Շվեյցարիայի ԱԺ պատվիրակությունն ապրիլի 24-ին կայցելի Ծիծեռնակաբերդ
Առաջիկա երկու շաբաթվա ընթացքում պարզ կդառնա, թե Շվեյցարիայի Համադաշնությունից ովքեր են ներկա գտնվելու Ծիծեռնակաբերդում Հայոց ցեղասպանության զոհերի հիշատակի ոգեկոչման արարողությանը:
«Արմենպրես»ի հարցին ի պատասխան ՀայաստանումՇվեյցարիայի դեսպան Լուկաս Գասերն ասաց, որ ներկա դրությամբ ճշտվում է պատվիրակության կազմը: «Առաջիկա երկու շաբաթվա ընթացքում հայտնի կդառնա պաշտոնական պատվիրակության կազմը: Սակայն ներկա դրությամբ կարող եմ հայտարարել, որ Շվեյցարիայի խորհրդարանը բավական մեծ պատվիրակությամբ ներկա կգտնվի Ծիծեռնակաբերդում», ասաց Գասերը: Անդրադառնալով հայթուրքական հարաբերություններին, Գասերն ասաց, որ ինչպես վեց տարի առաջ, այնպես էլ այժմ պատրաստակամ է միջնորդի դեր կատարել: «Շվեյցարիան պատրաստակամ է, եթե կողմերը ցանկություն հայտնեն հարաբերությունների նորմալացման համար:
Սերտ կապի մեջ ենք թե՛ թուրքական, թե՛ հայկական իշխանությունների հետ: Իրազեկ ենք Հայաստանի ղեկավարության վերջին որոշման մասին առ այն, որ հայթուրքական արձանագրությունները հետ են կանչվել Ազգային ժողովից, սակայն անգամ այդ փաստը հաշվի առնելով` կարծում ենք, որ հայթուրքական արձանագրությունները լավագույն միջոցն են երկու երկրների հարաբերությունների նորմալացման համար», ասաց Լուկաս Գասերը:

Swiss parliamentary delegation to visit Tsitsernakaberd on April 24th
The names of the delegates of the Confederation of Switzerland to be attending the ceremony for the commemoration of the victims of the Armenian Genocide at Tsitsernakaberd Armenian Genocide Memorial will be announced in the next two weeks.
In response to “Armenpress”’s question, Swiss Ambassador to Armenia Lukas Gasser said the names of the delegates are currently being specified. “The names of the official delegates will be announced in the next two weeks. However, at this moment, I can declare that the Parliament of Switzerland will be represented by quite a large delegation at Tsitsernakaberd,” Gasser said. Touching upon Armenian‐Turkish relations, Gasser said he was willing to play the role of a mediator as he had six years ago.
“Switzerland is willing, if the sides express the desire to normalize relations. We have close ties with the Turkish and the Armenian authorities. We are aware of the Armenian government’s recent decision to recall the Protocols from the National Assembly, but even taking that into account, we believe the TurkeyArmenia Protocols will serve as the best way of normalizing relations between the two countries,” Lukas Gasser said.