Գերմանիայի նախագահը կմասնակցի Ցեղասպանության զոհերի հիշատակի պատարագին
Գերմանիայի նախագահ Յոախիմ Գաուկը ապրիլի 23-ին  Բեռլինում մասնակցելու Օսմանյան կայսրությունում դարասկզբում զոհված 1,5մլն հայերի և այլ քրիստոնյա փոքրամաանությունների հիշատակին անցկացվելիք պատարագին, գրում է armeniangenocide100.org-ը:
Այդ մասին է հայտնում Գերմանիայի Երկրորդ հեռուստաալիքը, հավելելով, որ Գաուկը Գերմանիայի դաշնության առաջին նախագահն է, որ մասնակցելու է այս առիթով նման միջոցառման: Ինչպես ավելի վաղ հայտնել էինք, գերմանացի մի խումբ պատգամավորներ հանդես են եկել Բունդեսթագի կողմից Հայոց ցեղասպանության պաշտոնական ճանաչման և Ցեղասպանության մեջ Գերմանական կայսրության պատմական պատասխանատվության ճանաչմաննախաձեռնությամբ:
Tagesspiegel պարբերականի հաղորդմամբ, ընդդիմադիր «ձախերի» ու «կանաչների» կուսակցությունները կողմ են «ցեղասպանություն» եզրույթն օգտագործելուն, սակայն կառավարությունն ու կոալիցիոն կուսակցություններն այդ նախաձեռնությանը լավ չեն վերաբերվում:
Ավելի վաղ Deutsche Welle պարբերականը հայտնել էր, որ ապրիլի 24-ին կայանալից Քայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցի միջողառումներին Գերմանիայից Երևան են ժամանելու կառավարության մարդու իրավունքների հանձնակատար Քրիսթոֆ Շտրեսերը և Արտաքին գործերի նախարարի տեղակալ Մայքլ Ռոթը:

President of Germany to participate in Mass in memory of Armenian Genocide victims
On April 23, President of Germany Joachim Gauck will participate in a Mass to be served in memory of the 1.5 million Armenians and representatives of other Christian minorities who were killed in the Ottoman Empire in the early 20th century, writes armeniangenocide100.org.
This is what Germany’s Second Television Channel reports, adding that Gauck will become the first President of the Federal Republic of Germany to participate in such an event. As reported earlier, a group of German MPs had submitted a legislative initiative for official recognition of the Armenian Genocide and the recognition of the German Empire’s historical responsibility for the Armenian Genocide.
As Tagesspiegel reports, the oppositional Left Party and Greens Party support usage of the term “genocide”, but the government and coalitional parties aren’t in favor of that.
Earlier, Deutsche Welle had reported that German Human Rights Commissioner Christoph Strasser and Deputy Minister of Foreign Affairs Michael Rot will be arriving in Yerevan to participate in the events dedicated to the Centennial of the Armenian Genocide.