Երբ «Արի տունը» դառնում է ներշնչանք
«Արի տուն» ծրագրի առաջին փուլի փակման ժամանակ 17-ամյա վիրահայ Հասմիկ Սարգսյանն ասմունքեց իր գրած բանաստեղծությունը: Ահա այն.
Շենացի՛ր դու, ի՛մ Հայաստան,
Բոլոր հայերի դու ապաստան,
Բալիկները քո օտար ափերում
Սրտերից նրանք միշտ ախ են քաշում:
Հզորացի՛ր դու, իմ մա՛յր Հայաստան,
Որպեսզի դառնաս դու մեր ապագան,
Քո լեզվով խոսում, քո հույսով ապրում,
Մեր Հայաստանով միշտ հպարտանում:
Բայց դու կանչի՛ր մեզ, իմ մա՛յր Հայաստան,
Կսպասեմ կանչիդ ամեն մի վայրկյան,
Մայրիկիս նման կանչի´ր՝ արի՛ տուն,
Հողիդ տե՛ր դարձիր, մեռնե՛մ քո հոգուն:
Հասմիկն այս բանաստեղծությունը գրել է այն ժամանակ, երբ իմացել է, որ Հայաստան է գալու.
«4-րդ դասարանից եմ գրում: Բանաստեղծություններս տպագրվում են Վրաստանում լույս տեսնող «Արևիկ» մանկապատանեկան թերթում:
Երբ արդեն գիտեի, որ մասնակցելու եմ «Արի տուն» ծրագրին, ինքնաբերաբար ծնվեց այս բանաստեղծությունը, որը և ցանկացա ասմունքել «Արի տուն» ծրագրի փակման ժամանակ»:
Հասմիկն առաջին անգամ է Հայաստանում.
«Առաջին անգամ եմ իմ հայրենիքում, տպավորություններս շատ լավն են: Մի քանի երիտասարդներով հյուրընկալվել էինք Կոտայքի մարզի Բյուրեղավան քաղաքում: Հյուրընկալ ընտանիքներում մեզ շատ լավ էինք զգում, շատ ջերմ վերաբերմունքի արժանացանք: Այդ մի քանի օրվա ընթացքում այնքան էինք մտերմացել, որ բաժանվելիս բոլորս արտասվում էինք:
Հայաստանում ամեն ինչ ինձ դուր եկավ՝ բնությունը, մեր Երևանը, մարդկանց վերաբերմունքը: Ամենաշատը հավանեցի Նորավանքը, Գառնին, Գեղարդը, Էջմիածինը»:
Հասմիկին հարցրի՝ Հայաստանում բանաստեղծություն հասցրե՞լ է գրել: Ասաց՝ ո´չ, բայց ներսումս շատ բան է կուտակվել.
«Հայաստանում դեռ բանաստեղծություն չեմ գրել, բայց հոգումս, մտքիս մեջ այնքան բան է կուտակվել, որ այդ ամենն անպայման «դուրս կգա» բանաստեղծությունների տեսքով:
Գիտեք, զգում եմ, որ իմ տանն եմ, չեմ ուզում գնալ:
Ուզում եմ Հայաստանում ապրել, սովորել, լսել, թե ինչպես են ամենուր հայերեն խոսում: Ինչքան էլ մենք այնտեղ՝ մեր տանը, դպրոցում հայերեն ենք խոսում, բայց այստեղ ուրիշ է:
Ինձ հետ տանելու եմ լիքը-լիքը տպավորություններ, սեր, ջերմություն, հայրենասիրություն: Գնալու եմ ու բոլորին պատմելու եմ մեր Հայաստանի մասին, մարդկանց վերաբերմունքի, մեր հող ու ջրի, Երևանի մասին, հայկական երգերի, պարերի, այն ամենի մասին, ինչ տեսա ու սովորեցի այստեղ:
Երբ ավտոբուսով Վրաստանից գալիս էինք, ամեն ինչ շատ սովորական էր, բայց երբ սահմանն անցանք, մի տեսակ փոխվեցի, կարծես տուն էի գնում:
Ու հիմա իմ բոլոր հասակակիցներին ուզում եմ մաղթել, որ տուն վերադառնան. միայն այստեղ՝ հայրենիքում ես զգում, որ դու տանն ես:
Շնորհակալ եմ «Արի տուն» ծրագրին նաև այն բանի համար, որ ինձ տվեց մեծ շրջապատ, ընկերություն, Հայաստանը տեսնելու, մոտիկից ծանոթանալու հնարավորություն, նաև հանդիպում Սփյուռքի նախարար Հրանուշ Հակոբյանի հետ»:

When “Ari Tun” becomes an inspiration
During the closing ceremony of the first stage of the “Ari Tun” Program, 17-year old Georgian-Armenian Hasmik Sargsyan recited her poem in Armenian, and here it is:
Grow and become stronger, my Armenia,
The shelter of all Armenians,
Your children in foreign lands
are always heartfelt towards you.
Become stronger, my Mother Armenia,
So that you become our future,
We speak in your language, live with hope for you,
And we always take pride in you.
But you call us, my mother Armenia,
I’ll wait for your call every second,
Call me home like my mother calls me,
Stand up for your land, my dear!
Hasmik wrote this poem when she found out that she was going to visit Armenia.
“I have been writing since the 4th grade. My poems are published in the “Arevik” children’s newspaper in Georgia.
When I found out that I was going to participate in the “Ari Tun” Program, I automatically wrote this poem and wanted to recite it during the closing ceremony of the “Ari Tun” Program.”
Hasmik is in Armenia for the first time ever.
“This is my first visit to the homeland and I have great impressions. Some youth and I were hosted in Byureghavan city of Kotayk province. The host families cordially received us and we felt great. We became so close that we were crying when it was time to bid each other farewell.
I liked everything in Armenia-the nature, our Yerevan and the people’s attitudes. I liked Noravank Monaster, Garni, Geghard and Etchmiadzin the most.”
When I asked Hasmik if she had managed to write any poems during her stay in Armenia, she said she hadn’t, but there was a lot that she had to say.
“I haven’t written any poem in Armenia, but there is so much in my heart and soul that it will definitely “come out” and be expressed in the form of poems.
You know, it’s as if I’m at home. I don’t want to go.
I would like to live and study in Armenia and listen to Armenian being spoken everywhere. No matter how much I speak Armenian at home and in school, it’s different here.
I’ll be taking with me my great impressions, the love, the warmth and the feeling of patriotism. I’ll go and tell everyone about our Armenia, the people’s attitudes, our land and water, our Yerevan, Armenian songs and dances and everything that I saw and learned here.
When we were coming from Georgia in the bus, everything was typical, but when we reached the border, I changed a little. It seemed as though I was going home.
I would like to wish that all my peers return home. Only in the homeland do you feel that you are home.
I’m grateful to the “Ari Tun” Program for allowing me to make many friends, see Armenia get acquainted with the country up close and meet Minister of Diaspora Hranush Hakobyan.”