Պուտինը և Էրդողանը քննարկել են Հայոց ցեղասպանության հարցը. «Անադոլու»
Թուրքիայի և Ռուսաստանի նախագահներ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանի ու Վլադիմիր Պուտինի միջև թուրքական կողմի նախաձեռնությամբ հեռախոսազրույց է տեղի ունեցել, որի ընթացքում կողմերը ի թիվս այլ հարցերի քննարկել են նաև Հայոց ցեղասպանության հարցը:
Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»ը, այս մասին տեղեկացնում է թուրքական «Անադոլու» գործակալությունը: Նախագահները շուրջ 30 րոպե տևած հեռախոսազրույցի ընթացքում անդրադարձել են երկկողմ կարևորություն ունեցող մի շարք հարցերի` շեշտադրելով էներգետիկ ոլորտում համատեղ աշխատանքների կարևորությունը:
Կողմերը մասնավորապես խոսել են «Թուրքական հոսք»ի մասին: Հեռախոսազրույցի ընթացքում կարճ անդրադարձ է կատարվել նաև Հայոց ցեղասպանության խնդրին: Էրդողանը Պուտինին հայտնել է, որ այս հարցում «Թուրքիան կողմ է պատմությանը արդար հիշողության հեռանկարով մոտեցում ցուցաբերելուն»: Նա հերթական անգամ մեղադրել է Հայաստանին «խաղաղության կոչերն անտեսելու, պատմաբանների համատեղ հանձնաժողով ստեղծելու առաջարկին բացասական մոտեցում ցուցաբերելու» հարցում: ՌԴ նախագահի պաշտոնական կայքում հեռախոսազրույցի մասին տեղեկության մեջ Հայոց ցեղասպանության հարցի քննարկման մասին չի նշվում: Երկու երկրի նախագահները քննարկել են նաև Ուկրաինայում տիրող իրավիճակը, Ղրիմի թաթարների հարցը:

Turkish President Recep Tayyip Erdogan had a phone conversation with Russian President Vladimir Putin late Tuesday. At the course of the conversation, held on the initiative of the Turkish side, the interlocutors discussed the Armenian Genocide issue as well.
As reports “Armenpress”, the Turkish Anadolu agency stated about this. During the 30­minute conversation, the two leaders exchanged opinions on finding a solution to the Ukraine crisis as well as the problems faced by the Crimean Tatars, sources said. The sides also briefly reflected on the Armenian Genocide issue, and Erdogan said that “Turkey preferred that this topic and the history be approached from a fair perspective.”
Erdogan again accused Armenia for “not heeding calls for peace, and being not keen on the Turkish proposal to establish a joint history commission.” Notwithstanding, there is no information on the discussion of the Armenian Genocide issue on the official website of the President of the Russian Federation. Both leaders also expressed their willingness to further bilateral ties. The phone call comes ahead of the Turkish president’s visit to Ukraine on Friday.