Նիդերլանդների թագավորության հայկական կիրակնօրյա դպրոցների Հարթակի հավաքատեղին Մաստրիխտն էր
Նիդերլանդների թագավորության հայկական կիրակնօրյա դպրոցների ներկայացուցիչների մասնագիտական ժողով-հավաքները պարբերական բնույթ են կրում: Այն միտված է խթանելու նիդերլանդահայ համայնքներում նոր սերնդի կրթությանն ու հայեցի դաստիարակմանը, աշխատանքային մասնագիտական փորձի փոխանակման ընդլայնմանը: Համատեղ կրթական այս ծրագիրն ունի «Հարթակ» անվանումը, այս մասին «Հայերն այսօրին» տեղեկացնում է Նիդերլանդական Օրագիր:
Այս անգամվա Հարթակի հավաքատեղին 2014-2015 թ ուսումնական տարվա նախագահությունը ստանձնած Մաստրիխտ քաղաքն էր, որը ստանձնել էր հյուրընկալողի պատիվը:
Հարթակի ժողովին տանտերերից բացի մասնակցում էին Ալմելոյից, Նայմեխենից, Վեստերֆորդից և Ամստերդամից ժամանած դպրոցների տնօրեններ, մանկավարժական կոլեկտիվների ուսուցիչներ: Ժողովը բացեց և ողջույնի խոսք ասաց «Անի» հայ համայնքի և Սուրբ կարապետ» եկեղեցու ծխական խորհրդի նախագահ Լևոն Սարգիսը, այնուհետև Հարթակի հիմնադիր, տիկին Սվետա Աբրահամյանը հակիրճ ներկայացրեց «Հարթակ»-ի գաղափարի ստեղծման նախապատմությունը,նպատակները, առայսօր կատարված աշխատանքները:
Մասնակիցները հակիրճ ներկայացրեցին մայր հայրենիքում և սփյուռքում իրենց ծավալած աշխատանքային գործունեությունն ու փորձը, որից հետո օրակարգում մասնագիտական հարցերի ծավալուն քննարկումն էր: Հայոց լեզվի ուսումնասիրման, վերլուծության և մատուցման մեթոդիկայի մասին դասախոսություններով հանդես եկան Նայմեխենի դպրոցի մայրենի լեզվի ուսուցչուհիներ Թինա Մաթևոսյանը, Նարինե Մելքոնյանը, Մաստրիխտի դպրոցի ուսուցիչ Արտակ Մանուկյանը: Քննարկվող նյութերի շուրջ իրենց հարուստ փորձով ու գիտելիքներով կիսվեցին Ալմելոյի դպրոցի տնօրեն Մանուկ Մկրտչյանը և Հարթակի հիմնադիրը’ Նայմեխենի հայ համայնքի ղեկավար, տիկին Սվետա Աբրահամյանը:
Ծավալված մտքերի փոխանակմանը մասնակցեցին նաև Պերճ Ասատուրեանը (Մաստրիխտ),Անժելա Անդրեսյանը,Սեդա Գրիգորյանը(Ալմելո),Վալենտին Խաչիկյանը(Վեստերֆորդ), որպես դիտորդներ Ամստերդամի դպրոցի ուսուցչուհիներ Անուշ Շահբազյանն ու Ալիսա Մովսեսյանը:
Նիդերլանդների կիրակնօրյա դպրոցների մանկավարժների ժողովն անրադարձավ Հարթակի կանոնադրական որոշ հարցերի:Քննարկումների արդյունքում ՝որոշակի լրացումների և փոփոխությունների արդյունքում, վերջնական տեսքի բերվեց Հարթակի կանոնակարգը, թեև գործնականում միշտ էլ հնարավոր կլինի հետագա քննարկումներում կատարելագործել այն:
Ժողովի ավարտին,նախագահող Արտակ Մանուկյանի առաջարկությամբ ընդունվեց հուլիս ամսին Նիդերլանդների թագավորության հայկական կիրակնօրյա դպրոցների աշակերտների մասնակցությամբ Եղեռնի հարյուրամյակին նվիրված միջոցառման անցկացման ծրագիրը՝«ՄԵՐ ԱՐՅԱՆ ԳԻՆԸ» խորագրով:
Հավանության արժանացավ նաև ապագայում երգի և ստեղծագործական փառատոնների անցկացման գաղափարը:
Պայմանավորվածություն ձեռք բերվեց շարունակական և փոխադարձ կապի պահպանման,միմյանց հետ նյութերի և դպրոցական ծրագրերի փոխանակման սկզբունքի վերաբերյալ:
Վերջում ժողովի մասնակիցները միմյանց հայակրթման գործընթացում հետագա հաջողություններ մաղթեցին, ՝ շրջայց կատարեցին «Սուրբ Կարապետ» եկեղեցու հյուրընկալ սրահում և հրաժեշտից առաջ լուսանկարվեցին:

Место сбора «Артака» воскресных армянских школ Королевства Нидерланды – Маастрихт
Профессиональные собрания-встречи представителей армянских воскресных школ Королевства Нидерланды носят периодический характер. Они нацелены на стимулирование армянского воспитания и образования молодого поколения армянских общин Нидерландов, расширение обмена трудовым, профессиональным опытом. Эта совместная образовательная программа носит название «Артак» (Площадка), сообщил редакции «Армяне сегодня» «Нидерландский дневник».
Местом нынешней встречи стал вступивший в председательство в 2014-2015гг. город Маастрихт, которому была предоставлена честь принимающей стороны. Помимо хозяев дома, в собрании участвовали директоры школ, педагоги, прибывшие из Алмело, Наймехена, Вестерфорда и Амстердама.
Собрание открыл и выступил с приветственной речью председатель армянской общины «Ани» и приходского совета церкви Сурб Карапет Леворн Саркис, затем учредитель «Артака» госпожа Света Абрамян кратко представила предысторию создания «Артака», его цели, проделанную до сего дня работу.
Участники кратко представили их трудовую деятельность на родине и в Диаспоре и накопленный опыт, после чего в повестке стояло обсуждение профессиональных вопросов.
С лекциями об изучении, анализе и методике преподнесения армянского языка выступили преподаватели родного языка школы Наймехена Тина Матевосян, Нарине Мелконян, педагог Маастрихтской школы Артак Манукян. Своим богатым опытом и знаниями по обсуждаемым вопросам поделились директор школы Алмело Манук Мкртчян и учредитель «Артака», руководитель армянской общины Наймехена госпожа Света Абрамян.
В развернувшемся обмене мнениями приняли участие также Перч Асатурян (Маастрихт), Анжела Андреасян, Седа Григорян (Алмело), Валентин Хачикян (Вестерфорд), а в качестве наблюдателей – педагоги Амстердамской школы Ануш Шахбазян и Алиса Мовсесян.
Собрание коснулось некоторых уставных вопросов «Артака». По итогам обсуждений с определенными дополнениями и изменениями устав был приведен в окончательный вид, хотя на практике всегда возможно посредством последующих обсуждений совершенствовать его.
По завершении собрания по предложению председательствующего Артака Манукяна была принята программа проведения в июле с участием школьников армянских воскресных школ Королевства Нидерланды мероприятия под девизом «Цена нашей крови», посвященного 100-летию Геноцида армян.
Была одобрена также идея проведения впоследствии фестивалей песни и творчества.
Достигнута договоренность о сохранении постоянной взаимной связи, принципах обмена между собой материалами и школьными программами.
В заключение участники собрания пожелали друг другу дальнейших успехов в процессе армянского образования, была совершена экскурсия по залу гостеприимной церкви Сурб Карапет, а перед расставанием участники встречи сфотографировались на память.