Հեռակոնֆերանս՝ Պյատիգորսկ-Կանադա
Ապրիլի 4-ին տեղի է ունեցել հեռակոնֆերանս Պյատիգորսկի հայ համայնքի և Կանադայի Հայ Ազգային  Կոնգրեսի նախագահ, Հայոց Ցեղասպանության 100-րդ տարելիցին նվիրված միջոցառումները համակարգող Կանադայի տարածաշրջանային հանձնախմբի նախագահ Մհեր Կարագաշյանի միջև:
Հեռակոնֆերանսին մասնակցել են կրթության և մշակույթի կոմիտեի նախագահ Լյուդմիլա Հրանտի Տերյանը, Սբ. Սարգիս Հայ Առաքելական եկեղեցուն կից գործող կիրակնորյա դպրոցի հայոց լեզվի և հայ մշակույթի ուսուցիչ Գոհար Էդուարդի Թունյանը և Պյատիգորսկի հայկական երիտասարդական կազմակերպության ներկայացուցիչները:
Հեռակոնֆերանսի ընթացքում քննարկվել և զուգահեռներ են տարվել Ցեղասպանության 100-րդ տարելիցին ընդառաջ իրականացված և իրականացվելիք միջոցառումների կազմակերպչական աշխատանքների միջև:
Հատուկ անդրադարձ է կատարվել հայոց լեզվի, ազգային ինքնության և ավանդույթների պահմանման, ինչպես նաև ուծացմանը դիմագրավելու խնդիրներին:

Pyatigorsk and Canada hold teleconference
The Armenian community of Pyatigorsk and Chairman of the Armenian National Congress of Canada, Chairman of the Armenian Genocide Centennial Committee of Canada Mher Karagashian held a teleconference on April 4.
Among the participants were Chairperson of the Committee on Education and Culture Lyudmila Teryan, teacher of Armenian language and culture at the Armenian Sunday School adjunct to the St. Sargis Armenian Apostolic Church Gohar Tunyan and members of the Armenian youth organization of Pyatigorsk.
The participants of the teleconference discussed and compared the organizing of past and upcoming events ahead of the Armenian Genocide Centennial.
The participants particularly touched upon the preservation of Armenian language, identity and national traditions, as well as the problems with resisting assimilation.