«Ակօս». 1915-ի նորվեգացի մոռացված հերոսը
«Ակօս» շաբաթաթերթն անդրադարձել է Նորվեգիայի վարչապետ Էռնա Սոլբերգի որոշմանը` ապրիլի 24-ին չայցելել Երևան` հարգելու Հայոց ցեղասպանության զոհերի հիշատակը: Հայկական լրատվամիջոցը բերել է Բոդիլ Կատարինե Բյորնի օրինակը, որը Ցեղասպանության ականատեսներից է և հայտնի իր հայապաշտպան գործունեությամբ:
«1915-ի նորվեգացի մոռացված հերոսը» հոդվածում ներկայացվում է նորվեգացի կնոջ կյանքը, որը Ցեղասպանության տարիներին ապրել է Արևմտյան Հայաստանում, տարիներ շարունակ օգնել հայերին:
«Բյորնը ծնվել է 1871 թվականին Նորվեգիայում: 1905 թվականին անդամագրվել է «Կին միսիոներների կազմակերպությանը», որից հետո ուղարկվել է Օսմանյան կայսրություն: Սկզբում աշխատել է Խարբերդում, ապա Մուշում: 1915-ին Մուշում ականատես է եղել, թե ինչպես են սպանում հոգևորականների, ուսուցիչների, երեխաների: Մինչ ամբողջ աշխարհը դիտորդի կարգավիճակում էր, Բյորնը փրկել է անտուն մնացած հարյուրավոր կանանց ու երեխաների: 1917 թվականին Բյորնը որդեգրել է Ցեղասպանության ժամանակ որբ մնացած 2-ամյա Ռաֆայելին: Վերադառնալով Նորվեգիա` նրան մկրտել է և տվել Ֆրիտյոֆ Նանսեն անունը: Բյորնի օրագրերն ու արած լուսանկարները կարևոր տեղ ունեն Ցեղասպանության պատմության մեջ: Ամենահայտնի լուսանկարներից է 20-ականներին օսմանյան մեջլիսի նախկին ներկայացուցիչ Փափազյանի` Դեր Զոր անապատում հայերին պատկանող ոսկորները դիտելու պատկերը»,-«Առաջին լրատվական»-ի  փոխանցմամբ՝ գրում է «Ակօսը»
Ինչպես նշում է «Ակօս»-ը, Սիրիայի, Լիբանանի և Ստամբուլի տարբեր մանկատներում աշխատող Բյորնը 1922 թվականին 7-ամյա Ֆրիտյոֆին Բեյրութի ֆրանսիական դպրոցում թողնելուց հետո անցնում է Խորհրդային Հայաստան և Ալեքսանդրապոլում (Գյումրիում) «Լուսաղբյուր» անունով մանկատուն հիմնում: 33 որբի համար «Կատարինե մայրիկ» անունով հայտնի կինը 2 տարի անց խորհրդային կառավարության դրդմամբ թողնում է մանկատունն ու Սիրիա տեղափոխվում: Մինչև 1935 թվականն օգնում է Ցեղասպանությունը վերապրածներին: Նա կյանքից հեռանում է 1960 թվականին Նորվեգիայում:
«Մինչ Բոդիլ Կատարինե Բյորնը Ցեղասպանության կարևորագույն ականատեսներից է, Նորվեգիայի վարչապետ Էռնա Սոլբերգը հայտարարում է, թե Նորվեգիան ոչ վարչապետի, ոչ արտգործնախարարի մակարդակով Երևանում ներկա չի լինելու…»,- գրում է պարբերականը:
Հիշեցնենք՝ օրերս հայտնի դարձավ, որ Էռնա Սոլբերգը հրաժարվել է ապրիլի 24-ին այցելել Երևան` հարգանքի տուրք մատուցելու Հայոց ցեղասպանության զոհերի հիշատակին: Սոլբերգը կարևորել է Թուրքիայի հետ հարաբերությունները, ինչի պատճառով էլ որոշել է հրաժարվել Ցեղասպանության 100-ամյակի միջոցառումներին մասնակցելուց:

«Акос»: Забытый норвежский герой 1915-го
Еженедельник «Акос» коснулся решения премьер-министра Норвегии Эрны Сольберг не посещать 24 апреля Ереван для поминовения памяти жертв Геноцида армян. Армянское издание приводит пример Бодил Катарине Бьорн – одной из очевидцев Геноцида армян, известной своей деятельностью по защите армян.
В статье «Забытый норвежский герой 1915-го» представлена жизнь норвежской женщины, в годы Геноцида жившей в Западной Армении и на протяжении долгих лет помогавшей армянам.
«Бьорн родилась в 1871 году в Норвегии. В 1905 году вступила в «Организацию женщин-миссионерок», была направлена в Османскую империю. Поначалу работала в Харберде, затем в  Муше. В 1915-м в Муше была очевидцем того, как убивали представителей духовенства, учителей, детей. Покуда весь мир пребывал в качестве наблюдателя, Бьорн спасла сотни оставшихся бездомными женщин и детей. В 1917 году Бьорн усыновила оставшегося после Геноцида сиротой двухлетнего Рафаеля. Возвратившись в Норвегию, крестила его и дала имя Фритьоф Нансен. Дневники Бьорн и сделанные ею фотографии занимают важное место в истории Геноцида. Среди самых известных фотографий – картина, на которой бывший представитель османского меджлиса 20-х годов Папазян  в Дейр Зорской пустыне рассматривает останки армян», – пишет, как передает «1-й информационный»,  «Акос».
Как отмечает «Акос», работавшая в различных детских приютах Сирии, Ливана и Стамбула, Бьорн в 1922 году, оставив 7-летнего Фритьофа во французской школе Бейрута, прибывает в Советскую Армению и в Александрополе (Гюмри) основывает детский дом под названием   «Лусахпюр». �?звестная 33 сиротам под именем «Мамаша Катарине»  спустя два года, под давлением советской власти, покидает детдом и переезжает в Сирию. До 1935 года она помогала пережившим Геноцид. Она скончалась в 1960 году в Норвегии.
«Если Бодил Катарине Бьорн является одной из важнейших  очевидцев Геноцида армян, то премьер-министр Норвегии Эрна Солберг заявляет, что Норвегия не будет представлена в Ереване ни на уровне премьер-министра, ни министра иностранных дел…», – пишет издание.
Напомним, на днях стало известно, что Эрна Солберг отказалась посетить 24 апреля Ереван и отдать дань уважения памяти жертв Геноцида армян. Она сочла более важными отношения с Турцией, из-за чего и отказалась участвовать в мероприятиях 100-летия Геноцида.