Գիտելիքների մրցույթ՝ նվիրված Հայոց Ցեղասպանության 100-րդ տարելիցին
Հայոց Ցեղասպանության 100-րդ Թ. Հ. Թ. հանձնախմբի կողմից ծրագրված միջոցառումների շարանում Թ. Հ. Թ. Կրթական խորհրդի միջոցով մարտի 15-ին եւ 16-ին իրականություն դարձավ Գիտելիքների մրցություն հերթական ծրագիրը` միայն մի խորհրդանշական տարբերությամբ, որ այն այս անգամ ուներ հստակ թեմատիկ «հասցեատեր». նվիրված էր Հայոց Ցեղասպանության 100-րդ տարելիցին, գրում iranahayer.com-ը:
Մեր բոլոր հայկական դպրոցների տարրական օղակների 5-րդ եւ 6-րդ դասարանի աշակերտ-աշակերտուհիները իրենց համար նախատեսված «Հիշում եմ եւ պահանջում» ձեռնարկային գրքից, ինչպես նաեւ իրենց դասագրքերից Հայոց Մեծ եղեռնին եւ Սարդարապատի հերոսամարտին նվիրված դասերից կազմված 25 հարցերի պատասխանեցին:
150317a04a30 րոպե նախատեսված ժամանակամիջոցում միջնակարգ Ա օղակի 7-րդ եւ 8-րդ, ինչպես նաեւ Բ օղակի Ա, Բ, Գ դասարանների աշակերտ-աշակերտուհիները նույնպես նույն հանձարարությամբ «Հիշում եւ պահանջում» ձեռնարկային գրքից իրենց համար նախատեսված հարցերին պատասխանեցին:
Այս բոլորի հանրագումարում բարձրագույն նիշ ստացող աշակերտ-աշակերտուհիները իրենց պատկան դպրոցի հինգ հոգանոց խմբային կառույցով կմասնակցեն արդեն մրցության երկրորդ փուլին, որը տեղի է ունենալու ապրիլի վերջին:
Այստեղ անպայմանորեն պետք է ընդգծենք այն կարեւոր հանգամանքը, որ հանուն համազգային իդեալների իրականացման` մեր դպրոցների հայերեն լեզվի ուսուցիչ-ուսուցչուհիները ոչ մի ջանք չխնայեցին, որպեսզի ավելի քան մեկ ամիս կենտրոնացած պարապմունքները իրականություն դառնան եւ, բնականաբար, այդ բոլորի առանցքում Հայոց Ցեղասպանությունն ու հայ ժողովրդի վերածննդին նվիրված թեմաներն էին եւ այն անգնահատելի արդյունքները, որոնք արձանագրվում են:

Knowledge competition dedicated to the Centennial of the Armenian Genocide
On March 15th and 16th, the Board of Education of the Armenian Diocese of Tehran organized another Knowledge Competition as part of the events organized by the Armenian Genocide Centennial Committee of the Armenian Diocese of Tehran. The only difference was that this time the competition was dedicated to the Centennial of the Armenian Genocide.
The 5th and 6th grade students of all Armenian schools of Iran answered 25 questions taken from their manuals entitled “I Remember and Demand”, as well as lessons devoted to the Armenian Genocide and the Battle of Sardarapat.
In the period of 150317a04a30 minutes, the 7th and 8th grade students, as well as the students of the A, B and C classrooms of Group B also answered questions designed for them and taken from the book entitled “I Remember and Demand”.
The students with the highest number of points and a group of five students from their school will take part in the second round of the competition to be held in late April.
Here we must emphasize the important fact that the Armenian language teachers of our schools didn’t spare any effort to provide lessons for more than a month. It was clear that the topics devoted to the Armenian Genocide and the renaissance of the Armenian people and the results being recorded lied at the core of all this.