with the possibility that it would be obliged to pay reparations for deaths, suffering and the confiscation and destruction of property. According to a report released in March by the Armenian Genocide Reparations Study Group, a panel of legal and human rights experts, financed by advocates for Armenia, that first convened in 2007, the amount of reparations money would total in the many tens of billions of dollars.
Q. How many other countries have taken a position on this question?
A. According to the website of the Armenian National Council of America, legislatures in at least 15 countries, and the Council of Europe and the European Parliament, have passed resolutions recognizing the Armenian genocide. The United Nations Subcommission on Prevention of Discrimination and Protection of Minorities has also described the period as genocide. Some countries, including Switzerland and Greece, have called for criminal charges against those who deny it.
Q. What is the position of the United States government on use of the word “genocide” to describe what happened?
A. Successive administrations have sought to skirt this question because of Turkey’s growing importance, both as a NATO ally and as an influential political and economic power in the Middle East. They have also described the use of the term genocide as harmful to efforts at Turkish-Armenian reconciliation. When President Obama first campaigned for president in 2008 he used the term genocide but has softened his description since taking office, calling the period of history an atrocity and a dark chapter, but resisting efforts by members of Congress to bring a resolution on the question to a vote. Pope Francis’ use of the term genocide in his Sunday Mass has raised speculation that Mr. Obama might do so as well.
Q. What special events are planned to commemorate the centennial?
A. Prominent Armenians in the diaspora have already started commemorating the 100th anniversary. Some have collaborated with Hollywood celebrities to award a humanitarian prize, starting next year, in honor of those who helped to save Armenians during that period. In Yerevan, the capital of Armenia, the centennial will be officially remembered on April 24 and will be attended by a number of world leaders, including President Vladimir V. Putin of Russia. The Parliament of Armenia is also likely to adopt a statement before the centennial remembrance calling on parliaments and interparliamentary organizations around the world to recognize the Armenian genocide.