ԱՄՀ-ն Հայաստանին լրացուցիչ 84 մլն դոլարի ֆինանսավորում կհատկացնի
Արժույթի միջազագային հիմնադրամի (ԱՄՀ) գործադիր խորհուրդը հաստատել է 84 մլն դոլարի տրամադրումը Հայաստանին: Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը` վկայակոչելով ԱՄՀ պաշտոնական
կայքը, գործադիր խորհուրդը հուլիսի 1-ին ամփոփել է «Երկարաձգվող ֆինանսավորման» (EFF) և «Երկարաձգվող վարկավորման» (ECF) եռամյա ծրագրերի շրջանակներում Հայաստանի կատարողականի վեցերորդ և վերջին դիտարկման արդյունքները: Որոշվել է իշխանություններին հնարավորություն տալ ներգրավել լրացուցիչ 55 միլիոն ՀՓԻ (շուրջ 84 միլիոն ԱՄՆ դոլար)՝ ծրագրերի շրջանակում տեղաբաշխված ընդհանուր գումարը հասցնելով 266,8 մլն ՀՓԻ-ի (407,2 մլն ԱՄՆ դոլար): «Հիմնադրամի օժանդակությամբ իրականացվող ծրագրերի շրջանակում համաձայնեցված
քաղաքականությանը հավատարիմ լինելը կարևոր դեր է կատարել Հայաստանում հաստատուն աճի վերականգնմանն օգնելու հարցում: Հայաստանի տնտեսական աճը 2011թ. աճը կազմել է 4.7 տոկոս, 7.2 տոկոս` անցյալ տարի, և շարունակում է կայուն մնալ 2013-ին: Գնաճը շարունակում է ցածր մնալ Կենտրոնական բանկի նախասահմանած 4 տոկոս նպատակային շեմից, իսկ ցնցումները կարճատև բնույթ են կրել: Վերջին երեք տարվա ընթացքում բյուջետային պակասուրդի հաղթահարումը, որը կատարավում է նաև շնորհիվ հարկային եկամուտների էական աճի, վերականգնել է Հայաստանի ֆինանսական կայունությունը և նպաստել արտաքին կարգավորումներին»,-ասված է ԱՄՀ
հայտարարության մեջ:
Հայաստանին ուղղվող ֆինանսական միջոցների EFF և ECF եռամյա ծրագրերը ԱՄՀ գործադիր խորհուրդը հաստատել է 2010 թվականի հունիսի 28- ին:

МВФ предоставит Армении дополнительное финансирование в размере 84 млн. долларов
�?сполнительный совет Международного валютного фонда (МВФ) утвердил предоставление 84 млн. долларов Армении.
Как сообщает Арменпресс со ссылкой на официальный сайт МВФ, исполнительный совет 1 июля подвел итоги результатов исполнительного Армении шестого и последнего наблюдения в рамках трехлетней программы «Продленное финансирование» (EFF) и «Продленное кредитирование» (ECF).
Было принято решение дать властям возможность вовлечь дополнительных 55 млн. СДР (примерно 84 млн. долларов США), доведя общую сумму программы до 266,8 СДР (407,2 млн. долларов США).
«Верность согласованной в рамках реализуемых при содействии Фонда программ политике сыграла важную роль в вопросе помощи для восстановления стабильного
роста в Армении.
Экономический рост в 2011 году в Армении составил 4,7%, в прошлом году – 7,2%, и продолжает оставаться стабильным в 2013 году. �?нфляция продолжает оставаться ниже отмеченного Центральным банком целевого порога в 4%, а колебания носили кратковременный характер.
В течение последних трех лет преодоление бюджетного дефицита, которое делается также благодаря значительного роста налоговых доходов, восстановило финансовую стабильность Армении»,- говорится в заявлении МВФ.