Իտալիայում կայացավ Ցեղասպանագետների 10-րդ միջազգային գիտաժողովը
Իտալիայի Սիենա քաղաքում hունիսի 19-22-ը բացվել է Ցեղասպանագետների միջազգային ընկերակցության 10-րդ միջազգային գիտաժողովը, որին մասնակցել են շուրջ 200 հայտնի ցեղասպանագետներ, պատմաբաններ:
Գիտաժողովի ընթացքում ներկայացվել են շուրջ երկու հարյուր զեկույց՝ նվիրված Հայոց ցեղասպանությանը, Հոլոքոստին, Ռուանդայի և մյուս ցեղասպանություններին: Միջոցառմանը ելույթներով հանդես են եկել նաև ներկայացուցիչներ Հայաստանից, այդ թվում՝ Հայոց ցեղասպանության թանգարան-ինստիտուտի (ՀՑԹԻ) չորս գիտաշխատողներ՝ Հայկ Դեմոյանը, Սուրեն Մանուկյանը, Ասյա Դարբինյանը և Գևորգ Վարդանյանը: Գիտաժողովին մասնակցել են նաև Պիետրո Կուչուկյանը, Կարլոս Անթարամյանը, Տիգրան Սարուխանյանը, Արմեն Մասրուբյանը և այլք:
Պիտեր Բալակյանը և Արմեն Մասրուբյանը ներկայացրել են Թաներ Աքչամի նոր՝ «Երիտասարդ թուրքերի հանցագործությունը մարդկության նկատմամբ» գիրքը: Հանդիպման վերջում Հայկ Դեմոյանը գիտաժողովի կազմակերպիչ պրոֆեսոր Մարսելո Ֆլորեսին է հանձնել հատուկ Ծիծեռնակաբերդի ոսկե մեդալ: Հաջորդ գիտաժողովը անցկացվելու է Երևանում 2015 թվականին:Այս մասի «Հայերն այսօր»-ին տեղեկացրին ՀՀ սփյուռքի նախարարության Եվրոպայի հայ համայնքների վարչությունից:

В �?талии состоялся 10-й международный научный симпозиум геноцидоведов
В итальянском городе Сиена 19-22 июня состоялся 10-й международный научный симпозиум Международной ассоциации геноцидоведов, в котором участвовали около 200 известных геноцидоведов, историков.
В ходе научного симпозиума было представлено около 200 докладов, посвященных Геноциду армян, Холокосту, геноциду в Руанде и другим геноцидам. На мероприятии выступили представители Армении, в том числе 4 научных сотрудника Музея-института Геноцида армян: Айк Демоян, Сурен Манукян, Ася Дарбинян и Геворг Варданян. В симпозиуме также участвовали Пьетро Кучукян, Карлос Антарамян, Тигран Саруханян, Армен Масрубян и другие.
Питер Балакян и Армен Масрубян представили новую книгу Танера Акчама «Преступление младотурков против человечности». В заключение встречи Айк Демоян передал организатору симпозиума профессору Марсело Флоресу специальную золотую медаль Цицернакаберда. Следующий симпозиум состоится в Ереване в 2015 году. Редакции «Армяне сегодня» об этом сообщили из Управления армянских общин Европы Министерства Диаспоры РА.