Գերմանիայի նախագահը կմասնակցի Ցեղասպանության զոհերի հիշատակի պատարագին
Գերմանիայի նախագահ Յոախիմ Գաուկը ապրիլի 23-ին  Բեռլինում մասնակցելու Օսմանյան կայսրությունում դարասկզբում զոհված 1,5մլն հայերի և այլ քրիստոնյա փոքրամաանությունների հիշատակին անցկացվելիք պատարագին, գրում է armeniangenocide100.org-ը:
Այդ մասին է հայտնում Գերմանիայի Երկրորդ հեռուստաալիքը, հավելելով, որ Գաուկը Գերմանիայի դաշնության առաջին նախագահն է, որ մասնակցելու է այս առիթով նման միջոցառման: Ինչպես ավելի վաղ հայտնել էինք, գերմանացի մի խումբ պատգամավորներ հանդես են եկել Բունդեսթագի կողմից Հայոց ցեղասպանության պաշտոնական ճանաչման և Ցեղասպանության մեջ Գերմանական կայսրության պատմական պատասխանատվության ճանաչմաննախաձեռնությամբ:
Tagesspiegel պարբերականի հաղորդմամբ, ընդդիմադիր «ձախերի» ու «կանաչների» կուսակցությունները կողմ են «ցեղասպանություն» եզրույթն օգտագործելուն, սակայն կառավարությունն ու կոալիցիոն կուսակցություններն այդ նախաձեռնությանը լավ չեն վերաբերվում:
Ավելի վաղ Deutsche Welle պարբերականը հայտնել էր, որ ապրիլի 24-ին կայանալից Քայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցի միջողառումներին Գերմանիայից Երևան են ժամանելու կառավարության մարդու իրավունքների հանձնակատար Քրիսթոֆ Շտրեսերը և Արտաքին գործերի նախարարի տեղակալ Մայքլ Ռոթը:

Президент Германии примет участие в Литургии памяти жертв Геноцида армян
Президент Германии Йоахим Гаук 23 апреля в Берлине примет участие в Литургии, посвященной памяти 1,5 миллионов армян и других христианских меньшинств, погибших в Османской империи в начале прошлого века, пишет է armeniangenocide100.org.
Об этом сообщил Второй телеканал Германии, добавив, что Гаук – первый президент Федеративной Германии, который примет участие в подобном мероприятии по данному случаю. Как мы сообщали ранее, группа немецких депутатов выступила с инициативой официального признания Бундестагом Геноцида армян и исторической ответственности Германской империи за Геноцид.
Как сообщает издание Tagesspiegel, оппозиционные партии «левая» и «зеленых» за использование термина «геноцид», однако правительство и коалиционные партии негативно относятся к этой инициативе.
Ранее издание Deutsche Welle сообщало, что на предстоящие 24 апреля поминальные мероприятия 100-летия Геноцида армян из Германии в Ереван прибудут правительственный комиссар по правам человека Кристоф Штресер и заместитель министра иностранных дел Майкл Рот.